Turkse cryptobaas moet 11.000 jaar de cel in voor fraude
ISTANBUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De voormalige Turkse cryptobaas Faruk Fatih Özer moet van de Turkse rechtbank ruim 11.000 jaar de cel in vanwege fraude met cryptomunten, leidinggeven aan een criminele organisatie en witwassen. Een jaar geleden werd Özer in Albanië opgepakt omdat hij cryptobeleggers zou hebben opgelicht voor zo'n 356 miljoen lira, omgerekend meer dan 12 miljoen euro.
Özer was oprichter en topman van Thodex, een van de grootste handelsplatformen voor digitale valuta in Turkije. De handel op Thodex werd twee jaar geleden stilgelegd, waarop hij het land ontvluchtte. Volgens het Turkse staatspersbureau Anadolu ontkende Özer tijdens de zitting dat Thodex een criminele organisatie was. "Ik had niet zo amateuristisch gehandeld als dit een criminele organisatie was." Zijn twee broers hebben soortgelijke straffen gekregen.
Veel Turken hebben belegd in digitale munten zoals bitcoins via handelsplatformen als Thodex. Zo wilden ze hun spaargeld beschermen tegen de hoge inflatie en de sterke koersschommelingen van de lira. Eerder werd bekend dat mogelijk bijna 400.000 mensen hun investeringen op Thodex hebben verloren.
Doodstraf afgeschaft
Het is niet duidelijk hoeveel geld verloren is gegaan door het stilleggen van Thodex. Blockchainonderzoeker Chainalysis noemt een veel hoger bedrag dan de Turkse aanklager, namelijk 2,6 miljard dollar, ruim 2,4 miljard euro. Turkse media melden een totale waarde van 2 miljard dollar.
Turkije heeft in 2004 de doodstraf afgeschaft om lid te kunnen worden van de EU. Sindsdien leggen rechters vaker megalange celstraffen op.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China legt voorlopige importheffingen op bepaalde zuivelproducten uit de Europese Unie op. De heffingen lopen uiteen van 21,9 tot 42,7 procent en gaan dinsdag in, aldus het Chinese ministerie van Handel. De voorlopige heffingen gaan ook gelden voor FrieslandCampina.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met kleine winst begonnen aan een verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Kweekvleesmaker Meatable wordt opgeheven. Volgens de Britse investeerder Agronomics, die miljoenen stak in de onderneming, heeft Meatable dit jaar te maken gehad met verschillende voorziene en onvoorziene risico's en onzekerheden. Daarbij was Meatable niet in staat voldoende financiering te verkrijgen van bestaande aandeelhouders en nieuwe investeerders.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van koper nadert de 12.000 dollar per ton, een nieuw recordniveau. De koperprijs is dit jaar bezig met een grote opmars, mede door zorgen over een krap aanbod en de verwachting van een verder stijgende vraag naar het industriële metaal dat onder meer belangrijk is voor de energietransitie, maar ook voor AI-datacenters.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Supermarkten stunten in aanloop naar kerst ruim drie keer zoveel met vlees als in een gemiddelde week, meldt stichting Wakker Dier. De organisatie spitte de kerstfolders door van de tien grootste supermarktketens. Als het aan die bedrijven ligt, wordt dit jaar weer vooral veel gegourmet tijdens de feestdagen. Gourmetvlees komt veel voor in de folders en is goed voor bijna een kwart van alle vleesaanbiedingen, stelt de stichting die opkomt voor het dierenwelzijn in de veehouderij.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in oktober licht gedaald. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) daalden de investeringen met 0,4 procent in vergelijking met een jaar eerder. In september was nog sprake van een stijging met 2,7 procent na twee maanden van krimp.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is de grootste exporteur van kerstartikelen in de Europese Unie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat heeft becijferd dat onze export van onder meer kerstballen en andere versiering vorig jaar goed was voor 40 procent van het Europese totaal.
5 uur geleden