Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse cryptobaas moet 11.000 jaar de cel in voor fraude

Turkse cryptobaas moet 11.000 jaar de cel in voor fraude

ISTANBUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De voormalige Turkse cryptobaas Faruk Fatih Özer moet van de Turkse rechtbank ruim 11.000 jaar de cel in vanwege fraude met cryptomunten, leidinggeven aan een criminele organisatie en witwassen. Een jaar geleden werd Özer in Albanië opgepakt omdat hij cryptobeleggers zou hebben opgelicht voor zo'n 356 miljoen lira, omgerekend meer dan 12 miljoen euro.

Özer was oprichter en topman van Thodex, een van de grootste handelsplatformen voor digitale valuta in Turkije. De handel op Thodex werd twee jaar geleden stilgelegd, waarop hij het land ontvluchtte. Volgens het Turkse staatspersbureau Anadolu ontkende Özer tijdens de zitting dat Thodex een criminele organisatie was. "Ik had niet zo amateuristisch gehandeld als dit een criminele organisatie was." Zijn twee broers hebben soortgelijke straffen gekregen.

Veel Turken hebben belegd in digitale munten zoals bitcoins via handelsplatformen als Thodex. Zo wilden ze hun spaargeld beschermen tegen de hoge inflatie en de sterke koersschommelingen van de lira. Eerder werd bekend dat mogelijk bijna 400.000 mensen hun investeringen op Thodex hebben verloren.

Doodstraf afgeschaft

Het is niet duidelijk hoeveel geld verloren is gegaan door het stilleggen van Thodex. Blockchainonderzoeker Chainalysis noemt een veel hoger bedrag dan de Turkse aanklager, namelijk 2,6 miljard dollar, ruim 2,4 miljard euro. Turkse media melden een totale waarde van 2 miljard dollar.

Turkije heeft in 2004 de doodstraf afgeschaft om lid te kunnen worden van de EU. Sindsdien leggen rechters vaker megalange celstraffen op.

Meer uit Financieel

Records voor S&P 500 en Nasdaq na sterk banenrapport VS

NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.

41 minuten geleden
Bloomberg: beursgang AI-chipbedrijf Cerebras wordt groter

SUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.

1 uur geleden
Porsche sluit dochterondernemingen, 500 banen gaan verloren

STUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.

3 uur geleden
Kleine min voor AEX-index, chipfondsen wel omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.

5 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS naar nieuw dieptepunt om inflatiezorgen

ANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.

5 uur geleden
Wall Street hoger na beter dan verwacht banenrapport VS

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.

7 uur geleden
Kunstmestproducent Yara heeft last van actie XR in Vlaardingen

VLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.

8 uur geleden