Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse cryptobaas moet 11.000 jaar de cel in voor fraude

Turkse cryptobaas moet 11.000 jaar de cel in voor fraude

ISTANBUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De voormalige Turkse cryptobaas Faruk Fatih Özer moet van de Turkse rechtbank ruim 11.000 jaar de cel in vanwege fraude met cryptomunten, leidinggeven aan een criminele organisatie en witwassen. Een jaar geleden werd Özer in Albanië opgepakt omdat hij cryptobeleggers zou hebben opgelicht voor zo'n 356 miljoen lira, omgerekend meer dan 12 miljoen euro.

Özer was oprichter en topman van Thodex, een van de grootste handelsplatformen voor digitale valuta in Turkije. De handel op Thodex werd twee jaar geleden stilgelegd, waarop hij het land ontvluchtte. Volgens het Turkse staatspersbureau Anadolu ontkende Özer tijdens de zitting dat Thodex een criminele organisatie was. "Ik had niet zo amateuristisch gehandeld als dit een criminele organisatie was." Zijn twee broers hebben soortgelijke straffen gekregen.

Veel Turken hebben belegd in digitale munten zoals bitcoins via handelsplatformen als Thodex. Zo wilden ze hun spaargeld beschermen tegen de hoge inflatie en de sterke koersschommelingen van de lira. Eerder werd bekend dat mogelijk bijna 400.000 mensen hun investeringen op Thodex hebben verloren.

Doodstraf afgeschaft

Het is niet duidelijk hoeveel geld verloren is gegaan door het stilleggen van Thodex. Blockchainonderzoeker Chainalysis noemt een veel hoger bedrag dan de Turkse aanklager, namelijk 2,6 miljard dollar, ruim 2,4 miljard euro. Turkse media melden een totale waarde van 2 miljard dollar.

Turkije heeft in 2004 de doodstraf afgeschaft om lid te kunnen worden van de EU. Sindsdien leggen rechters vaker megalange celstraffen op.

Meer uit Financieel

KPMG: Europa steeds afhankelijker van binnenlandse vraag

AMSTELVEEN (ANP) - Door de toenemende onzekerheid in de wereldhandel moet de Europese economie het steeds meer van de binnenlandse vraag hebben als groeimotor, staat in een rapport van KPMG. Volgens het advies- en accountantskantoor zwakt de economie van de eurozone dit jaar af tot een magere 1,1 procent, van 1,5 procent vorig jaar. Voor volgend jaar wordt weer een plus van 1,5 procent voorzien.

38 minuten geleden
Cyberaanval ontregelde systemen van Deutsche Bahn

BERLIJN (ANP/DPA) - Het Duitse spoorbedrijf Deutsche Bahn (DB) is onlangs doelwit geworden van een cyberaanval, die leidde tot storingen in de informatie- en boekingssystemen. Inmiddels zijn de systemen weer beschikbaar, zo liet de spoorwegmaatschappij woensdag weten.

1 uur geleden
VS dreigen energiebureau IEA te verlaten om 'klimaatactivisme'

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen het Internationaal Energieagentschap (IEA) te verlaten als geldschieter omdat het bureau zich te veel zou inlaten met klimaatactivisme. Dat heeft de Amerikaanse energieminister Chris Wright gezegd in aanloop naar een ministersvergadering van het in Parijs gevestigde IEA woensdag.

1 uur geleden
Topman FrieslandCampina verwacht weinig impact Chinese heffingen

AMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina gaat weinig merken van de Chinese importheffingen op zuivel die sinds vorige week van kracht zijn. Dat zei topman Jan Derck van Karnebeek woensdag tijdens de presentatie van de jaarcijfers. De tarieven raken een klein deel van de activiteiten van het zuivelconcern in het Aziatische land. Op babyvoeding, het belangrijkste product van het bedrijf in China, zit geen heffing.

2 uur geleden
Eigenaar Batavus en Babboe stelt met schuldendeal toekomst veilig

HEERENVEEN (ANP) - Fietsenfabrikant Accell, bekend van merken als Batavus, Sparta en Babboe, heeft nieuwe afspraken gemaakt met schuldeisers om zijn toekomst veilig te stellen. Volgens het bedrijf heeft een meerderheid van de kredietverstrekkers ingestemd met een deal waardoor de schuld aanzienlijk vermindert. Daarbij draagt durfinvesteerder KKR "na constructief overleg" zijn aandelen over aan schuldeisers.

2 uur geleden
Franse supermarkt Carrefour vertrekt mogelijk uit België

PARIJS (ANP/BELGA) - De Franse supermarkt Carrefour sluit een vertrek uit België niet uit. Het concern heeft laten weten "alle strategische opties" open te houden voor markten die niet tot de kernlanden behoren. Dat gaat "van groei tot volledig of gedeeltelijk te gelde maken", kondigde Carrefour aan in een nieuw strategisch plan. De keten wil zich voortaan concentreren op Frankrijk, Spanje en Brazilië en wil tegen 2030 jaarlijks 1 miljard euro gaan besparen.

4 uur geleden
Kleine plus voor AEX-index, IMCD onderuit na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag licht hoger geopend. Verzekeraar ASR en chemicaliëndistributeur IMCD kwamen met cijfers bij de AEX-bedrijven. De resultaten van IMCD vielen daarbij niet in de smaak bij beleggers op het Damrak want het aandeel ging in de vroege handel ruim 10 procent omlaag.

4 uur geleden