Turkse centrale bank wijzigt koers met flinke renteverhoging
ANKARA (ANP) - De Turkse centrale bank heeft het rentetarief in het land flink verhoogd om de torenhoge inflatie aan te pakken. De rente werd opgeschroefd tot 15 procent, van 8,5 procent. Economen gepolst door Reuters hadden echter gerekend op een verhoging tot 21 procent. De verhoging luidt een koerswijziging in van het beleid van de Turkse centrale bank en de overheid.
De afgelopen jaren baarde het Turkse monetaire beleid veel opzien. Onder druk van president Recep Tayyip Erdogan verlaagde de centrale bank de rentetarieven toen de consumentenprijzen hard begonnen te stijgen. Doorgaans verhogen de centrale banken juist de rente om de inflatie te bestrijden. De Turkse lira verloor daardoor veel van zijn waarde en de inflatie liep vorig jaar op tot 85 procent.
De Turkse inflatie is inmiddels wel afgenomen tot zo'n 40 procent in mei, maar dat werd mede veroorzaakt door allerlei verkiezingsbeloften van Erdogan. Zo gaf hij huishoudens een maand gratis gas en verhoogde hij de ambtenarensalarissen kort voor de verkiezingen.
Oud-bankier
Na zijn zwaarbevochten verkiezingszege vorige maand liet Erdogan echter doorschemeren terug te willen keren naar conventioneler economisch beleid. Zo heeft hij een nieuwe baas voor de centrale bank aangesteld. Hafize Gaye Erkan, de eerste vrouwelijke gouverneur van de centrale bank, werkte voorheen voor de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs en was tussen 2014 en 2021 een van de hoogste bestuurders van First Republic Bank, die dit jaar omviel.
Erdogan heeft in de afgelopen vier jaar vijf keer een nieuwe centralebankpresident benoemd. Erkans voorganger, Sahap Kavcioglu, volgde de onorthodoxe ideeën van Erdogan trouw. Hij verlaagde de leenkosten en voerde nooit een renteverhoging door. De laatste gouverneur die de rente durfde te verhogen, Naci Agbal, werd in 2021 nog geen vijf maanden na zijn aantreden ontslagen.
De benoeming van de gerespecteerde oud-bankier Mehmet Simsek tot de nieuwe Turkse minister van Financiën wordt ook gezien als voorbeeld van de draai van Erdogan naar een meer gebruikelijk economisch beleid. Simsek liet al weten de "inflatie op rationele gronden" te willen bestrijden.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid beschuldigt het Chinese webwinkelconcern Alibaba ervan technologische ondersteuning te bieden aan Chinese militaire "operaties" tegen doelen in de Verenigde Staten. Dat schrijft de Financial Times op basis van een veiligheidsmemo van het Witte Huis in handen van de Britse zakenkrant.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - Het aandeel Ajax is vrijdag met een miniem verlies het weekend ingegaan op de beurs in Amsterdam. Beleggers schrokken niet van opmerkingen over de beursnotering van de club op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering. Op de Europese beurzen gingen de graadmeters over de gehele linie duidelijk omlaag, in navolging van stevige koersverliezen op Wall Street van donderdag. De beursgenoteerde voetbalclub zakte slechts met 0,4 procent.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft opnieuw kritiek geuit op de Nederlandse opstelling bij het conflict rond chipbedrijf Nexperia. Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) zei deze week tegen The Guardian over het ingrijpen bij Nexperia dat hij "het achteraf opnieuw zo zou hebben gedaan". Dit noemt Beijing een "verdraaiing van de feiten" en "het door elkaar halen van goed en kwaad", staat in een vrijdag uitgegeven verklaring.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag verder omlaaggegaan. Beleggers bleven voorzichtig na de uitverkoop bij Amerikaanse chip- en techbedrijven een dag eerder. De beursgraadmeters op Wall Street leden daardoor de zwaarste koersverliezen in een maand tijd. Veel grote techbedrijven zijn dit jaar flink in waarde gestegen door het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI), maar beleggers twijfelen of de waarderingen niet te hard zijn opgelopen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland heeft na de nodige vertraging ook een handelsovereenkomst gesloten met de Verenigde Staten. Volgens de Zwitsers daalt het Amerikaanse importtarief daardoor van 39 naar 15 procent, tot opluchting van onder meer horlogemakers in het Alpenland.
4 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - De drie energiecentrales van Vattenfall bij het terrein van Tata Steel Nederland komen begin volgend jaar definitief in handen van de staalfabrikant. De twee bedrijven hebben hierover een definitieve overeenkomst ondertekend.
5 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De olieraffinaderij Zeeland Refinery bij Vlissingen komt niet stil te liggen door de Amerikaanse sancties tegen de Russische medeaandeelhouder Lukoil. Dat verzekert het Franse olieconcern TotalEnergies, dat voor 55 procent eigenaar is van de raffinaderij. Lukoil heeft de andere 45 procent in handen.
8 uur geleden