Turkse centrale bank wijzigt koers met flinke renteverhoging
ANKARA (ANP) - De Turkse centrale bank heeft het rentetarief in het land flink verhoogd om de torenhoge inflatie aan te pakken. De rente werd opgeschroefd tot 15 procent, van 8,5 procent. Economen gepolst door Reuters hadden echter gerekend op een verhoging tot 21 procent. De verhoging luidt een koerswijziging in van het beleid van de Turkse centrale bank en de overheid.
De afgelopen jaren baarde het Turkse monetaire beleid veel opzien. Onder druk van president Recep Tayyip Erdogan verlaagde de centrale bank de rentetarieven toen de consumentenprijzen hard begonnen te stijgen. Doorgaans verhogen de centrale banken juist de rente om de inflatie te bestrijden. De Turkse lira verloor daardoor veel van zijn waarde en de inflatie liep vorig jaar op tot 85 procent.
De Turkse inflatie is inmiddels wel afgenomen tot zo'n 40 procent in mei, maar dat werd mede veroorzaakt door allerlei verkiezingsbeloften van Erdogan. Zo gaf hij huishoudens een maand gratis gas en verhoogde hij de ambtenarensalarissen kort voor de verkiezingen.
Oud-bankier
Na zijn zwaarbevochten verkiezingszege vorige maand liet Erdogan echter doorschemeren terug te willen keren naar conventioneler economisch beleid. Zo heeft hij een nieuwe baas voor de centrale bank aangesteld. Hafize Gaye Erkan, de eerste vrouwelijke gouverneur van de centrale bank, werkte voorheen voor de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs en was tussen 2014 en 2021 een van de hoogste bestuurders van First Republic Bank, die dit jaar omviel.
Erdogan heeft in de afgelopen vier jaar vijf keer een nieuwe centralebankpresident benoemd. Erkans voorganger, Sahap Kavcioglu, volgde de onorthodoxe ideeën van Erdogan trouw. Hij verlaagde de leenkosten en voerde nooit een renteverhoging door. De laatste gouverneur die de rente durfde te verhogen, Naci Agbal, werd in 2021 nog geen vijf maanden na zijn aantreden ontslagen.
De benoeming van de gerespecteerde oud-bankier Mehmet Simsek tot de nieuwe Turkse minister van Financiën wordt ook gezien als voorbeeld van de draai van Erdogan naar een meer gebruikelijk economisch beleid. Simsek liet al weten de "inflatie op rationele gronden" te willen bestrijden.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Vier op de tien Nederlanders maken zich "ernstige zorgen" over het aantal migranten dat naar Nederland komt en het gebrek aan woningen, staat in een onderzoek van KPMG. Daarnaast maakt ruim de helft van de Nederlanders zich zorgen over de kosten van levensonderhoud. Honderdduizenden mensen (2 procent van de bevolking) kunnen financieel niet meer rondkomen. Een op de vier moet op de kleintjes letten om rond te kunnen komen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Apple heeft het kort geding gewonnen tegen de Nederlandse groothandel TTP Concept in Style over de verkoop van namaak-AirPods Pro. Dat heeft de voorzieningenrechter van de rechtbank in Den Haag dinsdag beslist.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie is bezig met het opstellen van richtlijnen voor lidstaten voor het geval er een tekort aan vliegtuigbrandstof komt. Dat zei Eurocommissaris Apostolos Tzitzikostas (Transport).
2 uur geledenMONACO (ANP/BELGA/BLOOMBERG) - De Oekraïense miljardair Rinat Akhmetov heeft in Monaco een appartement van 471 miljoen euro gekocht. Dat blijkt uit kadastergegevens, ingezien door Bloomberg. Volgens het persbureau is dit de duurste woning die ooit verkocht is.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het onvoltooide attractiepark Rivoli Rotterdam is dinsdag verkocht tijdens een onlineveiling. Het hoogste bod was 6,5 miljoen euro. Ondernemer Hennie van der Most heeft meer dan tien jaar gewerkt aan de bouw van het park aan de Doklaan in Rotterdam, waar eerder een vuilverbrandingsinstallatie stond. Maar de gemeenteraad besloot vorige week dat de eigenaar het terrein moest veilen en wil dat er betaalbare woningen komen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran is van plan om het binnenlandse luchtverkeer weer te hervatten. Daarmee zou er een einde komen aan meer dan vijftig dagen zonder vliegverkeer in het land.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Iets meer dan de helft van de Duitsers vindt dat Duitsland een fout heeft gemaakt door in 2023 volledig te stoppen met kernenergie. Dat blijkt uit een peiling onder ruim 1900 Duitsers door de marktonderzoekers YouGov en het Sinus-Instituut. In 2023 werden de laatste drie operationele kernreactoren in Duitsland uitgezet.
3 uur geleden