Turkse centrale bank verwacht nog een jaar van extreme inflatie
ANKARA (ANP) - Turken zullen ook dit jaar te maken krijgen met boodschappen die in rap tempo duurder worden. Tegen het einde van 2022 zal de inflatie in het land op 23,2 procent uitkomen, voorspelt de centrale bank van Turkije. Dat is veel meer dan de gemiddelde prijsstijging van 11,8 procent die de beleidsmakers eerder voorspelden.
Turkije zucht al maanden onder de hoogste inflatie sinds het aantreden van president Recep Tayyip Erdogan negentien jaar geleden. Dat werd in de hand gewerkt door de vrije val waarin de Turkse lira vorig jaar terechtkwam na signalen dat de regering haar greep op de centrale bank vergrootte.
Om de inflatie te beteugelen wil Erdogan het liefst dat de centrale bank de rente verlaagt, wat precies het tegenovergestelde is van gangbaar monetair beleid om te hevige prijsstijgingen tegen te gaan. De Turkse centrale bank verlaagde meermaals de rente waardoor de lira flink minder waard werd. Inmiddels is 1 lira iets meer dan 7 dollarcent waard, waar dat een jaar geleden nog 14 cent was.
Stijging
In zijn eerste inflatierapport van het nieuwe jaar verwacht de centrale bank bijvoorbeeld dat levensmiddelen tegen het einde van dit jaar meer dan 24 procent duurder worden. De Turkse minister van Financiën Nureddin Nebati sprak eerder deze maand de verwachting uit dat de inflatie piekt op 40 procent. In december was er sprake van 36 procent geldontwaarding, het hoogste cijfer sinds 2002.
Erdogan zei onlangs dat de rentes minder snel omlaag moeten dan hij eerder voorstond. Bij zijn laatste rentebesluit hield de centrale bank het belangrijkste tarief vorige week ongewijzigd. Tot het einde van maart worden geen renteverlagingen verwacht.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.
7 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
10 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
12 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
12 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.
14 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
1 dag geleden