Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse centrale bank verlaagt rente voor tweede keer op rij

Turkse centrale bank verlaagt rente voor tweede keer op rij

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank heeft het rentetarief in het land voor de tweede keer op rij verlaagd. In december werd de rente in Turkije al voor het eerst in bijna twee jaar verlaagd, omdat de torenhoge inflatie in het land wat lijkt af te koelen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de Turkse economie stimuleren, die in een recessie is beland na een krimp in het tweede en derde kwartaal van 2024.

De rente werd opnieuw verlaagd met 2,5 procentpunt en bedraagt nu 45 procent. Die stap kwam overeen met de verwachting van economen. De Turkse rente en de inflatie liggen nog altijd ver boven de niveaus die we in Nederland kennen. De inflatie kwam volgens de laatste cijfers over december uit op 44,4 procent. Daarmee is de stijging van het prijspeil flink minder ten opzichte van de piek van meer dan 75 procent vorig jaar. In de eurozone bedraagt de inflatie 2,4 procent en in Nederland 3,9 procent, volgens de Europese rekenmethode. Het huidige rentetarief in het eurogebied is 3 procent.

De Turkse centrale bank bepaalde daarnaast dat toekomstige rentestappen per vergadering worden bekeken en afhankelijk zijn van de dan beschikbare economische gegevens. Op de financiële markten wordt echter verwacht dat de centrale bank de rente ook in de komende vergaderingen verder gaat verlagen.

Noorwegen

Turkije begon in juni 2023 met het verhogen van de rente om de torenhoge inflatie te bestrijden. De rente ging toen omhoog van 8,5 procent naar 50 procent. Dat gebeurde nadat de Turkse president Recep Tayyip Erdogan zijn bezwaren tegen hogere rentes had laten varen. Erdogan zag voorheen niets in de standaard economische praktijk van het verhogen van de rente om inflatie terug te dringen en ontsloeg meerdere centralebankpresidenten die daar anders over dachten.

Ook de Noorse centrale bank vergaderde donderdag over de rente. Die hield het rentetarief zoals verwacht onveranderd op 4,5 procent, het hoogste niveau sinds 2008. De Norges Bank houdt de rente hoog om de Noorse kroon te steunen, die flink in waarde is gedaald. De centrale bank herhaalde wel dat in maart waarschijnlijk wordt begonnen met het verlagen van de rente.

Volgende week vergaderen de Europese Centrale Bank (ECB) en de Amerikaanse Federal Reserve over hun rentetarieven. De ECB gaat de rente in het eurogebied naar verwachting verder verlagen, terwijl de Fed waarschijnlijk een rentepauze houdt.

Meer uit Financieel

IATA voorziet vluchtannuleringen Europa in mei om kerosinetekort

GENÈVE (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Europa kan tegen eind mei te maken krijgen met vluchtannuleringen vanwege tekorten aan vliegtuigbrandstoffen. Dat schat topman Willie Walsh van de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA. Ook de Duitse luchtvaartkoepel BDL waarschuwt vrijdag voor mogelijke inkrimpingen van het vliegaanbod binnenkort.

35 minuten geleden
Transavia en TUI schrappen geen vluchten vanwege kerosineprijs

SCHIPHOL (ANP) - Transavia en TUI overwegen niet vluchten te annuleren vanwege de gestegen kerosineprijs. Donderdag maakte KLM bekend vanaf 27 april 160 vluchten tussen Schiphol en andere Europese bestemmingen te schrappen, omdat ze door de gestegen kerosinekosten niet rendabel uitgevoerd zouden kunnen worden. Luchtvaartmaatschappij Transavia en reisorganisatie TUI, die vakantiegangers ook van en naar hun bestemming vliegt, laten weten dit momenteel niet van plan te zijn.

1 uur geleden
Lufthansa schrapt opnieuw honderden vluchten om stakingen

FRANKFURT (ANP/DPA) - Stakingen bij Lufthansa zorgen er vrijdag voor dat opnieuw honderden vluchten van het Duitse luchtvaartconcern zijn geschrapt. Ook bijna alle Lufthansa-vluchten vanaf Schiphol naar Frankfurt en München zijn geannuleerd.

1 uur geleden
Aanbieder schoollunches TommyTomato maakt doorstart

HAARLEM (ANP) - De failliete aanbieder van groentelunches op scholen TommyTomato maakt een doorstart. Dankzij investeerder Impact First Group is het gelukt om het bedrijf nieuw leven in te blazen. Medeoprichter Bas Turk verwacht de levering van lunches na de meivakantie te kunnen hervatten.

2 uur geleden
AEX-index staakt opmars in afwachting onderhandelingen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag licht lager geopend. Beleggers namen wat gas terug na de recente sterke opmars, die volgde op signalen over een waarschijnlijke verlenging van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de oorlog in Iran "vrij snel voorbij zou moeten zijn", waarmee hij zijn optimistische voorspellingen over het einde van het conflict herhaalde.

3 uur geleden
Brussel stelt 760 miljoen euro beschikbaar voor hulp aan vissers

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt geld beschikbaar voor hulp aan vissers die door de hoge brandstofprijzen in de problemen zijn gekomen. Lidstaten van de Europese Unie mogen daarvoor geld gebruiken uit een fonds dat is bedoeld voor de verduurzaming van de visserij. Daarin zit nog zo'n 760 miljoen euro.

4 uur geleden
IMF en Wereldbank hervatten samenwerking met Venezuela na jaren

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank hebben de samenwerking met Venezuela weer opgestart. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF kondigt in een statement aan de betrekkingen met de regering van Venezuela onder het bewind van waarnemend president Delcy Rodríguez te hervatten. Daarmee legitimeren de instellingen de interim-regering verder en creëren ze nieuwe mogelijkheden voor financiële steun.

4 uur geleden