Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turks schip stuurt Duitse controleurs wapenembargo weg

Turks schip stuurt Duitse controleurs wapenembargo weg

BERLIJN/ANKARA (ANP/DPA/RTR) - Turkije heeft Duitse militairen die aan boord waren gegaan van een Turks vrachtschip om te controleren of het wapens voor Libië vervoerde weggestuurd. Duitse mariniers waren volgens het Duitse leger zondag aan boord gegaan van het "verdachte" schip, maar Turkije sprak kort daarna zijn veto uit waarop de controle werd gecanceld. Ankara bevestigt de gebeurtenissen.

Duitsland neemt sinds augustus met het fregat Hamburg deel aan de EU-missie Irini, die is opgezet om het olie- en wapenembargo van de VN tegen Libië te handhaven.

De Duitsers waren de hele nacht aan boord en hebben veel containers geopend. Tegen de tijd dat de militairen het vrachtschip hadden verlaten hadden ze niets verdachts gevonden, aldus een Duitse defensiewoordvoerder.

Procedure

Het fregat had volgens hem de standaardprocedure gevolgd door vier uur te wachten op toestemming voordat tot controle werd overgegaan. "Alle procedures zijn correct gevolgd." Volgens Turkije vervoert de Rosaline A onder meer voedsel en verf en heeft het Duitse team het internationale recht geschonden door niet te wachten op Turkse toestemming.

Het incident gebeurde op ongeveer 200 kilometer ten noorden van de Libische stad Benghazi. Ankara heeft eerder een conflict met Frankrijk gehad over een wapencontrole op zee.

Turkije steunt de internationaal erkende regering van premier Fayez al-Serraj in de hoofdstad Tripoli. De belangrijkste partij uit het oosten is krijgsheer Khalifa Haftar die grote delen van het land beheerst.

Meer uit Buitenland

Finland geeft drone-waarschuwing af, land in verhoogde paraatheid

HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.

3 uur geleden
Trump: fantastische handelsakkoorden met China gesloten

BEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.

3 uur geleden
Trump: ik ga niet veel meer geduld hebben met Iran

BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.

4 uur geleden
Vliegveld Palm Beach in Florida vanaf juli vernoemd naar Trump

PALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.

7 uur geleden
Hooggerechtshof VS: abortuspil mag toch per post

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.

8 uur geleden
Trump: relatie met China hopelijk sterker en beter dan ooit

BEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

8 uur geleden
Denemarken en Australië naar finale Eurovisie Songfestival

WENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.

10 uur geleden