Turkije zoekt aansluiting bij door China geleide alliantie SCO
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Turkije wil lid worden van de door China geleide Shanghai Cooperation Organization. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan probeert allianties te smeden met bevriende landen in het oosten. Erdogan deed de aankondiging nadat hij vrijdag de SCO-top in Oezbekistan had bijgewoond
In de voormalige Sovjetstaat voerde Erdogan gesprekken met leiders zoals de Chinese president Xi Jinping en de Russische president Vladimir Poetin. Turkije zou het eerste NAVO-land kunnen worden dat zich aansluit bij de SCO. "Onze relatie met deze landen zal met deze stap naar een heel andere positie worden verplaatst", sprak Erdogan tijdens de top volgens het Turkse staatspersbureau Anadolu.
Opmerkingen over de mogelijke toetreding van Turkije tot de SCO komen op een moment dat Erdogan een een-op-een-ontmoeting met de Amerikaanse president Joe Biden probeert te regelen. Die ontmoeting zou na de bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties deze week moeten plaatsvinden, maar staat nog niet in de agenda, aldus ingewijden. De twee zouden elkaar evengoed in New York nog kunnen treffen.
Turkije is als sinds 2013 aangesloten bij de SCO. Toen ondertekende het land een partnerschapsovereenkomst, maar Turkije is dus nog niet volwaardig lid. Een lidmaatschap geeft Turkije meer economische mogelijkheden. Zeker nu de regering probeert de economie te stabiliseren in de aanloop naar de verkiezingen van volgend jaar. Naast Rusland en China zitten onder meer ook India, Pakistan en Kazachstan in het acht leden tellende SCO.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. De zorgen dat de beurzen en vooral de grote techbedrijven te hard in waarde zijn gestegen door het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI), laaiden weer op. Ook zijn beleggers bezorgd over de hoge uitgaven door bedrijven aan AI.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever verwacht de afsplitsing van zijn ijstak op 6 december af te ronden. Dat heeft het Britse was- en levensmiddelenconcern dinsdag bekendgemaakt. De tijdlijn voor de afsplitsing moest worden herzien door de sluiting van de Amerikaanse overheid.
2 uur geledenALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft in het afgelopen kwartaal de omzet iets zien dalen. Het bedrijf bleef last houden van toenemende concurrentie in de markt voor laadstations voor het thuis opladen van elektrische voertuigen. Daarnaast werden er minder laadpalen geïnstalleerd in het publieke segment.
4 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zou voor het eerst de markt van goedkopere laptops willen betreden. Het Amerikaanse bedrijf ontwikkelt een budgetvriendelijke Mac die klanten weg moet lokken van Chromebooks en instapmodellen van Windows-laptops, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist dinsdag in de laatste handelsuren het forse verlies van eerder op de dag grotendeels in te lopen. De sfeer bleef echter somber, onder meer door groeiende zorgen over de hoge waarderingen van de aandelen in de AI-sector.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol heeft niet onrechtmatig of onzorgvuldig gehandeld in de aanbestedingsprocedure voor de beveiliging op de luchthaven. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald, nadat twee beveiligingsbedrijven afzonderlijk van elkaar een kort geding waren gestart om de gunning door Schiphol terug te draaien.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin is alle winst van afgelopen zomer weer kwijtgeraakt, vooral door een gedaalde vraag en terughoudendheid bij cryptohandelaren. De koers van de grootste cryptomunt ter wereld daalde dinsdag met ruim 3 procent tot 103.539 dollar, het laagste niveau sinds 23 juni.
7 uur geleden