Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije zegt dader aanslag geïdentificeerd te hebben

Turkije zegt dader aanslag geïdentificeerd te hebben

ANKARA/ISTANBUL (ANP) - De Turkse binnenlandminister zegt dat een dader van de terroristische aanslag op lucht- en ruimtevaartonderneming TUSAS bij Ankara is geïdentificeerd en dat hij lid was van de extremistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Het was volgens minister Ali Yerlikaya de terrorist Ali Orek die een schuilnaam had bij de PKK, Rojger. Zijn medeplichtige, een vrouw, is nog niet geïdentificeerd. Beiden zijn gedood toen ze met vuurwapens een aanslag op een vestiging van het staatsbedrijf Turkish Aerospace Industries pleegden. Daarbij vielen vijf doden en raakten 22 mensen gewond, melden Turkse media. Veertien gewonden zouden nog steeds in ziekenhuizen liggen.

Turkije heeft snel gereageerd met nieuwe luchtaanvallen op tientallen doelen in Irak en Syrië die gelinkt worden aan de PKK. De veiligheidsmaatregelen op luchthavens in Turkije zijn naar aanleiding van de aanslag verscherpt, melden Turkse media. Alle voertuigen die vertrekken van een luchthavencomplex of die ernaartoe rijden, worden doorzocht berichtten media in Istanbul.

Toevallig kreeg de gevangen zittende PKK-oprichter en -leider Abdullah Öcalan woensdag voor het eerst sinds maart 2020 familiebezoek in de gevangenis op een eiland in de Zee van Marmara. Hij zit al sinds 1999 vrijwel geïsoleerd in een gevangenis op het eiland Imrali, 60 kilometer ten zuidwesten van Istanbul. Hij mag zelden bezoek ontvangen. Öcalan richtte de PKK in 1978 op als een marxistisch-leninistische beweging die zich met veel persoonsverheerlijking voor de partijleider inzet voor de Koerdische nationalistische zaak.

De PKK ging in 1984 ook met geweld naar een Koerdische staat streven. Tienduizenden levens gingen sindsdien verloren in de strijd van de PKK tegen de Turkse staat. In 2006 keerde Öcalan zich van de gewapende strijd af. Ankara stelt dat de beweging terroristisch is. Dat vinden veel andere landen ook. Öcalan werd begin 1999 in Kenia gearresteerd. Het is Öcalan en de Turkse regering nog niet gelukt om toenadering te zoeken.

Meer uit Buitenland

Azerbeidzjan: Iran wil aanslagen plegen op Joodse doelen

BAKOE (ANP/RTR) - Azerbeidzjan beschuldigt de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) ervan pogingen te doen om aanslagen te plegen op de Israëlische ambassade, een synagoge en een leider van een oude Joodse gemeenschap in Azerbeidzjan.

20 minuten geleden
Moskou meldt zeer grote aanval op doelen in Oekraïne

MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft een zeer grote nachtelijke luchtaanval uitgevoerd op militair-industriële complexen, militaire vliegvelden en installaties van de energiesector. Dat maakte het ministerie van Defensie in Moskou zaterdag bekend

59 minuten geleden
President: geen aanvallen op landen die Iran niet beschieten

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.

2 uur geleden
Israëlisch leger meldt meer Iraanse raketaanvallen

TEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.

2 uur geleden
Spoedoverleg Arabische Liga over aanvallen op lidstaten

CAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.

3 uur geleden
Qatarese luchtvaartautoriteit staat beperkt luchtverkeer toe

DOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.

4 uur geleden
Explosies gehoord in Dubai en Manama

DUBAI (ANP/AFP) - Journalisten van het Franse persbureau AFP melden dat er explosies te horen zijn in Dubai en in de hoofdstad van Bahrein, Manama.

4 uur geleden