Turkije zegt dader aanslag geïdentificeerd te hebben
ANKARA/ISTANBUL (ANP) - De Turkse binnenlandminister zegt dat een dader van de terroristische aanslag op lucht- en ruimtevaartonderneming TUSAS bij Ankara is geïdentificeerd en dat hij lid was van de extremistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Het was volgens minister Ali Yerlikaya de terrorist Ali Orek die een schuilnaam had bij de PKK, Rojger. Zijn medeplichtige, een vrouw, is nog niet geïdentificeerd. Beiden zijn gedood toen ze met vuurwapens een aanslag op een vestiging van het staatsbedrijf Turkish Aerospace Industries pleegden. Daarbij vielen vijf doden en raakten 22 mensen gewond, melden Turkse media. Veertien gewonden zouden nog steeds in ziekenhuizen liggen.
Turkije heeft snel gereageerd met nieuwe luchtaanvallen op tientallen doelen in Irak en Syrië die gelinkt worden aan de PKK. De veiligheidsmaatregelen op luchthavens in Turkije zijn naar aanleiding van de aanslag verscherpt, melden Turkse media. Alle voertuigen die vertrekken van een luchthavencomplex of die ernaartoe rijden, worden doorzocht berichtten media in Istanbul.
Toevallig kreeg de gevangen zittende PKK-oprichter en -leider Abdullah Öcalan woensdag voor het eerst sinds maart 2020 familiebezoek in de gevangenis op een eiland in de Zee van Marmara. Hij zit al sinds 1999 vrijwel geïsoleerd in een gevangenis op het eiland Imrali, 60 kilometer ten zuidwesten van Istanbul. Hij mag zelden bezoek ontvangen. Öcalan richtte de PKK in 1978 op als een marxistisch-leninistische beweging die zich met veel persoonsverheerlijking voor de partijleider inzet voor de Koerdische nationalistische zaak.
De PKK ging in 1984 ook met geweld naar een Koerdische staat streven. Tienduizenden levens gingen sindsdien verloren in de strijd van de PKK tegen de Turkse staat. In 2006 keerde Öcalan zich van de gewapende strijd af. Ankara stelt dat de beweging terroristisch is. Dat vinden veel andere landen ook. Öcalan werd begin 1999 in Kenia gearresteerd. Het is Öcalan en de Turkse regering nog niet gelukt om toenadering te zoeken.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zich uitgesproken tegen de onlusten deze zaterdag in zijn land. Op X schrijft het staatshoofd dat eenieder die zich schuldig heeft gemaakt aan vernieling en plundering zal worden vervolgd en gestraft. "We zullen een blok vormen tegen hen die chaos zaaien, zij die enkel en alleen onze instituties omver willen werpen en verhinderen dat zij die vreedzaam hun eisen uiten, dat kunnen doen", aldus Macron.
26 minuten geledenPARIJS (ANP) - Relschoppers zijn binnengedrongen in het stadhuis van het 10e arrondissement in Parijs. Dat meldt Le Parisien. Volgens de krant was er op dat moment een bijeenkomst gaande rond de borstkankermaand. Aanwezigen zouden opgesloten zitten. Alexandra Cordebard, de burgemeester van het arrondissement, heeft de politie verzocht het pand te evacueren, aldus Le Parisien.
1 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De rechtse, eurosceptische partij ANO van premier Andrej Babiš heeft geen enkele senaatszetel weten te bemachtigen bij de verkiezingen. De belangrijkste Tsjechische oppositiepartijen hebben zaterdag de meeste stemmen behaald. Een derde van de zetels in Tsjechiës 'Eerste Kamer' was verkiesbaar.
1 uur geledenRAMALLAH (ANP) - Israëlische kolonisten hebben op de bezette Westelijke Jordaanoever een groep met westerse diplomaten aangevallen. Daarbij is een Franse burgemeester gewond geraakt.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft het geweld in Frankrijk in sterke bewoordingen veroordeeld. In een bericht op X schrijft de bewindsman dat hoewel er in Frankrijk plaats is voor vreedzame demonstraties, die plek er níét is "voor brandstichting, plundering en geweld".
2 uur geledenBRUSSEL/LUIK (ANP) - De politie in Brussel heeft zaterdag een einde gemaakt aan de gewelddadige betoging in de stad, waarmee in België de rust na de protesten lijkt terug te keren. Bij het protest in Luik is één gewonde gevallen, meldt de Franstalige omroep RTBF.
2 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in het verscheurde Jemen heeft zaterdag twintig doden veroorzaakt, blijkt uit uitgegeven verklaringen van de strijdende partijen.
2 uur geleden