Turkije woest over Erdogan-afbeelding van Zweedse Koerden
ANKARA/STOCKHOLM (ANP/AFP) - Turkije is woedend over een video van een Koerdische groep in Zweden waarin president Recep Tayyip Erdogan aan zijn benen aan een touw bungelt. De Zweedse ambassadeur in Ankara is ontboden om tekst en uitleg te geven.
In de op Twitter geplaatste video van het Rojava-comité in Zweden, dat onder meer actievoert voor Koerdische strijders in Syrië, wordt Erdogan vergeleken met de Italiaanse fascist Benito Mussolini. De dictator werd ondersteboven opgehangen na zijn executie aan het eind van de Tweede Wereldoorlog.
"De geschiedenis laat zien hoe dictators eindigen", schreef de groep bij een video met foto's van Mussolini's executie in 1945. Vervolgens is een aan een touw bungelende Erdogan-pop te zien. "Het is tijd dat Erdogan aftreedt", staat erbij.
PKK
NAVO-lid Turkije oefent druk uit op Zweden en Finland om veronderstelde Koerdische terroristen uit te leveren als voorwaarde voor instemming met het door beide landen aangevraagde NAVO-lidmaatschap. Ook zou Stockholm het Rojava-comité, dat zou bestaan uit leden van de verboden Turkse arbeiderspartij PKK, moeten vervolgen, vindt Ankara.
Turkije veroordeelt de tweet van de Koerdische groep "in de sterkst mogelijke bewoordingen", zei Erdogans woordvoerder. "We dringen er bij de Zweedse autoriteiten op aan om zonder verder uitstel de nodige stappen te ondernemen tegen terroristische groeperingen", twitterde de zegsman.
Buitenlandminister Zweden veroordeelt video
De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Tobias Billström, heeft de video veroordeeld. Stockholm steunt een open debat over politiek maar "neemt afstand van bedreigingen en haat tegen politieke vertegenwoordigers", schreef Billström. "Het afbeelden van een door het volk gekozen president die buiten het stadhuis wordt geëxecuteerd, is weerzinwekkend", aldus de minister.
Billström bracht vorige maand nog een bezoek aan Ankara in een poging het NAVO-lidmaatschap rond te krijgen. De Zweedse regering gaf recent aan dat de grens van wat ze kan doen om aan de eisen van Ankara te voldoen is bereikt. Het gaat dan vooral om de uitlevering van verdachten, waarin de onafhankelijke rechtspraak een doorslaggevende rol heeft.
Geen uitlevering
Het Zweedse persbureau TT meldde donderdag dat de regering vier mensen die door Turkije worden gezocht niet zal uitleveren vanwege een negatieve uitspraak van het hooggerechtshof. Dit viertal heeft volgens Ankara banden met de in de VS wonende geestelijke Fethullah Gülen, die achter een couppoging in 2016 zou zitten. De uitleveringsverzoeken werden ingediend in 2019 en 2020, voordat Zweden en Finland met Turkije afspraken de bezwaren van Ankara tegen de NAVO-toetreding weg te nemen.
Zweden blokkeert ook de uitlevering van de Turkse journalist Bülent Kenes, werd in december bekend nadat het Zweedse hooggerechtshof daar tal van belemmeringen voor had gezien. Ankara noemde dat een "zeer negatieve" ontwikkeling.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Aanklagers in Frankrijk hebben een straf van twee jaar met een enkelband geëist tegen oud-minister Rachida Dati. Ze wordt beschuldigd van corruptie en beïnvloeding, omdat ze tussen 2009 en 2013 als Europarlementariër zou hebben gelobbyd voor Renault-Nissan. Ze zou toen 900.000 euro hebben aangenomen van een Nederlandse dochteronderneming van dat autobedrijf.
30 minuten geledenKYAUKTAW (ANP/RTR) - Bij een luchtaanval in het westen van Myanmar zijn zeker 33 doden gevallen, meldt de gewapende groep Arakan Army en een lokale hulpverlener. Volgens de opstandelingen werd de aanval uitgevoerd door de krijgsmacht. Die is al jaren in conflict met rebellen in het land en bombardeert daarbij regelmatig hele dorpen.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft de populaire komiek Deniz Göktaş (32) tot negentien maanden cel veroordeeld voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan tijdens een optreden. Göktaş wordt in afwachting van een hoger beroep voorlopig wel vrijgelaten.
1 uur geledenMETZ (ANP/AFP/DPA) - De paus heeft tijdens zijn bezoek aan het Franse Metz gewaarschuwd dat relaties tussen landen steeds onbeschaafder worden. Hij zei in het bijzijn van president Emmanuel Macron dat Europa daar het goede voorbeeld kan geven.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De vijf mannen die zondagochtend werden opgepakt bij de Britse luchtmachtbasis Fairford hebben allen de Britse nationaliteit, meldt de antiterrorismepolitie (CTP). Ze zijn tussen de 23 en 25 jaar oud en wonen alle vijf in Londen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De begrotingsonderhandelingen die de Vlaamse regering maandag zou afronden, zijn uitgesteld omdat twee personen, waaronder een minister, onwel werden. De moeizame gesprekken duurden al 24 uur onafgebroken, wat minister Hilde Crevits (Binnenland) en een medewerker te veel werd. Voor de medewerker moest een ambulance komen naar het regeringsgebouw van het Vlaamse kabinet in Brussel.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - In het centrum van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn branden uitgebroken na Russische aanvallen met drones. Een van de getroffen gebouwen is de Nationale Academie van Wetenschappen van Oekraïne, melden verslaggevers.
2 uur geleden