Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije woest over Erdogan-afbeelding van Zweedse Koerden

Turkije woest over Erdogan-afbeelding van Zweedse Koerden

ANKARA/STOCKHOLM (ANP/AFP) - Turkije is woedend over een video van een Koerdische groep in Zweden waarin president Recep Tayyip Erdogan aan zijn benen aan een touw bungelt. De Zweedse ambassadeur in Ankara is ontboden om tekst en uitleg te geven.

In de op Twitter geplaatste video van het Rojava-comité in Zweden, dat onder meer actievoert voor Koerdische strijders in Syrië, wordt Erdogan vergeleken met de Italiaanse fascist Benito Mussolini. De dictator werd ondersteboven opgehangen na zijn executie aan het eind van de Tweede Wereldoorlog.

"De geschiedenis laat zien hoe dictators eindigen", schreef de groep bij een video met foto's van Mussolini's executie in 1945. Vervolgens is een aan een touw bungelende Erdogan-pop te zien. "Het is tijd dat Erdogan aftreedt", staat erbij.

PKK

NAVO-lid Turkije oefent druk uit op Zweden en Finland om veronderstelde Koerdische terroristen uit te leveren als voorwaarde voor instemming met het door beide landen aangevraagde NAVO-lidmaatschap. Ook zou Stockholm het Rojava-comité, dat zou bestaan uit leden van de verboden Turkse arbeiderspartij PKK, moeten vervolgen, vindt Ankara.

Turkije veroordeelt de tweet van de Koerdische groep "in de sterkst mogelijke bewoordingen", zei Erdogans woordvoerder. "We dringen er bij de Zweedse autoriteiten op aan om zonder verder uitstel de nodige stappen te ondernemen tegen terroristische groeperingen", twitterde de zegsman.

Buitenlandminister Zweden veroordeelt video

De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Tobias Billström, heeft de video veroordeeld. Stockholm steunt een open debat over politiek maar "neemt afstand van bedreigingen en haat tegen politieke vertegenwoordigers", schreef Billström. "Het afbeelden van een door het volk gekozen president die buiten het stadhuis wordt geëxecuteerd, is weerzinwekkend", aldus de minister.

Billström bracht vorige maand nog een bezoek aan Ankara in een poging het NAVO-lidmaatschap rond te krijgen. De Zweedse regering gaf recent aan dat de grens van wat ze kan doen om aan de eisen van Ankara te voldoen is bereikt. Het gaat dan vooral om de uitlevering van verdachten, waarin de onafhankelijke rechtspraak een doorslaggevende rol heeft.

Geen uitlevering

Het Zweedse persbureau TT meldde donderdag dat de regering vier mensen die door Turkije worden gezocht niet zal uitleveren vanwege een negatieve uitspraak van het hooggerechtshof. Dit viertal heeft volgens Ankara banden met de in de VS wonende geestelijke Fethullah Gülen, die achter een couppoging in 2016 zou zitten. De uitleveringsverzoeken werden ingediend in 2019 en 2020, voordat Zweden en Finland met Turkije afspraken de bezwaren van Ankara tegen de NAVO-toetreding weg te nemen.

Zweden blokkeert ook de uitlevering van de Turkse journalist Bülent Kenes, werd in december bekend nadat het Zweedse hooggerechtshof daar tal van belemmeringen voor had gezien. Ankara noemde dat een "zeer negatieve" ontwikkeling.

Meer uit Buitenland

Flydubai vliegt gedurende onderzoek niet van en naar Israël

DUBAI (ANP/RTR) - De luchtvaartmaatschappij flydubai stopt voorlopig met vluchten van en naar Israël. Aan boord van een toestel van de maatschappij was woensdag onderweg naar Tel Aviv een gewelddadig incident waarbij de piloten betrokken waren. Dit wordt onderzocht sinds het toestel een noodlanding in Saudi-Arabië maakte.

3 uur geleden
Indiase piloot stabiel na steekincident flydubai-toestel

TABUK (ANP/AFP/RTR) - De Indiase piloot die tijdens de flydubai-vlucht van Dubai naar Tel Aviv zou zijn aangevallen door zijn collega, verkeert in stabiele toestand. Dat laat de Indiase ambassade in Saudi-Arabië weten. Het incident vond woensdagochtend plaats. Tijdens de vlucht zou een van de piloten van het toestel de ander hebben aangevallen en neergestoken, volgens Israël om het toestel te laten neerstorten.

3 uur geleden
Londen kondigt einde proef met migrantendeal met Frankrijk aan

LONDEN (ANP/AFP) - Een Brits-Franse deal over het terugnemen door Frankrijk van illegale migranten die met bootjes op de Engelse kust landden, wordt niet verlengd.

4 uur geleden
Gezant Vaticaan bezoekt Oekraïense krijgsgevangenen

MOSKOU (ANP/RTR) - De speciale gezant van de paus, kardinaal Matteo Zuppi, heeft volgens het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken Oekraïense krijgsgevangenen bezocht. Hij heeft volgens Moskou ongehinderd met krijgsgevangenen over hun omstandigheden kunnen spreken.

4 uur geleden
Franse minister ziet meer protest en geweld bij scholierenacties

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez constateert naar eigen zeggen een toename van gewelddadigheden en aantallen incidenten bij de landelijke scholierenprotesten. Woensdag zijn er volgens hem zeker 356 instellingen bij betrokken geweest, achttien meer dan dinsdag.

5 uur geleden
Netanyahu ontvangt passagiers flydubai-vlucht op Ben Gurion

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft woensdagavond de passagiers ontmoet van de flydubai-vlucht waarop woensdag een gevecht uitbrak in de cockpit. De inzittenden van dat toestel werden woensdag rond het avonduur met een andere flydubai-vlucht naar Tel Aviv gevlogen. Het oorspronkelijke toestel was onderweg van Dubai naar diezelfde stad, maar moest vanwege het voorval een noodlanding maken in Saudi-Arabië.

6 uur geleden
Brussel presenteert volgende week herziening voor EU-uitbreiding

TIRANA (ANP) - De Europese Commissie presenteert volgende week een herziening van het toetredingsproces voor EU-kandidaatlidstaten die al ver gevorderd zijn. Dat zei de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen op een persconferentie in Albanië, waar ze een tour langs de Westelijke Balkanlanden aftrapt.

6 uur geleden