Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije wil opheldering over bezoek topgeneraal VS aan Syrië

Turkije wil opheldering over bezoek topgeneraal VS aan Syrië

ANKARA (ANP/RTR) - Turkije heeft de Amerikaanse ambassadeur Jeff Flake om opheldering gevraagd over een recent bezoek van de Amerikaanse topgeneraal Mark Milley aan het noordoosten van Syrië. Het bezoek leidde in Ankara tot "ongemak", zei een bron binnen het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken tegen persbureau Reuters.

Milley, de hoogste Amerikaanse militaire officier, bezocht in Syrië de Amerikaanse missie in een gebied dat wordt gecontroleerd door de aan de VS geallieerde Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF). De Amerikaanse steun aan die groep, die vooral uit Syrisch-Koerdische strijders bestaat, is Turkije al jaren een doorn in het oog.

Het is Turkije vooral te doen om de People's Protection Units (YPG), een belangrijk onderdeel van de SDF. Ankara ziet die Koerdische militie als de Syrische vleugel van de verboden separatistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Zowel de PKK als de YPG zijn in Turkse ogen terroristische organisaties. Ook de VS en de EU hebben de PKK als terroristische groepering aangemerkt, maar niet de YPG.

Sleutelrol

De SDF speelde een sleutelrol bij het bestrijden van de jihadisten van de Islamitische Staat in heel Syrië. Eind november schortte de SDF de gezamenlijke terrorismebestrijding in Noord-Syrië tijdelijk op vanwege Turkse luchtaanvallen op kampen van de Koerdische milities van de YPG en de PKK. Die groepen waren volgens Ankara betrokken bij een bomaanslag in een drukke winkelstraat in Istanbul, waardoor zes mensen omkwamen en tientallen gewonden vielen.

Ook dreigde Ankara toen met een nieuwe grondoperatie. Sinds 2016 voerde Turkije al drie van dergelijke operaties op Syrisch grondgebied uit.

Meer uit Buitenland

Noord-Koreaanse leider spreekt steun uit voor oorlog Oekraïne

WONSAN (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un heeft zijn volledige steun voor de Russische oorlog in Oekraïne uitgesproken. Dat deed hij zaterdag tijdens een ontmoeting met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov, berichten Noord-Koreaanse staatsmedia zondag.

49 minuten geleden
Gisèle Pelicot krijgt hoogste Franse onderscheiding

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse Gisèle Pelicot (72) heeft de hoogste onderscheiding in haar thuisland toegewezen gekregen. Ze is benoemd tot ridder in de Nationale Orde van het Legioen van Eer. Pelicot wordt internationaal geroemd voor haar moed in een grote misbruikzaak.

1 uur geleden
Nieuw-Caledonië wordt staat binnen Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een akkoord met Nieuw-Caledonië aangekondigd. Het overzeese gebied blijft Frans, maar wordt wel een staat. "Een staat Nieuw-Caledonië binnen de Republiek: het is een keuze gebaseerd op vertrouwen", schreef de Franse president Emmanuel Macron op X, en prees het "historische" akkoord.

13 uur geleden
Overlast door zware regenval in en rondom Barcelona

BARCELONA (ANP/AFP) - In en rondom Barcelona is het leven flink ontregeld door zware regenval. Het treinverkeer in Catalonië werd kortstondig stilgelegd en enkele wegen werden afgesloten, omdat een groot deel van de regio in het noordoosten van Spanje getroffen was door stortregens, aldus autoriteiten.

13 uur geleden
Regering VS in gesprek met 5 staten over detentiecentra migranten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering is in gesprek met vijf door Republikeinen geleide staten om er nieuwe detentiecentra voor migranten te bouwen. Dat meldt minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem. De nieuwe faciliteiten worden volgens Noem gemodelleerd naar een detentiecentrum in Florida dat bekendstaat als Alligator Alcatraz.

14 uur geleden
VN-agentschappen: brandstoftekort in Gaza bereikt kritiek niveau

GAZA-STAD (ANP) - Het tekort aan brandstoffen in de Gazastrook heeft een "kritiek niveau" bereikt. Daarvoor hebben zeven agentschappen van de Verenigde Naties zaterdag gewaarschuwd in een verklaring.

15 uur geleden
Tientallen sympathisanten Britse pro-Palestijnse groep opgepakt

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse autoriteiten zeggen opnieuw tientallen personen te hebben opgepakt die steun betuigden aan de verboden pro-Palestijnse groep Palestine Action. Dat gebeurde tijdens een demonstratie in de buurt van het parlementsgebouw. Actievoerders hadden borden meegenomen met teksten als 'Ik ben tegen genocide. Ik steun Palestine Action'.

17 uur geleden