Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije wil nieuw voorstel voor graandeal bespreken met Rusland

Turkije wil nieuw voorstel voor graandeal bespreken met Rusland

ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan is van plan om met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin een nieuw voorstel te bespreken om Oekraïense graanexport via de Zwarte Zee mogelijk te maken. Dat zei de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Hakan Fidan zondag naar aanleiding van Poetins aanstaande bezoek aan zijn land.

"De vorige graandeal werkte binnen een bepaald systeem", zei Fidan tegen televisiezender Haber. "Wij zien nu mogelijkheden voor een ander mechanisme en willen dat concretiseren."

Ankara probeert al langer Rusland ervan te overtuigen terug te keren naar de graandeal waar Moskou zich in juli 2023 uit terugtrok, een jaar na implementatie. De overeenkomst die een ​​veilige doorgang bood aan de export vanuit Oekraïense havens, kwam mede tot stand dankzij bemiddeling door de Verenigde Naties en Turkije.

Deal

Fidan trad niet in details over een eventueel nieuw mechanisme voor een deal, maar zei wel dat sommige schepen er na juli 2023 in zijn geslaagd Oekraïens graan uit de Zwarte Zee te vervoeren, dus zonder dat er een overeenkomst tussen Rusland en Oekraïne was. "We willen deze situatie formaliseren in een nieuwe deal", aldus Fidan.

Poetin bezoekt Turkije naar verwachting op 12 februari. Het wordt zijn eerste bezoek aan een NAVO-lidstaat sinds de Russische invasie in Oekraïne. De president verlaat zijn land sindsdien maar zelden. Dat komt mede door het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag tegen hem heeft uitgevaardigd om de illegale deportatie van Oekraïense kinderen naar Rusland. Turkije erkent het hof niet en is dus ook niet verplicht Poetin op te pakken.

Meer uit Buitenland

Hongarije herziet grondwet om president af te zetten

BOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse overheid wil de grondwet aanpassen om president Tamás Sulyok te kunnen afzetten. Dat zegt de onlangs verkozen premier Péter Magyar na een ontmoeting met de president, die zelf niet wil opstappen.

17 minuten geleden
BBC: Iraanse aanvallen op VS-bases omvangrijker dan beweerd

TEHERAN (ANP) - Iran heeft sinds het begin van de oorlog tegen de VS en Israël zeker twintig Amerikaanse militaire locaties beschadigd, blijkt uit satellietbeelden die de BBC heeft onderzocht. Dit suggereert dat de tegenaanvallen van Iran omvangrijker zijn geweest dan de Verenigde Staten tot nu toe hebben beweerd.

22 minuten geleden
Iran benadrukt belang bestand in Libanon voor deal met VS

TEHERAN (ANP/AFP) - Het staken van de vijandelijkheden in Libanon blijft een harde eis voor een vredesdeal met de VS, benadrukt Iran. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt in de wekelijkse persbriefing van een "essentiële voorwaarde" om de oorlog te beëindigen.

56 minuten geleden
Netanyahu geeft opdracht tot aanvallen Zuid-Beiroet

BEIROET (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn krijgsmacht (IDF) de opdracht gegeven aanvallen uit te voeren op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Hezbollah-beweging in feite aan de macht is.

1 uur geleden
Man na twaalf uur uit grot in Italië bevrijd

GENUA (ANP) - De 20-jarige man die vast kwam te zitten in een grot in het noorden van Italië is na twaalf uur gered, meldden Italiaanse media. Een rotsblok brak op 120 meter diepte af en kwam op zijn voet terecht. Hij zat sinds zondagmiddag vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti in de provincie Cuneo.

1 uur geleden
Frankrijk onderschept opnieuw schip 'uit Rusland'

PARIJS (ANP) - De Franse marine heeft een tanker onderschept uit Rusland die onder internationale sancties viel, meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Dit gebeurde volgens hem in de Atlantische Oceaan, in internationale wateren. Onder meer het VK zou bij de operatie hebben geholpen.

2 uur geleden
VS voert opnieuw aanvallen uit op Iran na neerhalen drone

WASHINGTON/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag en zondag aanvallen uitgevoerd op Iraanse doelen. Radars en commandocentra in de buurt van de Straat van Hormuz die door de Iraniërs worden gebruikt bij droneaanvallen zijn getroffen, meldt het Amerikaanse leger maandagochtend vroeg.

4 uur geleden