Turkije wil nieuw voorstel voor graandeal bespreken met Rusland
ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan is van plan om met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin een nieuw voorstel te bespreken om Oekraïense graanexport via de Zwarte Zee mogelijk te maken. Dat zei de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Hakan Fidan zondag naar aanleiding van Poetins aanstaande bezoek aan zijn land.
"De vorige graandeal werkte binnen een bepaald systeem", zei Fidan tegen televisiezender Haber. "Wij zien nu mogelijkheden voor een ander mechanisme en willen dat concretiseren."
Ankara probeert al langer Rusland ervan te overtuigen terug te keren naar de graandeal waar Moskou zich in juli 2023 uit terugtrok, een jaar na implementatie. De overeenkomst die een veilige doorgang bood aan de export vanuit Oekraïense havens, kwam mede tot stand dankzij bemiddeling door de Verenigde Naties en Turkije.
Deal
Fidan trad niet in details over een eventueel nieuw mechanisme voor een deal, maar zei wel dat sommige schepen er na juli 2023 in zijn geslaagd Oekraïens graan uit de Zwarte Zee te vervoeren, dus zonder dat er een overeenkomst tussen Rusland en Oekraïne was. "We willen deze situatie formaliseren in een nieuwe deal", aldus Fidan.
Poetin bezoekt Turkije naar verwachting op 12 februari. Het wordt zijn eerste bezoek aan een NAVO-lidstaat sinds de Russische invasie in Oekraïne. De president verlaat zijn land sindsdien maar zelden. Dat komt mede door het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag tegen hem heeft uitgevaardigd om de illegale deportatie van Oekraïense kinderen naar Rusland. Turkije erkent het hof niet en is dus ook niet verplicht Poetin op te pakken.
Meer uit Buitenland
MANAMA (ANP/RTR) - Een Patriot-raket van de Verenigde Staten was hoogstwaarschijnlijk betrokken bij een explosie in Bahrein waarbij tientallen burgers gewond raakten. Dat blijkt uit een expertanalyse die door persbureau Reuters is ingezien. Zowel Bahrein als Washington gaven Iran de schuld van de explosie op 9 maart. Daar werd geen bewijs voor geleverd.
26 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Er worden nieuwe aanvallen op Israël gemeld. Israëlische media spreken van minstens drie raketaanvallen vanuit Iran. Deze zouden allemaal zijn onderschept. De Israëlische krijgsmacht meldt dat er zeker één dode is gevallen in het noorden van het land, bij een vermoedelijke aanval van Hezbollah.
1 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie en haar familie lijken er steeds meer rekening mee te houden dat de verdwenen moeder van Guthrie niet meer in leven is. In een nieuwe verklaring zeggen ze dat ze geen rust zullen vinden tot ze gevonden is en dat "rouwen" tot die tijd moeilijk is.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - In Iran is al meer dan 500 uur sprake van een vrijwel totale internetblokkade. Volgens internetwaakhond Netblocks is de connectie met het buitenland volledig afgesneden en wordt de binnenlandse dienstverlening ernstig beperkt. De overheid treedt hard op tegen satellietverbindingen en VPN's.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben zondag gezegd dat hun luchtafweersystemen reageren op inkomende luchtaanvallen vanuit Iran. Eerder meldde ook het ministerie van Defensie van Saudi-Arabië al aanvallen van Iran met drie raketten. "Eén raket is onderschept, de andere twee zijn in een onbewoond gebied neergekomen," schreef een woordvoerder van het ministerie op sociale media.
2 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - Een stroomstoring heeft zaterdag heel Cuba getroffen, meldt het Cubaanse ministerie van Energie. Het is de tweede keer in minder dan een week tijd dat het hele land zonder stroom zit. Het eiland kampt met een ernstige energiecrisis door een Amerikaans olie-embargo.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gedreigd dat de VS Iraanse energiecentrales zullen aanvallen als Iran de Straat van Hormuz niet binnen 48 uur heropent. Iran heeft die strategisch gelegen doorvaarroute tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan vrijwel afgesloten na het begin van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. Dat leidt tot sterk gestegen mondiale gas- en olieprijzen.
8 uur geleden