Turkije wil nieuw voorstel voor graandeal bespreken met Rusland
ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan is van plan om met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin een nieuw voorstel te bespreken om Oekraïense graanexport via de Zwarte Zee mogelijk te maken. Dat zei de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Hakan Fidan zondag naar aanleiding van Poetins aanstaande bezoek aan zijn land.
"De vorige graandeal werkte binnen een bepaald systeem", zei Fidan tegen televisiezender Haber. "Wij zien nu mogelijkheden voor een ander mechanisme en willen dat concretiseren."
Ankara probeert al langer Rusland ervan te overtuigen terug te keren naar de graandeal waar Moskou zich in juli 2023 uit terugtrok, een jaar na implementatie. De overeenkomst die een veilige doorgang bood aan de export vanuit Oekraïense havens, kwam mede tot stand dankzij bemiddeling door de Verenigde Naties en Turkije.
Deal
Fidan trad niet in details over een eventueel nieuw mechanisme voor een deal, maar zei wel dat sommige schepen er na juli 2023 in zijn geslaagd Oekraïens graan uit de Zwarte Zee te vervoeren, dus zonder dat er een overeenkomst tussen Rusland en Oekraïne was. "We willen deze situatie formaliseren in een nieuwe deal", aldus Fidan.
Poetin bezoekt Turkije naar verwachting op 12 februari. Het wordt zijn eerste bezoek aan een NAVO-lidstaat sinds de Russische invasie in Oekraïne. De president verlaat zijn land sindsdien maar zelden. Dat komt mede door het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag tegen hem heeft uitgevaardigd om de illegale deportatie van Oekraïense kinderen naar Rusland. Turkije erkent het hof niet en is dus ook niet verplicht Poetin op te pakken.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP/RTR) - Het internationale recht geldt ook voor Groenland, onderstreept voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump het eiland te annexeren. Dat deed ze in een toespraak tijdens de ceremonie waarbij het voorzitterschap van de EU werd overgedragen aan Cyprus.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft aangekondigd dat hij volgende week met Denemarken praat over Groenland. President Donald Trump heeft de afgelopen dagen herhaald dat hij Groenland, onderdeel van het Deense koninkrijk, bij zijn land wil voegen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De VS hebben een plan voor Venezuela. Dat zei buitenlandminister Marco Rubio na afloop van een briefing met leden van de Amerikaanse Senaat. Volgens de bewindsman is van "improvisatie" geen sprake en willen de VS niet dat Venezuela "in chaos verzeild raakt".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.
9 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
10 uur geleden