Turkije wil garant staan voor veiligheid Oekraïne
ANKARA (ANP/RTR) - Turkije is bereid om garant te staan voor de veiligheid van Oekraïne in de onderhandelingen met Rusland. Wat dat precies inhoudt, is nog niet bekend. Volgens president Recep Tayyip Erdogan moeten de details nog worden uitgewerkt. Duitsland maakte woensdag bekend dat het garant wil staan.
Turkije is lid van de NAVO en heeft goede banden met Rusland en Oekraïne. Het steunt Oekraïne na de Russische invasie, maar heeft de westerse sancties tegen Rusland veroordeeld. Deze week kwamen onderhandelaars van beide landen naar Turkije om te praten over een einde van de oorlog.
Oekraïne heeft van nog meer landen, waaronder de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk en Polen gevraagd om veiligheidsgaranties. In ruil daarvoor zou Oekraïne dan neutraal en dus geen lid van de NAVO worden. Een mogelijk lidmaatschap van de NAVO was voor Rusland een reden om Oekraïne binnen te vallen.
Veel westerse landen willen nog niet reageren op het voorstel.
Turkije wil volgens Erdogan onderhandelingen tussen Volodimir Zelenski en Vladimir Poetin organiseren. Oekraïne en Rusland hebben eerder al aangegeven dat de gesprekken nog niet zo ver zijn gevorderd.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP) - De Chinese president Xi Jinping reist deze week voor een staatsbezoek naar de Verenigde Staten. Het bezoek duurt van woensdag tot en met vrijdag, aldus Chinese staatsmedia. Er zijn vooralsnog geen verdere details bekend.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben in het geheim afspraken gemaakt met tientallen landen om migranten op te nemen die geen banden hebben met die landen, staat in een maandag gepubliceerd rapport van het Franse collectief Forbidden Stories.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Die Linke heeft de verkiezingen voor het parlement van de Duitse deelstaat Berlijn gewonnen. De partij van lijsttrekker Elif Eralp kreeg 25,7 procent van de stemmen, meldt de kiescommissie. Het is de beste uitslag ooit voor de uiterst linkse partij in de Duitse hoofdstad.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering bereidt sancties voor tegen het Internationaal Strafhof (ICC) als geheel. De maatregelen zijn al uitgewerkt en worden naar verwachting binnenkort aangekondigd, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters. Het precieze moment is nog onduidelijk.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken opnieuw met elkaar te overleggen over kunstmatige intelligentie (AI). De landen willen onder meer afspraken maken over het uitwisselen van informatie over veiligheidsrisico's. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent na een overleg met de Chinese vicepremier He Lifeng.
5 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Een agent van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft zondag in de Texaanse stad Austin een man neergeschoten. Het slachtoffer is met een schotwond in zijn bovenlichaam naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig maar stabiel, melden lokale autoriteiten.
7 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De Duitse christendemocraten zijn in een verkiezingsprognose voor de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren voor het eerst onder de kiesdrempel van 5 procent gezakt. Volgens de zender ARD staat de CDU van bondskanselier Friedrich Merz nu op 4,9 procent, terwijl de laatste prognose van de zender ZDF de partij op 5,0 procent zet.
11 uur geleden