Turkije verhoogt inflatieprognose naar ruim 65 procent
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank heeft de prognose voor de inflatie in het land flink opgeschroefd vanwege de hogere kosten van energie en andere producten die Turkije moet invoeren. Gouverneur Sahap Kavcioglu van de centrale bank denkt nu dat de inflatie eind dit jaar ongeveer 65,2 procent zal bedragen. In juli werd nog uitgegaan van een stijging van de consumentenprijzen van dik 60 procent tegen eind 2022.
In 2023 zal volgens Kavcioglu de inflatie afnemen tot ruim 22 procent, mede dankzij een normalisering van de wereldwijde energieprijzen. De kosten van het levensonderhoud in Turkije namen afgelopen maand nog fors toe en liggen inmiddels 83,5 procent hoger dan een jaar terug. Dat is het hoogste niveau in meer dan twee decennia en ruim zestien keer zoveel als de officiële inflatiedoelstelling van de centrale bank van 5 procent.
Ondanks de hoge inflatie heeft de centrale bank, onder druk van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan, de rente dit jaar al een aantal keren flink verlaagd. In andere landen verhogen de centrale banken juist hun rentetarieven om de inflatie te beteugelen. Erdogan vindt, in tegenstelling tot de gangbare theorie onder economen, dat een hogere rente juist zorgt voor hogere prijzen.
Door de rente te verlagen wil Erdogan de koers van de Turkse lira drukken en de economie stimuleren. De lira is dit jaar flink in waarde gedaald waardoor het voor andere landen goedkoper is geworden om Turkse producten te kopen. De lage koers van de Turkse munt is echter ook ongunstig omdat het land zelf veel goederen uit het buitenland moet importeren. Daarnaast heeft de Turkse regering veel leningen in dollars afgesloten, die nu duurder worden om af te lossen.
Meer uit Financieel
HORLEY (ANP/AFP) - De Londense luchthaven Gatwick kampt zondag midden in de drukke zomerperiode met een storing in de watervoorziening. Naar verluidt werken toiletten niet en zijn restaurants gesloten op de op een na drukste luchthaven van Groot-Brittannië.
11 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van het Italiaanse UniCredit heeft gezegd dat hij ruimte ziet voor een akkoord over de overname van het Duitse Commerzbank, waar de bank op aanstuurt. Daarmee toont hij zich optimistisch dat de gesprekken met de Duitse regering en andere betrokken partijen kunnen leiden tot een deal, nu de besprekingen worden hervat.
12 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India stelt dat handelsoverleg met de Verenigde Staten ervoor heeft gezorgd dat het land in de "onderste categorie" is geplaatst wat betreft de nieuwste importheffingen van de regering-Trump. Hierdoor behoudt het land een voordeel voor belangrijke exportproducten.
14 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De grootste defensiebedrijven van de wereld hebben dit jaar een recordbedrag geïnvesteerd in militaire start-ups, in een poging zich aan te passen aan het snel veranderende karakter van moderne oorlogsvoering. Dat schrijft de Financial Times (FT) op basis van gegevens van bedrijfsanalysebureau Dealroom.
16 uur geledenCANBERRA (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft gezegd dat hij direct een beroep zal doen op de Amerikaanse president Donald Trump vanwege de nieuwe importheffingen die vanuit Washington zijn aangekondigd. Hij noemde deze tarieven onterecht.
17 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland verlengt het verbod op de export van benzine tot het einde van dit jaar. Het Russische exportverbod op diesel wordt opgeheven "als de markt herstelt", meldt het Russische persbureau Interfax op basis van uitspraken van vicepremier Alexander Novak.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - VodafoneZiggo is na de hack bij Odido "niet actief gaan jagen" op klanten van dat telecombedrijf. Dat zegt financieel topman Ritchy Drost van VodafoneZiggo in een interview in Het Financieele Dagblad.
1 dag geleden