Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije verhoogt inflatieprognose naar ruim 65 procent

Turkije verhoogt inflatieprognose naar ruim 65 procent

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank heeft de prognose voor de inflatie in het land flink opgeschroefd vanwege de hogere kosten van energie en andere producten die Turkije moet invoeren. Gouverneur Sahap Kavcioglu van de centrale bank denkt nu dat de inflatie eind dit jaar ongeveer 65,2 procent zal bedragen. In juli werd nog uitgegaan van een stijging van de consumentenprijzen van dik 60 procent tegen eind 2022.

In 2023 zal volgens Kavcioglu de inflatie afnemen tot ruim 22 procent, mede dankzij een normalisering van de wereldwijde energieprijzen. De kosten van het levensonderhoud in Turkije namen afgelopen maand nog fors toe en liggen inmiddels 83,5 procent hoger dan een jaar terug. Dat is het hoogste niveau in meer dan twee decennia en ruim zestien keer zoveel als de officiële inflatiedoelstelling van de centrale bank van 5 procent.

Ondanks de hoge inflatie heeft de centrale bank, onder druk van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan, de rente dit jaar al een aantal keren flink verlaagd. In andere landen verhogen de centrale banken juist hun rentetarieven om de inflatie te beteugelen. Erdogan vindt, in tegenstelling tot de gangbare theorie onder economen, dat een hogere rente juist zorgt voor hogere prijzen.

Door de rente te verlagen wil Erdogan de koers van de Turkse lira drukken en de economie stimuleren. De lira is dit jaar flink in waarde gedaald waardoor het voor andere landen goedkoper is geworden om Turkse producten te kopen. De lage koers van de Turkse munt is echter ook ongunstig omdat het land zelf veel goederen uit het buitenland moet importeren. Daarnaast heeft de Turkse regering veel leningen in dollars afgesloten, die nu duurder worden om af te lossen.

Meer uit Financieel

Meer woningen te bezichtigen tijdens Open Huizen Dag

UTRECHT (ANP) - Woningzoekenden kunnen zaterdag tussen 11.00 en 15.00 uur op meer locaties terecht tijdens de halfjaarlijkse Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Er doen ruim 14.000 huizen mee, tegenover een kleine 9000 eind maart. Daarmee is de ontwikkeling terug te zien dat er meer koopwoningen beschikbaar zijn door het verkopen van huurwoningen.

1 uur geleden
President Duitse centrale bank: economie kan 1 procent groeien

ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.

9 uur geleden
Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.

9 uur geleden
Wall Street wint na banenrapport VS, Tesla en SpaceX bij winnaars

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.

9 uur geleden
Minister Italië wil duidelijkheid van Lagarde over einde bij ECB

ROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.

11 uur geleden
Na Samsung verhoogt ook Google prijs telefoons vanwege chiptekort

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.

12 uur geleden
Chipbedrijven stuwen AEX-index naar flinke plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.

13 uur geleden