Turkije staat toch Koerdische burgemeester toe na protesten
ANKARA (ANP/DPA) - De Turkse verkiezingsautoriteit heeft woensdag een besluit van de regionale kiescommissie teruggedraaid, waardoor een pro-Koerdische partij alsnog de burgemeester kan leveren voor de stad Van. Het besluit volgt op demonstraties en arrestaties in verschillende Turkse steden.
Abdullah Zeydan van de pro-Koerdische Volkspartij voor Gelijkheid en Democratie (DEM) won volgens zijn partij zondag de verkiezingen met 55 procent van de stemmen. De lokale verkiezingsautoriteit stelde echter dat Zeydan een strafblad heeft en dat hij zich niet kandidaat had mogen stellen. De burgemeesterspost zou daarom naar een kandidaat van de AKP van president Recep Tayyip Erdogan moeten gaan.
De Hoge Verkiezingsraad in Ankara heeft nu besloten dat Zeydan toch burgemeester kan worden van Van. DEM verwelkomde het besluit. Op X schrijft de partij dat het besluit komt "dankzij het verzet van het Koerdische volk".
Ontslagen
Waarnemers vreesden dat de situatie net als in 2019 zou kunnen leiden tot een nieuwe massale golf van ontslagen van pro-Koerdische lokale politici. Toen had de pro-Koerdische partij onder de naam HDP op 65 plaatsen de burgemeestersverkiezingen gewonnen, maar de regering zette de meerderheid van de burgemeesters uit hun ambt om vermeende banden met terroristen.
Erdogans partij AKP leed zondag een nederlaag bij de lokale verkiezingen. Politieke waarnemers spraken zelfs van het grootste verlies voor Erdogan in de twintig jaar dat hij aan de macht is.
Meer uit Buitenland
RABAT (ANP/RTR/AFP) - Volgens het Marokkaanse ministerie van Binnenlandse Zaken waren de recente massale oversteken naar de Spaanse exclave Ceuta aangewakkerd door desinformatie op sociale media, mensensmokkelnetwerken en een verkeerde interpretatie van een Spaanse rechterlijke uitspraak. Pedro Sánchez, de Spaanse premier, en het Marokkaanse ministerie zeggen dat de misinformatie mede via mensensmokkelnetwerken is verspreid.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zondag zeker achttien Palestijnen gedood, volgens hulpverleners het hoogste aantal op één dag sinds weken. Eerder op de dag waren elf doden gemeld.
5 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP/RTR) - Luiz Inácio 'Lula' da Silva heeft zich opnieuw kandidaat gesteld voor het Braziliaanse presidentschap. De zittende president dingt daarmee mee naar een vierde en laatste termijn in de presidentsverkiezingen van oktober. Lula kondigde zijn kandidatuur aan tijdens een partijcongres van zijn Arbeiderspartij in São Paulo.
9 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Bij de botsing tussen twee blushelikopters ten westen van Athene zijn twee inzittenden om het leven gekomen, melden de autoriteiten. Het gaat om de bemanning van een van de twee toestellen. De bemanning van het tweede toestel werd levend aangetroffen.
10 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - Een zelfmoordterrorist heeft zondag een aanslag gepleegd nabij een politiebureau tijdens een protest in het Pakistaanse district Swat. Dertien mensen kwamen daarbij om, onder wie acht politieagenten, aldus de politie. Eerder meldde de politie zeven doden, onder wie vier agenten. Er vielen ook zeker twintig gewonden, onder wie enkele zwaargewonden.
10 uur geledenATHENE (ANP) - Ten westen van Athene zijn twee blushelikopters op elkaar gebotst en vervolgens gecrasht, melden Griekse media op gezag van de brandweer.
12 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - De productie van stroom uit waterkracht in Servië wordt flink gehinderd door de zeer lage waterstand van de Donau als gevolg van de extreme hitte. Volgens de Servische energieminister draaien de twee grootste waterkrachtcentrales van het land op veel lagere capaciteit.
13 uur geleden