Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije staat toch Koerdische burgemeester toe na protesten

Turkije staat toch Koerdische burgemeester toe na protesten

ANKARA (ANP/DPA) - De Turkse verkiezingsautoriteit heeft woensdag een besluit van de regionale kiescommissie teruggedraaid, waardoor een pro-Koerdische partij alsnog de burgemeester kan leveren voor de stad Van. Het besluit volgt op demonstraties en arrestaties in verschillende Turkse steden.

Abdullah Zeydan van de pro-Koerdische Volkspartij voor Gelijkheid en Democratie (DEM) won volgens zijn partij zondag de verkiezingen met 55 procent van de stemmen. De lokale verkiezingsautoriteit stelde echter dat Zeydan een strafblad heeft en dat hij zich niet kandidaat had mogen stellen. De burgemeesterspost zou daarom naar een kandidaat van de AKP van president Recep Tayyip Erdogan moeten gaan.

De Hoge Verkiezingsraad in Ankara heeft nu besloten dat Zeydan toch burgemeester kan worden van Van. DEM verwelkomde het besluit. Op X schrijft de partij dat het besluit komt "dankzij het verzet van het Koerdische volk".

Ontslagen

Waarnemers vreesden dat de situatie net als in 2019 zou kunnen leiden tot een nieuwe massale golf van ontslagen van pro-Koerdische lokale politici. Toen had de pro-Koerdische partij onder de naam HDP op 65 plaatsen de burgemeestersverkiezingen gewonnen, maar de regering zette de meerderheid van de burgemeesters uit hun ambt om vermeende banden met terroristen.

Erdogans partij AKP leed zondag een nederlaag bij de lokale verkiezingen. Politieke waarnemers spraken zelfs van het grootste verlies voor Erdogan in de twintig jaar dat hij aan de macht is.

Meer uit Buitenland

Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

26 minuten geleden
Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

48 minuten geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

1 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

1 uur geleden
EP: EU-buitengrens moet beter beschermd, sluit hekken niet uit

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept de Europese Commissie en de EU-lidstaten op de Europese buitengrenzen beter te beschermen, door onder meer extra geld vrij te maken voor infrastructuur aan de buitengrenzen. Daarbij kan aan hekken worden gedacht. Daarnaast moet de EU-grensbewakingsdienst Frontex meer capaciteit krijgen, stelt het parlement in een verklaring die donderdag met 339 stemmen voor en 225 tegen is aangenomen.

2 uur geleden
Rusland: nieuwe sancties VS maken vredesdeal Oekraïne lastiger

MOSKOU (ANP/RTR) - Nieuwe Amerikaanse sancties tegen Rusland gaan het lastiger maken om tot een vredesakkoord in Oekraïne te komen, meldt het Kremlin. De Verenigde Staten namen woensdag een ingrijpend sanctiepakket tegen Rusland aan. "Het valt in de categorie onvriendelijke daden", aldus woordvoerder Dmitri Peskov.

3 uur geleden
Canadese premier verwelkomt idee van geassocieerd lidmaatschap EU

STRAATSBURG (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen verwelkomd om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de Europese Unie te maken. Hij zei tijdens een toespraak in het Europees Parlement dat Canada en de EU samen sterker staan en van elkaar kunnen profiteren.

3 uur geleden