Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije staat toch Koerdische burgemeester toe na protesten

Turkije staat toch Koerdische burgemeester toe na protesten

ANKARA (ANP/DPA) - De Turkse verkiezingsautoriteit heeft woensdag een besluit van de regionale kiescommissie teruggedraaid, waardoor een pro-Koerdische partij alsnog de burgemeester kan leveren voor de stad Van. Het besluit volgt op demonstraties en arrestaties in verschillende Turkse steden.

Abdullah Zeydan van de pro-Koerdische Volkspartij voor Gelijkheid en Democratie (DEM) won volgens zijn partij zondag de verkiezingen met 55 procent van de stemmen. De lokale verkiezingsautoriteit stelde echter dat Zeydan een strafblad heeft en dat hij zich niet kandidaat had mogen stellen. De burgemeesterspost zou daarom naar een kandidaat van de AKP van president Recep Tayyip Erdogan moeten gaan.

De Hoge Verkiezingsraad in Ankara heeft nu besloten dat Zeydan toch burgemeester kan worden van Van. DEM verwelkomde het besluit. Op X schrijft de partij dat het besluit komt "dankzij het verzet van het Koerdische volk".

Ontslagen

Waarnemers vreesden dat de situatie net als in 2019 zou kunnen leiden tot een nieuwe massale golf van ontslagen van pro-Koerdische lokale politici. Toen had de pro-Koerdische partij onder de naam HDP op 65 plaatsen de burgemeestersverkiezingen gewonnen, maar de regering zette de meerderheid van de burgemeesters uit hun ambt om vermeende banden met terroristen.

Erdogans partij AKP leed zondag een nederlaag bij de lokale verkiezingen. Politieke waarnemers spraken zelfs van het grootste verlies voor Erdogan in de twintig jaar dat hij aan de macht is.

Meer uit Buitenland

Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

2 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

3 uur geleden
Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

5 uur geleden
Oekraïne wil in Azerbeidzjan met Rusland praten over vrede

BAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.

7 uur geleden
Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

8 uur geleden
Zelensky meldt doden na nacht van zware aanvallen op Oekraïne

KYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.

11 uur geleden
Duitse minister: alvast mijnenjager richting Straat van Hormuz

BERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.

11 uur geleden