Turkije staat toch Koerdische burgemeester toe na protesten
ANKARA (ANP/DPA) - De Turkse verkiezingsautoriteit heeft woensdag een besluit van de regionale kiescommissie teruggedraaid, waardoor een pro-Koerdische partij alsnog de burgemeester kan leveren voor de stad Van. Het besluit volgt op demonstraties en arrestaties in verschillende Turkse steden.
Abdullah Zeydan van de pro-Koerdische Volkspartij voor Gelijkheid en Democratie (DEM) won volgens zijn partij zondag de verkiezingen met 55 procent van de stemmen. De lokale verkiezingsautoriteit stelde echter dat Zeydan een strafblad heeft en dat hij zich niet kandidaat had mogen stellen. De burgemeesterspost zou daarom naar een kandidaat van de AKP van president Recep Tayyip Erdogan moeten gaan.
De Hoge Verkiezingsraad in Ankara heeft nu besloten dat Zeydan toch burgemeester kan worden van Van. DEM verwelkomde het besluit. Op X schrijft de partij dat het besluit komt "dankzij het verzet van het Koerdische volk".
Ontslagen
Waarnemers vreesden dat de situatie net als in 2019 zou kunnen leiden tot een nieuwe massale golf van ontslagen van pro-Koerdische lokale politici. Toen had de pro-Koerdische partij onder de naam HDP op 65 plaatsen de burgemeestersverkiezingen gewonnen, maar de regering zette de meerderheid van de burgemeesters uit hun ambt om vermeende banden met terroristen.
Erdogans partij AKP leed zondag een nederlaag bij de lokale verkiezingen. Politieke waarnemers spraken zelfs van het grootste verlies voor Erdogan in de twintig jaar dat hij aan de macht is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.
19 minuten geledenWASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.
20 minuten geledenALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.
3 uur geledenWASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.
7 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.
9 uur geleden