Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije schroeft minimumloon met haast een derde op

Turkije schroeft minimumloon met haast een derde op

ANKARA (ANP/DPA) - Het minimumloon in Turkije wordt met 30 procent verhoogd. Dat heeft de Turkse minister van arbeid en sociale zekerheid volgens staatspersbureau Anadolu laten weten. Het is niet de eerste keer dat het minimumloon flink wordt verhoogd in het land dat zucht onder een torenhoge inflatie. Begin dit jaar kwam er 55 procent bij het minimumloon en ook in 2022 verhoogde de regering het minimumloon al eens flink.

De inflatie bedroeg vorige maand volgens officiële cijfers bijna 40 procent. Dat is aanzienlijk lager dan de haast 90 procent van enkele maanden ervoor. Maar die daling is deels veroorzaakt door allerlei voordeeltjes die de Turkse president Recep Tayyip Erdogan uitdeelde in de aanloop naar de presidentsverkiezingen eerder deze maand. Onafhankelijke groepen denken bovendien al langere tijd dat de werkelijke inflatie meer dan twee keer zo hoog is als het officiële cijfer.

De afgelopen jaren deed Turkije er weinig aan om de inflatie onder controle te krijgen. President Erdogan gelooft niet in de standaard economische praktijk van het verhogen van de rente om de inflatie te beperken. In plaats daarvan hoopte hij investeringen aan te trekken en zo de economie te versterken.

Wel beperkte de overheid in samenwerking met de centrale bank de neergang van de Turkse lira ten opzichte van de dollar en de euro. Na de verkiezing stelde Erdogan een nieuwe minister van Financiën en een centralebankhoofd aan die een meer orthodox beleid aanhangen. De lira werd sindsdien al flink minder waard, wat ook weer leidde tot hogere prijzen voor geïmporteerde producten. Later deze week komt het eerste rentebesluit van de Turkse centrale bank sinds de presidentsverkiezingen. Economen gepolst door zakenkrant FT denken dat de rente dan wordt opgeschroefd van 8,5 procent naar 17 procent.

Meer uit Financieel

EU-miljoenenboete voor Google om voortrekken van eigen diensten

BRUSSEL (ANP) - Brussel legt Google een boete van 460 miljoen euro op vanwege het voortrekken van zijn eigen diensten in Google Search. Daarmee overtreedt het bedrijf de Digital Markets Act (DMA), concludeert de Europese Commissie. Winkels, hotelboekingen, transport of sportnieuws van moederbedrijf Alphabet komen bovenin de zoekresultaten van Google Search te staan, aldus de Commissie.

28 minuten geleden
Verbouwen levert eigenaren kluswoning gemiddeld 178.000 euro op

DEN HAAG (ANP) - Een kluswoning werd in 2025 na een verbouwing gemiddeld 178.000 euro meer waard. Dat komt neer op een waardestijging van bijna de helft, meldt makelaarsvereniging NVM. In 2020 werd een opgeknapte kluswoning nog ongeveer 40 procent meer waard. Kopers moeten nog wel flink investeren om zo'n opknapwoning weer comfortabel en bewoonbaar te maken.

34 minuten geleden
Ook interesse in doorstart voor papierfabriek Folding Boxboard

EERBEEK (ANP) - De curator van Folding Boxboard, een van de papierfabrieken in Eerbeek die failliet werd verklaard, ziet mogelijkheden voor een doorstart. Dat meldt hij desgevraagd aan ANP. Daarmee is er hoop voor beide failliete papierfabrieken in Eerbeek.

36 minuten geleden
Meer olie via haven Rotterdam vanwege sluiting Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De overslag van olie en olieproducten in de Rotterdamse haven is het afgelopen halfjaar toegenomen vanwege de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De prijzen van ruwe olie en olieproducten zijn gestegen omdat de belangrijke zeestraat de afgelopen maanden grotendeels dicht was. Het is daardoor voor Europese raffinaderijen interessant om meer olie te importeren en te verwerken.

1 uur geleden
Frans olieconcern TotalEnergies verdubbelt winst door Iranoorlog

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse olieconcern TotalEnergies heeft zijn nettowinst in het tweede kwartaal verdubbeld. Het bedrijf profiteert van de fors gestegen prijzen van ruwe olie en geraffineerde producten door de oorlog in het Midden-Oosten.

2 uur geleden
Vakbonden bereiken alsnog cao-akkoord met Philip Morris

BERGEN OP ZOOM (ANP) - De vakbonden hebben woensdagavond alsnog een akkoord over een nieuwe cao bereikt met Philip Morris in Bergen op Zoom, maakte CNV bekend. Eerder dreigden de bonden met acties bij de fabriek, als de tabaksfabrikant niet tegemoet zou komen aan de eisen voor onder meer hogere lonen.

3 uur geleden
AEX-index begint met verlies, chipbedrijf Besi zakt na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager begonnen. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). De ECB zal de rente in het eurogebied naar verwachting onveranderd laten, na de verhoging in juni. De pauze geeft de centrale bankiers meer tijd om de impact van de hogere energieprijzen door de Iranoorlog op de inflatie te beoordelen. Volgens economen houdt de ECB de deur wel open voor een renteverhoging later dit jaar.

3 uur geleden