Turkije schroeft minimumloon met haast een derde op
ANKARA (ANP/DPA) - Het minimumloon in Turkije wordt met 30 procent verhoogd. Dat heeft de Turkse minister van arbeid en sociale zekerheid volgens staatspersbureau Anadolu laten weten. Het is niet de eerste keer dat het minimumloon flink wordt verhoogd in het land dat zucht onder een torenhoge inflatie. Begin dit jaar kwam er 55 procent bij het minimumloon en ook in 2022 verhoogde de regering het minimumloon al eens flink.
De inflatie bedroeg vorige maand volgens officiële cijfers bijna 40 procent. Dat is aanzienlijk lager dan de haast 90 procent van enkele maanden ervoor. Maar die daling is deels veroorzaakt door allerlei voordeeltjes die de Turkse president Recep Tayyip Erdogan uitdeelde in de aanloop naar de presidentsverkiezingen eerder deze maand. Onafhankelijke groepen denken bovendien al langere tijd dat de werkelijke inflatie meer dan twee keer zo hoog is als het officiële cijfer.
De afgelopen jaren deed Turkije er weinig aan om de inflatie onder controle te krijgen. President Erdogan gelooft niet in de standaard economische praktijk van het verhogen van de rente om de inflatie te beperken. In plaats daarvan hoopte hij investeringen aan te trekken en zo de economie te versterken.
Wel beperkte de overheid in samenwerking met de centrale bank de neergang van de Turkse lira ten opzichte van de dollar en de euro. Na de verkiezing stelde Erdogan een nieuwe minister van Financiën en een centralebankhoofd aan die een meer orthodox beleid aanhangen. De lira werd sindsdien al flink minder waard, wat ook weer leidde tot hogere prijzen voor geïmporteerde producten. Later deze week komt het eerste rentebesluit van de Turkse centrale bank sinds de presidentsverkiezingen. Economen gepolst door zakenkrant FT denken dat de rente dan wordt opgeschroefd van 8,5 procent naar 17 procent.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn kijkt of het mogelijk is om meer niet-verkochte producten aan voedselbanken te doneren. Door alle chaos van de afgelopen dagen zijn winkels een tijd niet bevoorraad met versproducten. Veel van die producten zijn niet meer te verkopen en zouden anders bederven.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het nieuwe fusiebedrijf van het Nederlandse verf- en coatingconcern AkzoNobel en het Amerikaanse Axalta gaat Axanzo heten. Klanten zullen hier echter weinig van merken. Volgens het bedrijf achter verfmerken als Flexa en Sikkens blijven de merknamen gewoon hetzelfde.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat de EU bij nieuwe duurzaamheidsregels voor producten meer inzet op het repareren van kapotte televisies. Volgens de Europese regels moeten bepaalde producten voldoen aan eisen voor onder meer repareerbaarheid en de Europese Commissie werkt aan nieuwe regels voor tv's. Maar reparatie dreigt daarbij te weinig aandacht te krijgen, stelt de Consumentenbond.
28 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag overwegend lager begonnen, na de verliezen een dag eerder. Vooral techgraadmeter Nasdaq moest het opnieuw ontgelden door de aanhoudende wereldwijde verkoopgolf in AI-gerelateerde aandelen. Financieringsproblemen bij datacenterbedrijf CoreWeave en een hogere Amerikaanse inflatie versterkten de zorgen bij beleggers over stijgende leenkosten voor bedrijven en de houdbaarheid van de enorme investeringen in AI-infrastructuur.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet komen met aanvullend beleid voor flexibel stroomgebruik om ervoor te zorgen dat marktpartijen hun plannen daadwerkelijk realiseren. Dat concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na een rapport van hoogspanningsnetbeheerder TenneT en de regionale netbeheerders. Het kabinet kan zich volgens de toezichthouder bijvoorbeeld richten op het wegnemen van drempels of een nieuwe subsidieregeling voor flexgebruik.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - India zal volgend jaar Japan inhalen als de op drie na grootste economie ter wereld, verwacht het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het IMF, dat deze week jaarvergaderingen houdt in het Thaise Bangkok, kwam met vooruitzichten voor de economische ontwikkelingen van Aziatische landen.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Lufthansa voert gesprekken over het in de toekomst bijna volledig overnemen van de resterende aandelen in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Portugal heeft de Duitse luchtvaartmaatschappij woensdag gekozen voor een minderheidsbelang in TAP. Volgens de financiële topman Till Streichert zijn er aparte gesprekken gaande over de resterende 50,1 procent van de aandelen.
5 uur geleden