Turkije schroeft minimumloon met haast een derde op
ANKARA (ANP/DPA) - Het minimumloon in Turkije wordt met 30 procent verhoogd. Dat heeft de Turkse minister van arbeid en sociale zekerheid volgens staatspersbureau Anadolu laten weten. Het is niet de eerste keer dat het minimumloon flink wordt verhoogd in het land dat zucht onder een torenhoge inflatie. Begin dit jaar kwam er 55 procent bij het minimumloon en ook in 2022 verhoogde de regering het minimumloon al eens flink.
De inflatie bedroeg vorige maand volgens officiële cijfers bijna 40 procent. Dat is aanzienlijk lager dan de haast 90 procent van enkele maanden ervoor. Maar die daling is deels veroorzaakt door allerlei voordeeltjes die de Turkse president Recep Tayyip Erdogan uitdeelde in de aanloop naar de presidentsverkiezingen eerder deze maand. Onafhankelijke groepen denken bovendien al langere tijd dat de werkelijke inflatie meer dan twee keer zo hoog is als het officiële cijfer.
De afgelopen jaren deed Turkije er weinig aan om de inflatie onder controle te krijgen. President Erdogan gelooft niet in de standaard economische praktijk van het verhogen van de rente om de inflatie te beperken. In plaats daarvan hoopte hij investeringen aan te trekken en zo de economie te versterken.
Wel beperkte de overheid in samenwerking met de centrale bank de neergang van de Turkse lira ten opzichte van de dollar en de euro. Na de verkiezing stelde Erdogan een nieuwe minister van Financiën en een centralebankhoofd aan die een meer orthodox beleid aanhangen. De lira werd sindsdien al flink minder waard, wat ook weer leidde tot hogere prijzen voor geïmporteerde producten. Later deze week komt het eerste rentebesluit van de Turkse centrale bank sinds de presidentsverkiezingen. Economen gepolst door zakenkrant FT denken dat de rente dan wordt opgeschroefd van 8,5 procent naar 17 procent.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.
9 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.
12 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de afgelopen tien jaar zijn er in Nederland ruim 4000 nieuwe loodgietersbedrijven bijgekomen. Dat blijkt uit een ANP-analyse van gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). In het derde kwartaal van dit jaar waren 11.500 loodgieters geregistreerd, bijna 60 procent meer dan in dezelfde periode in 2016.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
23 uur geleden