Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije schroeft minimumloon met haast een derde op

Turkije schroeft minimumloon met haast een derde op

ANKARA (ANP/DPA) - Het minimumloon in Turkije wordt met 30 procent verhoogd. Dat heeft de Turkse minister van arbeid en sociale zekerheid volgens staatspersbureau Anadolu laten weten. Het is niet de eerste keer dat het minimumloon flink wordt verhoogd in het land dat zucht onder een torenhoge inflatie. Begin dit jaar kwam er 55 procent bij het minimumloon en ook in 2022 verhoogde de regering het minimumloon al eens flink.

De inflatie bedroeg vorige maand volgens officiële cijfers bijna 40 procent. Dat is aanzienlijk lager dan de haast 90 procent van enkele maanden ervoor. Maar die daling is deels veroorzaakt door allerlei voordeeltjes die de Turkse president Recep Tayyip Erdogan uitdeelde in de aanloop naar de presidentsverkiezingen eerder deze maand. Onafhankelijke groepen denken bovendien al langere tijd dat de werkelijke inflatie meer dan twee keer zo hoog is als het officiële cijfer.

De afgelopen jaren deed Turkije er weinig aan om de inflatie onder controle te krijgen. President Erdogan gelooft niet in de standaard economische praktijk van het verhogen van de rente om de inflatie te beperken. In plaats daarvan hoopte hij investeringen aan te trekken en zo de economie te versterken.

Wel beperkte de overheid in samenwerking met de centrale bank de neergang van de Turkse lira ten opzichte van de dollar en de euro. Na de verkiezing stelde Erdogan een nieuwe minister van Financiën en een centralebankhoofd aan die een meer orthodox beleid aanhangen. De lira werd sindsdien al flink minder waard, wat ook weer leidde tot hogere prijzen voor geïmporteerde producten. Later deze week komt het eerste rentebesluit van de Turkse centrale bank sinds de presidentsverkiezingen. Economen gepolst door zakenkrant FT denken dat de rente dan wordt opgeschroefd van 8,5 procent naar 17 procent.

Meer uit Financieel

Nederlandse organisaties spannen kort geding aan om Meta-bril

AMSTERDAM (ANP) - Verschillende Nederlandse organisaties stappen naar de rechter vanwege de brillen van socialmediabedrijf Meta. De Consumentenbond en Offlimits en The Firewall vragen dinsdagmiddag een datum voor een kort geding aan om de brillen met een camera.

1 uur geleden
Aandeelhouders Ahold Delhaize akkoord met nieuwe topman Garnier

ZAANDAM (ANP) - Aandeelhouders van Ahold Delhaize hebben in een buitengewone algemene vergadering Thierry Garnier benoemd tot lid van de raad van bestuur. Hij volgt volgend jaar Frans Muller op als topman van het moederconcern van bedrijven als Albert Heijn, bol en Etos.

1 uur geleden
Albert Heijn gaat supermarkten dinsdag extra bevoorraden

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn (AH) gaat dinsdag zijn supermarkten extra beleveren. Dat meldt de supermarktketen, nadat in sommige winkels eerder op de dag lege schappen te zien waren. Dat kwam doordat moederbedrijf Ahold Delhaize IT-systemen had uitgeschakeld na een cyberincident zondag.

1 uur geleden
ING: nog te vroeg voor inschatting schade cyberincident Ahold

ZAANDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk wat de mogelijke gevolgen van het cyberincident bij Ahold Delhaize op de financiële prestaties van het Belgisch-Nederlandse supermarktconcern zullen zijn, stellen analisten van ING. Volgens hen is het nog te vroeg om een inschatting te maken van de schade door de IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop & Shop.

2 uur geleden
Chipbedrijven verder omlaag op voorzichtig Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht lager begonnen na het bereiken van een nieuw recordniveau een dag eerder. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi gingen opnieuw omlaag na zware koersverliezen van Japanse en Zuid-Koreaanse chipbedrijven door zorgen over toenemende concurrentie uit China.

4 uur geleden
Lege schappen in meerdere winkels van Albert Heijn

DEN HAAG (ANP) - Bij supermarkten van Albert Heijn verspreid over het land zijn dinsdagochtend lege schappen zichtbaar. Daarmee eist het cyberincident, waarmee moederbedrijf Ahold Delhaize sinds zondagmiddag kampt, nu ook zijn tol in het beschikbare productaanbod in de winkels.

4 uur geleden
Grens bescherming bij betaalproblemen hypotheek naar vijf ton

UTRECHT (ANP) - Huizenkopers kunnen voor duurdere huizen een hypotheek afsluiten met bescherming bij betaalproblemen. De grens voor de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) gaat volgend jaar omhoog naar een geleend bedrag voor een huis van 500.000 euro, wat 30.000 euro meer is dan nu. Wie verduurzaamt, kan over een nog hoger bedrag garanties krijgen.

5 uur geleden