Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije schrapt bezoek Zweedse minister om anti-Turkse protesten

Turkije schrapt bezoek Zweedse minister om anti-Turkse protesten

ANKARA/STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse defensieminister Pal Jonson is volgende week niet welkom in Turkije om over het Zweedse NAVO-lidmaatschap te praten. Ankara annuleert zijn bezoek vanwege aangekondigde anti-Turkse protesten in Zweden. Volgens de Turkse minister van Defensie Hulusi Akar heeft een ontmoeting daardoor "zijn belang en betekenis verloren".

De Zweedse ambassadeur moest zich vrijdag ook al melden in Ankara vanwege de protesten. De rechts-extremistische politicus Rasmus Paludan is van plan om zaterdag een koran te verbranden voor de Turkse ambassade in Stockholm. Ankara vindt het onaanvaardbaar dat Paludan toestemming heeft gekregen voor het "provocerende haatmisdrijf" en eist dat de Zweedse regering de koranverbranding toch verbiedt.

Vorig jaar april ontstonden in heel Zweden rellen omdat Paludan bijeenkomsten organiseerde waarbij hij korans wilde verbranden. Zaterdag staat ook een demonstratie van aanhangers van de Turkse regering gepland bij de ambassade, maar de kans op botsingen wordt laag ingeschat.

NAVO

Vorige week trok Turkije ook al een uitnodiging in aan de Zweedse parlementsvoorzitter na een rel. De Turkse regering was toen woest over een actie van Zweedse Koerden, die een pop van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan aan zijn voeten hadden opgehangen alsof hij was geëxecuteerd.

De twee landen liggen al maanden met elkaar overhoop, sinds Turkije de toetreding van Zweden en Finland tot de NAVO blokkeert. Ankara stelt als voorwaarde dat Zweden tot 130 mensen uitlevert die Turkije ziet als Koerdische terroristen of die betrokkenen zouden zijn bij de couppoging in 2016. Zweden heeft wel enkele stappen gezet en Jonson had gehoopt met zijn bezoek komende week alle plooien glad te kunnen strijken.

Meer uit Buitenland

Tienduizenden gelovigen in Vaticaan voor inauguratie paus Leo XIV

VATICAANSTAD (ANP) - In de Sint-Pietersbasiliek is de inauguratiemis van paus Leo XIV begonnen. Tienduizenden mensen hebben zich buiten op het Sint-Pietersplein verzameld voor het ceremoniële begin van Leo's pontificaat.

4 minuten geleden
NAVO-leiders willen botsingen op top vermijden en houden het kort

BRUSSEL (ANP) - De NAVO-leiders houden het op hun top in Den Haag kort, verwachten diplomaten. De Amerikaanse president Donald Trump - als hij inderdaad komt - en zijn 31 collega's vergaderen niet alleen maar een paar uur. Ze zijn ook zo zuinig mogelijk met de gezamenlijke conclusies die ze na afloop opsommen in een slotverklaring. Ze willen botsingen voorkomen en gaan meningsverschillen uit de weg.

1 uur geleden
Reddingswerkers Gaza: veel kinderen gedood bij nieuwe aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische luchtaanvallen zijn zondag verspreid over Gaza zeker 33 mensen gedood, meldt de burgerbescherming van het gebied. Van de slachtoffers was meer dan de helft kind.

1 uur geleden
Stembussen in Polen open voor presidentsverkiezingen

WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is zondagochtend de eerste ronde van de presidentsverkiezingen begonnen, na een campagne die vooral in het teken stond van buitenlands beleid en sociale thema's als abortus en lhbti-rechten.

1 uur geleden
Roemenen naar de stembus voor nieuwe president

BOEKAREST (ANP/RTR) - In Roemenië zijn zondagochtend de stembussen geopend voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Volgens peilingen wordt het een spannende tweestrijd tussen de radicale nationalist George Simion en de gematigde Nicosur Dan.

2 uur geleden
Twee doden nadat zeilschip tegen Brooklyn Bridge botst

NEW YORK (ANP/AFP) - Twee mensen zijn omgekomen en zeventien anderen zijn gewond geraakt nadat een groot zeilschip van de Mexicaanse marine tegen de Brooklyn Bridge is gebotst, heeft burgemeester Eric Adams van New York op X bekendgemaakt.

3 uur geleden
Oostenrijk wint Eurovisie Songfestival 2025, Claude eindigt als 12e

BASEL (ANP) - Oostenrijk heeft dit jaar het Eurovisie Songfestival gewonnen. Wasted Love van zanger JJ kreeg met 436 punten de meeste punten. De Nederlandse zanger Claude eindigde met een puntenaantal van 175 op de 12e plaats.

3 uur geleden