Turkije rekent in 'thuisduel' op fans, passie en 'Turkse Messi'
BERLIJN (ANP) - Turkije wil zaterdagavond tegen het Nederlands elftal alles geven om zich voor de tweede keer bij de beste vier ploegen van een Europese eindronde te voegen, na een nederlaag in de halve finale tegen Duitsland (3-2) op het EK van 2008. De Italiaanse bondscoach Vincenzo Montella rekent op de massale steun van Turkse fans in het Olympiastadion van Berlijn om zijn spelers nog meer energie te geven.
Turkije speelt tegen Oranje een soort thuiswedstrijd in de hoofdstad van Duitsland, waar bijna 300.000 Turken wonen. Zij steunen tijdens het EK eensgezind hun landenploeg, in plaats van Fenerbahçe, Galatasaray of Besiktas. Dit is vooral zichtbaar in de wijk Kreuzberg, die de bijnaam 'Klein Istanbul' heeft. Daar wapperen geen Duitse, maar rode nationale vlaggen met de bekende witte krimpende maan en ster.
Turken zijn weer trots op hun nationale ploeg na het vertrek van Stefan Kuntz. De Duitse bondscoach slaagde er niet in Turkije naar het WK van Qatar te brengen. Onder leiding van Montella kwalificeerde Turkije zich als winnaar van een poule met Kroatië voor het EK in Duitsland. Turkije overleefde de groepsfase na een nederlaag tegen Portugal (3-0) en overwinningen op Georgië (3-1) en Tsjechië (2-1). In de achtste finale versloeg de ploeg van Montella Oostenrijk met 2-1, dat in de poule nog van Oranje won (3-2).
Turkse Messi
Montella heeft naar eigen zeggen wat hoofdpijn na de zege op Oostenrijk. Hij moet een probleem op het middenveld oplossen, omdat oud-Feyenoorder Orkun Kökcü en Ismail Yüksek geschorst zijn. Hakan Calhanoglu, ploeggenoot van Denzel Dumfries en Stefan de Vrij bij Internazionale, is wel beschikbaar.
Montella weet nog niet of hij een beroep kan doen op Merih Demiral, die beide doelpunten tegen Oostenrijk maakte. De UEFA is een onderzoek naar de verdediger gestart omdat hij zijn tweede treffer vierde met de zogenoemde 'wolvengroet', een symbool van de ultranationalistische en extreemrechtse Turkse groepering Grijze Wolven.
Arda Güler is de grote ster van Turkije. Hij wordt zo bewonderd dat ze hem de 'Turkse Messi' noemen. Güler stond vorig jaar nog in de belangstelling van Ajax, maar koos uiteindelijk voor Real Madrid. Hij speelt afwisselend als aanvallende middenvelder, tweede spits of rechtsbuiten. Supporters die hem tegen Oranje in het Olympiastadion van Berlijn willen zien voetballen, die zijn op de zwarte markt minimaal 500 euro kwijt voor een entreebewijs.
Meer uit Voetbal
BRAGA (ANP) - Bondscoach Arjan Veurink is over het algemeen tevreden met het spel van zijn sterk gewijzigde formatie in het gewonnen oefenduel met Portugal (1-2). Onder anderen Romée Leuchter en Ella Peddemors, die voor het eerst in de basis stond bij de voetbalsters van Oranje, maakten een goede indruk op hem.
1 uur geledenKAISERSLAUTERN (ANP) - Het eerste finaleduel van de Nations League tussen de voetbalsters van Duitsland en Spanje is in 0-0 geëindigd. Voor zo'n 40.000 fans in Kaiserslautern was de thuisploeg gevaarlijker, maar hield de titelverdediger en wereldkampioen stand.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ADO Den Haag heeft de koppositie van de Keuken Kampioen Divisie verstevigd. De club won de uitwedstrijd tegen VVV-Venlo (0-3) en zag het als tweede geklasseerde SC Cambuur punten verspelen tegen Helmond Sport (0-0).
2 uur geledenBRAGA (ANP) - De voetbalsters van het Nederlands elftal beginnen met een sterk gewijzigde formatie aan het oefenduel met Portugal. Ten opzichte van de vorige oefeninterland tegen Canada van vorige maand hebben alleen keepster Lize Kop, aanvoerster Dominique Janssen, rechtsback Lynn Wilms en middenveldster Wieke Kaptein hun basisplaats behouden.
4 uur geledenBARCELONA (ANP) - Pedri keert na een maand terug in de selectie van FC Barcelona. De middenvelder is hersteld van een hamstringblessure. Trainer Hansi Flick wil hem zaterdag tijdens het thuisduel met Deportivo Alavés laten invallen.
6 uur geledenDEVENTER (ANP) - Go Ahead Eagles heeft de Zweed Victor Edvardsen een boete van 500 euro opgelegd om zijn gedrag van donderdag in het verloren Europa League-duel met VfB Stuttgart (0-4). De ingevallen Edvardsen maakte een gebaar over de neus van Stuttgart-speler Angelo Stiller, die is geboren met een hazenlip. Stiller reageerde fel, waarna beide spelers geel kregen.
6 uur geledenDEVENTER (ANP) - Go Ahead Eagles heeft de Zweed Victor Edvardsen een boete van 500 euro opgelegd om zijn gedrag van donderdag in het verloren Europa League-duel met VfB Stuttgart (0-4). De ingevallen Edvardsen maakte een gebaar over de neus van Stuttgart-speler Angelo Stiller, die is geboren met een hazenlip. Stiller reageerde fel, waarna beide spelers geel kregen.
8 uur geleden