Turkije pakt weer pro-Koerdische burgemeesters op
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse autoriteiten hebben vrijdag weer vijf pro-Koerdische burgemeesters opgepakt omdat ze banden zouden hebben met de verboden Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Dat heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken bekendgemaakt.
De burgemeesters van Siirt, Igdir en drie andere kleine steden in het overwegend Koerdische oosten en zuidoosten van Turkije zijn in hechtenis genomen, aldus het ministerie in een verklaring. Zij zijn ook "tijdelijk geschorst" en vervangen door door de regering aangewezen bestuurders, voegde de minister van Binnenlandse Zaken toe.
De vijf gearresteerde burgemeesters zijn lid van de HDP, de belangrijkste pro-Koerdische partij in Turkije. De partij is al jaren het doelwit van repressies. Het boegbeeld van de partij, Selahattin Demirtas, en een voormalige presidentiële rivaal van president Erdogan, zit sinds 2016 in de gevangenis.
Burgemeesters vervangen
Na de gemeenteraadsverkiezingen vorig jaar hebben de Turkse autoriteiten in het zuidoosten van Turkije tientallen burgemeesters gearresteerd of vervangen. Volgens de HDP gaat het om 45 van haar 65 burgemeesters.
De regering zegt dat de HDP verbonden is met de PKK, een groep die door Ankara en haar westerse bondgenoten wordt beschouwd als "terroristisch". De HDP verwerpt deze beschuldigingen en beweert vervolgd te worden vanwege haar felle verzet tegen Erdogan.
"Door de vijf burgemeesters vrijdag te arresteren heeft de regering nogmaals haar vijandigheid jegens het volk en de wil van het volk getoond", reageerde de HDP op Twitter.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Twee Duitse marinevaartuigen zijn onderweg naar de Straat van Hormuz in voorbereiding op mogelijke inzet in de belangrijke zeestraat. Dat zegt minister van Defensie Boris Pistorius in Brussel, waar de defensieministers van NAVO-lidstaten bijeen zijn. Ze varen volgens hem inmiddels in het Suezkanaal.
9 minuten geledenADDIS ABEBA (ANP) - Zeker 13 miljoen mensen in Afrika zijn vorig jaar getroffen door ernstige gevolgen van klimaatverandering, zoals overstromingen en droogte. Volgens de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) van de VN zijn daardoor in totaal meer dan 3000 mensen omgekomen. Door de voortschrijdende opwarming heeft het continent ook nauwelijks nog gletsjers over, meldt de WMO donderdag in een jaarlijks rapport.
37 minuten geledenMANCHESTER (ANP) - Een Engels kiesdistrict tussen Manchester en Liverpool kiest donderdag een nieuw parlementslid. De stembureaus zijn open en blijven dat tot 23.00 uur onze tijd. De tussentijdse verkiezing wordt met belangstelling gevolgd vanwege de deelname van Labour-veteraan en burgemeester van Manchester Andy Burnham.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland heeft toegezegd een deel van de gaten in de Europese verdediging te dichten die vallen doordat de Verenigde Staten eerder beloofde hulptroepen hebben ingetrokken. Defensieminister Dilan Yeşilgöz wil niet zeggen of het bijvoorbeeld om vliegtuigen of marineschepen gaat, maar "we zullen alles doen wat van ons gevraagd wordt".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zegt blij te zijn dat veel NAVO-lidstaten hun bijdrage aan het militaire bondgenootschap hebben opgeschroefd. Dat zegt hij in Brussel, waar de defensieministers van lidstaten bijeen zijn voor een NAVO-top.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De vermindering van de Amerikaanse hulptroepen voor Europa is "onmiddellijk" ingegaan, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Het is dus zaak dat Europa nu deze taken gaat overnemen. Maar als Europa daadwerkelijk zou worden aangevallen, zullen de Verenigde Staten nog altijd alles in het werk stellen om te helpen, verzekert Rutte.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De inzet van de Amerikaanse immigratiediensten in de staat Minnesota begin dit jaar heeft daar een mensenrechtencrisis veroorzaakt, meldt Human Rights Watch (HRW) na onderzoek. Volgens de mensenrechtenorganisatie terroriseerden duizenden federale agenten inwoners van met name Minneapolis en Saint Paul, met langdurige gevolgen.
2 uur geleden