
Turkije optimistisch over Russische deelname aan graandeal
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse buitenlandminister Mevlut Cavusoglu zegt "optimistisch" te zijn dat snel met Rusland een deal wordt gesloten over de export van Oekraïens graan. Russische oorlogsschepen blokkeren de Oekraïense havens aan de Zwarte Zee, waardoor tot 25 miljoen ton tarwe en ander graan het land niet verlaten.
De uitlatingen van Cavusoglu komen een dag nadat de Russische president Vladimir Poetin een nieuwe voorwaarde stelde voor hervatting van de export. Poetin wil dat de beperkingen op de export van Russisch graan worden opgeheven.
"Wanneer we dit probleem oplossen, wordt niet alleen de weg vrijgemaakt voor de export van graan en zonnebloemolie uit Oekraïne, maar ook voor producten uit Rusland", zei Cavusoglu. "Hoewel deze producten niet door sancties worden getroffen, zijn er blokkades voor het maritieme export en het verzekerings- en bankwezen. De Verenigde Staten en de EU hebben beloofd deze op te heffen."
De Russische invasie heeft geleid tot stijgende voedselprijzen wereldwijd, omdat zowel Rusland als Oekraïne belangrijke graanproducenten zijn. De landen spraken elkaar vorige week in Turkije over de Oekraïens graanexport, samen met vertegenwoordigers van Turkije en de Verenigde Naties. Er werd een conceptakkoord opgesteld over veilige exportroutes. De ondertekening zou deze week moeten volgen, na een nieuwe ontmoeting tussen de landen.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/RTR) - Qatar ontkent dat het invloed probeert te verwerven door de regering van de Amerikaanse president Donald Trump een luxe passagiersvliegtuig als geschenk aan te bieden. Premier Mohammed bin Abdulrahman Al Thani noemde het op een economisch forum in Doha een "normaal" gebaar tussen bondgenoten. "Ik hoop dat de Verenigde Staten Qatar zien als een betrouwbare diplomatieke partner die niet probeert invloed te kopen."
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het is "cruciaal" dat de Verenigde Staten Europese bondgenoten betrekken bij de besprekingen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Het is "goed en positief" dat de Amerikaanse president Donald Trump na zijn telefoongesprek met zijn Russische collega Vladimir Poetin meteen ook Europese leiders belde, zei Rutte daags na Trumps telefoontjes.
20 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Rusland heeft een olietanker vrijgegeven die afgelopen weekend aan de ketting was gelegd na vertrek uit Estland. Omroep ERR uit die Baltische staat bericht dat het schip de reis naar Rotterdam heeft hervat. Dat blijkt ook uit openbare trackinggegevens.
22 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft na jarenlange onderhandelingen een pandemieverdrag aangenomen. Die internationale overeenkomst moet regelen dat landen en internationale organisaties na de coronapandemie beter samenwerken om vergelijkbare crises te voorkomen en te bestrijden.
52 minuten geledenMADRID (ANP) - Een storing in het Spaanse telefoonnetwerk leidt in grote delen van het land tot problemen met het noodnummer 112. Het nummer is in delen van het land niet, of niet goed bereikbaar, melden de diensten op sociale media. Volgens Spaanse media ontstonden de problemen na een update in het netwerk van telefoonprovider Telefónica.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Hongaarse parlement heeft een voorstel goedgekeurd om uit het Internationaal Strafhof (ICC) te stappen. "Hongarije wijst het gebruik van internationale organisaties, met name rechtbanken, als instrumenten voor politieke beïnvloeding krachtig af", staat in de tekst.
1 uur geledenNINOVE (ANP/BELGA) - De Belgische autoriteiten hebben zeven arrestaties verricht om mogelijke verkiezingsfraude in de gemeente Ninove. Daar loopt een onderzoek naar het ronselen van stemmen en gesjoemel met doktersverklaringen, bericht omroep VRT.
2 uur geleden