
Turkije ontbiedt Nederlandse ambassadeur om protest met koran
ANKARA (ANP/RTR) - Turkije heeft de Nederlandse ambassadeur ontboden vanwege een recent protest met de koran in Den Haag. Het gaat om een reactie op Pegida-voorman Edwin Wagensveld. Hij verscheurde zondag een koran voor het tijdelijke Tweede Kamergebouw.
"We veroordelen en protesteren tegen deze gruwelijke en verachtelijke daad", meldt het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. De autoriteiten eisen dat Nederland dergelijke "provocerende acties" niet toestaat.
Ook wordt verwezen naar de koranverbranding van vorige week in Zweden, uitgevoerd door een rechts-extremist. Het ministerie stelt dat de "heilige waarden" van Turkije worden beledigd en dat er sprake is van een haatmisdrijf. "Dit maakt duidelijk dat islamofobie, discriminatie en vreemdelingenhaat geen grenzen kennen in Europa."
Typisch
Wagensveld noemt de Turkse reactie "typisch". "Turkije bemoeit zich constant met zaken die in Europese landen gebeuren en Turkije niets aangaan, maar als het andersom gebeurt, is dat opeens ongepast." De voorman van de anti-islamgroepering is niet te spreken over het feit dat de ambassadeur naar het Turkse ministerie gaat. "We laten zo de Turkse bemoeienis toe. Wij doen er helemaal niets aan en laten het maar gebeuren." Wagensveld zegt dat de ambassadeur een vaste parkeerplaats kan krijgen bij het ministerie, "want dit gaat vaker gebeuren".
Wagensveld was zondag alleen toen hij de koran verscheurde. Hij werd niet opgepakt, omdat hij het boek niet verbrandde, wat hij eigenlijk wilde. Maar dat mocht niet van de aanwezige agenten. Bij andere acties en demonstraties is hij meerdere malen opgepakt.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Het Israëlische leger zegt een raket te hebben onderschept die vanuit Jemen op het land werd afgeschoten. In verschillende gebieden in Israël ging het luchtalarm af, aldus het leger.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Raad, António Costa, is "geschokt" over de situatie in de Palestijnse Gazastrook, die het doelwit is van een uitgebreid nieuw Israëlisch offensief. Het EU-kopstuk riep de Israëlische regering op een einde te maken aan het geweld.
7 uur geledenBASEL (ANP) - In het centrum van Basel is het kort voor het begin van het Eurovisie Songfestival onrustig. In de stad demonstreren enkele honderden pro-Palestijnse activisten, melden lokale media.
7 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Leiders van Arabische landen roepen andere landen en instellingen op om hun plan voor de wederopbouw van de Gazastrook te financieren. Dat staat in de slotverklaring van een top van de Arabische Liga. De landen willen bovendien dat de internationale gemeenschap meer doet om een einde te maken aan het bloedvergieten in Gaza en dat de humanitaire hulp kan worden hervat.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump spreekt maandag telefonisch met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne, schrijft de Amerikaanse president op Truth Social. Vervolgens praat hij met Volodymyr Zelensky. Samen met de Oekraïense president spreekt hij daarna nog met verschillende NAVO-leden.
10 uur geledenMADRID (ANP/DPA) - Tijdens een vlucht van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa is de copiloot flauwgevallen terwijl de gezagvoerder naar het toilet was. Het vliegtuig met 199 passagiers, op weg van Frankfurt naar Sevilla, vloog ongeveer tien minuten zonder een controlerende piloot.
10 uur geledenDOHA (ANP/RTR/DPA) - Israël en Hamas onderhandelen in de Qatarese hoofdstad Doha opnieuw over een wapenstilstand in Gaza. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Israel Katz gezegd. Een vertegenwoordiger van Hamas heeft het bericht bevestigd.
12 uur geleden