Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije: onderhandelingen over verlenging graanakkoord gaan door

Turkije: onderhandelingen over verlenging graanakkoord gaan door

ANKARA (ANP/RTR) - De onderhandelingen over een verlenging van het graanakkoord tussen Oekraïne en Rusland gaan door, meldt Turkije. Het land was vorig jaar samen met de Verenigde Naties betrokken bij de totstandkoming van de deal, die het voor Oekraïne mogelijk maakt om ondanks de oorlog landbouwproducten via de Zwarte Zee te exporteren.

De afspraken lopen dit weekend af en worden alleen opnieuw met 120 dagen verlengd als geen van de betrokken landen bezwaar heeft. De deal kwam in juli tot stand en werd in november voor het eerst verlengd. Dat gebeurde in beide gevallen na moeizame onderhandelingen. Ook nu is verlenging niet vanzelfsprekend.

Een Oekraïense regeringsfunctionaris zegt dat Kiev de afspraken "strikt" zullen blijven naleven, terwijl Rusland voorstander is van een kortere verlenging. Oekraïne wil de afspraken het liefst met een jaar verlengen en ook via een vierde haven exporteren. Volgens de functionaris is het Russische plan niet mogelijk en moet het originele akkoord worden aangepast als de verlenging niet over een periode van minstens 120 dagen gaat.

Met zestig dagen verlengd

De Russische viceminister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat de deal met zestig dagen is verlengd, aldus staatspersbureau TASS. Of de deal binnen zestig dagen opnieuw wordt verlengd, is volgens een andere functionaris afhankelijk van de Russische uitvoer van voedsel en kunstmest. De landbouwexport van Rusland is niet het doelwit van sancties die zijn ingevoerd vanwege de oorlog in Oekraïne, maar wordt volgens Moskou wel getroffen door barrières veroorzaakt door de strafmaatregelen. Moskou vindt dat deze beperkingen opgeheven moeten worden.

Oekraïne en Rusland zijn belangrijke producenten van graan en kunstmest. Met de hervatting van de Oekraïense export konden de voedselprijzen wereldwijd dalen. Dankzij de graandeal konden miljoenen tonnen aan graan, andere voedselproducten en kunstmest worden uitgevoerd vanaf Oekraïense havens aan de Zwarte Zee.

Meer uit Buitenland

Zware gevechten in Tripoli houden aan na dood militieleider

TRIPOLI (ANP/RTR) - De Libische hoofdstad Tripoli is opgeschrikt door de zwaarste gevechten in jaren. Die volgen op de dood van een militieleider. VN-missie UNSMIL noemt het escalerende geweld in dichtbevolkte wijken zeer zorgelijk en dringt aan op een bestand.

1 uur geleden
Gezondheidsdiensten Gaza melden vele tientallen doden

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Het dodental door de Israëlische aanvallen op de Gazastrook van woensdag is volgens de lokale gezondheidsautoriteiten gestegen tot meer dan vijftig. De meeste slachtoffers vielen in Jabalia, in het noorden van het gebied. De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft nog niets over de aanvallen gezegd.

1 uur geleden
Trump ontmoet Syrische leider al-Sharaa

RIYAD (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in Saudi-Arabië een ontmoeting gehad met de nieuwe Syrische leider, voormalig guerrillaleider Ahmed al-Sharaa. Het ging volgens een medewerker van het Witte Huis om een kort gesprek in aanloop naar een bijeenkomst met leiders van Golfstaten.

1 uur geleden
Israël waarschuwt havensteden in Jemen na raketlancering

TEL AVIV (ANP/RTR) - Israël heeft burgers gewaarschuwd om drie zeehavens in Jemen te evacueren. De havens van Ras Isa, Hodeidah en Salif zouden gebruikt worden door de Houthi's. Kort daarvoor had Israël deze groepering ervan beschuldigd dat ze een raket gelanceerd hadden richting de belangrijke luchthaven Ben-Gurion bij Tel Aviv.

2 uur geleden
Hof geeft NYT gelijk in zaak sms'jes Von der Leyen en Pfizerbaas

BRUSSEL (ANP) - Het Hof van Justitie van de Europese Unie heeft de New York Times in het gelijk gesteld in een rechtszaak die de krant had aangespannen over sms'jes tussen voorzitter van de Commissie Ursula von der Leyen en Pfizer-directeur Albert Bourla. De twee hebben berichten uitgewisseld terwijl ze een miljardendeal sloten over coronavaccins. De NYT wilde die sms'jes inzien.

2 uur geleden
Franse minister wil crypto-ondernemers spreken over ontvoeringen

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken gaat met crypto-ondernemers in gesprek over de recente ontvoeringen of pogingen daartoe. Bruno Retailleau wil ze er op het ministerie van overtuigen dat aan hun veiligheid gewerkt wordt, maar ook "om te zorgen dat ze op de hoogte zijn van de gevaren", zei hij tegen Europe 1/CNews.

2 uur geleden
Lula gaat Poetin aanmoedigen om zelf met Zelensky te komen praten

BEIJING (ANP/AFP) - De Braziliaanse president gaat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin aansporen deze week zelf naar onderhandelingen te gaan met Oekraïne. Luiz Inácio Lula da Silva kondigde dat aan tijdens een persconferentie in Beijing, waar hij internationaal overleg heeft bijgewoond. Hij maakt nog een stop in Moskou voordat hij terugkeert naar Brazilië.

4 uur geleden