Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije kondigt legeroefening bij Cyprus aan

Turkije kondigt legeroefening bij Cyprus aan

ISTANBUL (ANP/DPA) - Turkije heeft te midden van hoogoplopende spanningen met Griekenland rondom gaswinning in de Middellandse Zee een legeroefening bij de Cypriotische kust aangekondigd. De oefening, genaamd Middellandse Zee-storm, begint zondag en duurt tot donderdag, aldus het Turkse ministerie van Defensie. Ook legereenheden van het door Turkije bezette Noord-Cyprus doen mee met de oefening, die zou zijn bedoeld om de samenwerking tussen de troepen op Cyprus en die op het vasteland te verbeteren.

Het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken meldt op Twitter dat minister Nikos Dendias zaterdag heeft gebeld met NAVO-chef Jens Stoltenberg. Dendias heeft in dat gesprek opnieuw geëist dat Turkije, ook lid van het militaire bondgenootschap, de spanning laat afnemen.

In de loop van de week ontstond aan Griekse zijde onvrede vanwege een verklaring van Stoltenberg, die had gezegd dat Griekenland en Turkije bereid zijn tot een dialoog om de gespannen situatie te laten de-escaleren. Athene benadrukte daarop meermaals dat Turkije alle schepen uit de door Griekenland geclaimd exclusieve economische zone moet terugtrekken voordat het om de tafel wil met Turkije.

Aardgas

De ruzie om de oostelijke Middellandse Zee tussen Griekenland en Turkije loopt al weken op omdat Turkije op zoek is naar aardgas in wateren die door Griekenland worden geclaimd. Volgens Griekenland handelt Turkije daarmee in strijd met het internationaal recht. Turkije wijst die beschuldiging van de hand en argumenteert dat de wateren waarin naar aardgas wordt gezocht, aan het Turkse vasteland grenzen. Onlangs kwam het zelfs tot een botsing tussen een Grieks en een Turks marineschip.

Het eiland Cyprus is sinds een Turkse invasie in 1974 verdeeld tussen een Turkse republiek Noord-Cyprus, die alleen door Ankara wordt erkend, en de Republiek Cyprus, een volwaardige EU-lidstaat en lid van de eurogroep.

Meer uit Buitenland

Trump verleent gratie aan oud-president van Honduras

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag aangekondigd de voormalige Hondurese president Juan Orlando Hernández gratie te verlenen. Hernández zit in de Verenigde Staten een gevangenisstraf van 45 jaar uit voor drugssmokkel.

1 uur geleden
Rechterhand Oekraïense president stapt op na corruptieschandaal

KYIV (ANP/DPA/RTR/BLOOMBERG) - De rechterhand van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, stapt op, meldt Zelensky. Aanleiding is een groot corruptieschandaal in de energiesector. Eerder op de dag werd bekend dat het kantoor van de machtige stafchef van de president werd doorzocht door het Nationaal Anticorruptieagentschap (NABU) en een anticorruptieaanklager (SAP).

8 uur geleden
Israël doodt militanten bij ontmantelingspoging tunnels Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.

10 uur geleden
Reddingswerkzaamheden in volle gang na zware overstromingen Azië

JAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.

10 uur geleden
Meer arrestaties na dodelijke brand in Hongkong

HONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.

10 uur geleden
Orbán zegt dat Rusland belangrijke energieleverancier blijft

MOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.

11 uur geleden
Veroordeelde verkrachter Pelicot is op zoek naar uitgever

PARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.

12 uur geleden