Turkije kondigt legeroefening bij Cyprus aan
ISTANBUL (ANP/DPA) - Turkije heeft te midden van hoogoplopende spanningen met Griekenland rondom gaswinning in de Middellandse Zee een legeroefening bij de Cypriotische kust aangekondigd. De oefening, genaamd Middellandse Zee-storm, begint zondag en duurt tot donderdag, aldus het Turkse ministerie van Defensie. Ook legereenheden van het door Turkije bezette Noord-Cyprus doen mee met de oefening, die zou zijn bedoeld om de samenwerking tussen de troepen op Cyprus en die op het vasteland te verbeteren.
Het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken meldt op Twitter dat minister Nikos Dendias zaterdag heeft gebeld met NAVO-chef Jens Stoltenberg. Dendias heeft in dat gesprek opnieuw geëist dat Turkije, ook lid van het militaire bondgenootschap, de spanning laat afnemen.
In de loop van de week ontstond aan Griekse zijde onvrede vanwege een verklaring van Stoltenberg, die had gezegd dat Griekenland en Turkije bereid zijn tot een dialoog om de gespannen situatie te laten de-escaleren. Athene benadrukte daarop meermaals dat Turkije alle schepen uit de door Griekenland geclaimd exclusieve economische zone moet terugtrekken voordat het om de tafel wil met Turkije.
Aardgas
De ruzie om de oostelijke Middellandse Zee tussen Griekenland en Turkije loopt al weken op omdat Turkije op zoek is naar aardgas in wateren die door Griekenland worden geclaimd. Volgens Griekenland handelt Turkije daarmee in strijd met het internationaal recht. Turkije wijst die beschuldiging van de hand en argumenteert dat de wateren waarin naar aardgas wordt gezocht, aan het Turkse vasteland grenzen. Onlangs kwam het zelfs tot een botsing tussen een Grieks en een Turks marineschip.
Het eiland Cyprus is sinds een Turkse invasie in 1974 verdeeld tussen een Turkse republiek Noord-Cyprus, die alleen door Ankara wordt erkend, en de Republiek Cyprus, een volwaardige EU-lidstaat en lid van de eurogroep.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken zijn bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.
4 uur geledenBOGOTA (ANP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro heeft bevestigd dat de Verenigde Staten een cocaïnefabriek hebben gebombardeerd in de havenstad Maracaibo, in het westen van Venezuela.
5 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP) - Procureur-generaal Johel Zelaya van Honduras heeft aangekondigd binnenkort juridische stappen te ondernemen om de gebeurtenissen tijdens het omstreden verkiezingsproces in het Midden-Amerikaanse land op te helderen.
5 uur geledenCONAKRY (ANP) - Couppleger Mamady Doumbouya heeft de presidentsverkiezingen in het West-Afrikaanse land Guinee gewonnen. Uit voorlopige resultaten blijkt dat de generaal bij de verkiezingen van zondag 86,7 procent van de stemmen behaalde, waardoor een tweede stemronde niet nodig is, aldus de kiescommissie.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse acteur Isiah Whitlock, bekend van zijn rol als de corrupte senator Clay Davis in de serie The Wire, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn agent op Instagram bekendgemaakt.
7 uur geleden