Turkije in spanning na sluiting stembureaus
ANKARA (ANP) - De stembureaus in Turkije zijn om 16.00 uur Nederlandse tijd gesloten. Zo’n 61 miljoen Turken hadden zondag de gelegenheid hun stem uit te brengen voor de presidentsverkiezingen.
Inwoners wachten nu met spanning op de eerste uitslagen. De verkiezingsdag lijkt over het algemeen ordentelijk te zijn verlopen, op enkele door de oppositie gemelde incidenten na.
De kiesraad gaf media twee weken geleden bij de eerste ronde toestemming ongeveer 1,5 uur na de sluiting van de stembussen over eigen prognoses te berichten. Dat is naar verwachting ook nu het geval.
Erdogan
Zittend president Recep Tayyip Erdogan is favoriet. Het 69-jarige staatshoofd stond in de laatste peilingen op circa 53 procent van de stemmen.
Zijn 74-jarige tegenstrever Kemal Kilicdaroglu heeft afgelopen week zijn toon verhard in een poging een nederlaag af te wenden. Hij heeft verzekerd dat de circa 3,5 miljoen Syriërs die Turkije heeft opgevangen naar hun thuisland worden teruggestuurd als hij aan de macht komt.
Kilicdaroglu riep zijn aanhangers zondag op "de stembureaus te beschermen, want deze verkiezingen worden onder erg moeilijke omstandigheden gehouden". Hij stelt dat Turkije onder Erdogan afstevent op een autocratie.
Meer uit Buitenland
ADEN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben een raketaanval uitgevoerd op het presidentiële Al-Maashiq-paleis in Aden, dat dient als hoofdkwartier van de internationaal erkende overheid van Jemen. Volgens persbureau AFP zouden hierbij zeker vier doden zijn gevallen.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis, Katie Zacharia, is volgens The Wall Street Journal nooit geslaagd voor het zogenoemde bar-examen in de VS. Toen president Donald Trump Zacharia aankondigde, noemde hij haar een advocaat. Sindsdien is twijfel ontstaan over of ze wel de juiste diploma's heeft.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De omstreden executie van Nidal Malik Hasan op 3 december wordt niet live uitgezonden. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De publieke executie werd vorige week door defensieminister Pete Hegseth aangekondigd. Dat leidde tot veel internationale kritiek. Trump zegt dat hij denkt dat het livestreamen een sterk afschrikmiddel zou zijn, maar "veel goede mensen zouden hem liever niet zien sterven".
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Het Zweedse parlement heeft niet ingestemd met de benoeming van de partijleider van de sociaaldemocraten, Magdalena Andersson, tot premier. Haar linkse blok won de verkiezingen vorige maand, maar het is nog niet gelukt om een coalitie te vormen.
3 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - Het dodental door de overstromingen in Istanbul is opgelopen tot drie. Reddingswerkers zijn nog op zoek naar vier vermisten.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Tientallen scholieren zijn in Pakistan om het leven gekomen door het instorten van een schooldak. De autoriteiten maken melding van 35 doden en meer dan 50 gewonden.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De hoofdredacteur van de onafhankelijke Russische krant Novaja Gazeta is aangehouden. Het dagblad meldt dat Sergej Sokolov is meegenomen voor verhoor nadat zijn huis was doorzocht.
5 uur geleden