Turkije en Syrië zetten toenadering voort met nieuwe ontmoeting
ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De ministers van Buitenlandse Zaken van Turkije, Syrië en Rusland ontmoeten elkaar "in de tweede helft van januari", meldt de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Mevlut Cavusoglu. De bijeenkomst zou "in een derde land kunnen plaatsvinden", aldus Cavusoglu.
Woensdag voerden de Syrische en Turkse defensieministers in Moskou al overleg met de Russische defensieminister Sergej Sjojgoe over de burgeroorlog in Syrië en de Syrische vluchtelingen die in Turkije verblijven. Het was voor het eerst sinds het begin van de oorlog in Syrië in 2011 dat de Syrische en Turkse defensieminister met elkaar aan tafel zaten.
Moskou hoopt volgens waarnemers de kloof tussen de twee landen te overbruggen door ze te verenigen in de strijd tegen een gemeenschappelijke vijand: Koerdische troepen in Noord-Syrië, die door Ankara beschreven worden als "terroristen" en die gesteund worden door Washington.
Steunpilaar
Turkije, buurland van Syrië, is al meer dan tien jaar de belangrijkste politieke en militaire steunpilaar van de Syrische oppositie. Turkije heeft zich sinds het begin van de burgeroorlog in Syrië in 2011 hard opgesteld tegen het regime van president Bashar al-Assad, maar heeft de afgelopen maanden zijn houding ten opzichte van Damascus afgezwakt in zijn streven om de betrekkingen met Arabische landen te verbeteren.
Eerder deze maand had de Turkse president Recep Tayyip Erdogan al aangekondigd dat hij via de regering in Moskou het diplomatiek overleg met Syrië makkelijker wilde maken. Erdogan zei toen ook dat hij de Syrische president Bashar al-Assad wilde ontmoeten. Eerder had Erdogan zijn Syrische ambtgenoot nog een moordenaar genoemd.
Eind november voerde de Turkse luchtmacht tientallen luchtaanvallen uit op kampen van de Koerdische milities van de YPG en de PKK in het noorden van Syrië. Die groepen waren volgens Ankara betrokken bij een bomaanslag in een drukke winkelstraat in Istanbul, waardoor zes mensen omkwamen en tientallen gewonden vielen. Ook dreigde Ankara toen met een nieuwe grondoperatie. Sinds 2016 voerden Turkije al drie van dergelijke operaties op Syrisch grondgebied uit.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Luigi Mangione, die in de VS wordt verdacht van de moord op de topman van zorgverzekeraar UnitedHealthcare, kan geen doodstraf meer krijgen. Een rechter heeft twee van de vier federale aanklachten tegen hem verworpen, waaronder die voor moord. Daarvoor kon de doodstraf worden opgelegd.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan 3 miljoen pagina's aan nieuwe Epstein-bestanden vrijgegeven. Het zou ook gaan om meer dan 2000 video's en zeker 180.000 afbeeldingen. Volgens onderminister van Justitie Todd Blanche gaat het om grote hoeveelheden "commerciële pornografie en afbeeldingen".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse recherchedienst FBI heeft het onderzoek naar de dood van Alex Pretti overgenomen, de anti-ICE-demonstrant die afgelopen week door kogels van federale agenten om het leven kwam in Minneapolis, Minnesota. Dat meldt CBS News op basis van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid, waaronder onder meer de omstreden migratiedienst ICE en de grenspolitie valt.
1 uur geledenST. PAUL (ANP/RTR) - Journalist Don Lemon, een bekende oud-presentator van CNN, is opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in een kerk in St. Paul, Minnesota, op 18 januari. Dat meldt zijn advocaat. Lemon en twee anderen werden opgepakt op last van minister van Justitie Pam Bondi.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft militairen uit landen van de Europese Unie bestempeld als terroristen. Het is een reactie op het Europese besluit de Iraanse Revolutionaire Garde (IRGC) aan te merken als terroristische organisatie. Het hoofd van de Iraanse justitie, Gholamhossein Mohseni Ejei, zei eerder dat Iran die Europese stap zou vergelden. Het is niet duidelijk wat de Iraanse bestempeling praktisch betekent.
3 uur geledenRAFAH (ANP) - Israël opent de grensovergang bij Rafah, in het zuiden van Gaza met Egypte, zondag voor beperkt personenverkeer. De Israëlische defensieorganisatie COGAT heeft bekendgemaakt dat mensen Gaza alleen binnen kunnen komen of verlaten na een Israëlische veiligheidscheck en onder coördinatie van Egypte.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 170 burgers zijn in Myanmar gedood bij militaire luchtaanvallen tijdens de recente verkiezingen, melden de Verenigde Naties. De verkiezingen werden gehouden in een periode van twee maanden.
5 uur geleden