Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkije en Syrië zetten toenadering voort met nieuwe ontmoeting

Turkije en Syrië zetten toenadering voort met nieuwe ontmoeting

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De ministers van Buitenlandse Zaken van Turkije, Syrië en Rusland ontmoeten elkaar "in de tweede helft van januari", meldt de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Mevlut Cavusoglu. De bijeenkomst zou "in een derde land kunnen plaatsvinden", aldus Cavusoglu.

Woensdag voerden de Syrische en Turkse defensieministers in Moskou al overleg met de Russische defensieminister Sergej Sjojgoe over de burgeroorlog in Syrië en de Syrische vluchtelingen die in Turkije verblijven. Het was voor het eerst sinds het begin van de oorlog in Syrië in 2011 dat de Syrische en Turkse defensieminister met elkaar aan tafel zaten.

Moskou hoopt volgens waarnemers de kloof tussen de twee landen te overbruggen door ze te verenigen in de strijd tegen een gemeenschappelijke vijand: Koerdische troepen in Noord-Syrië, die door Ankara beschreven worden als "terroristen" en die gesteund worden door Washington.

Steunpilaar

Turkije, buurland van Syrië, is al meer dan tien jaar de belangrijkste politieke en militaire steunpilaar van de Syrische oppositie. Turkije heeft zich sinds het begin van de burgeroorlog in Syrië in 2011 hard opgesteld tegen het regime van president Bashar al-Assad, maar heeft de afgelopen maanden zijn houding ten opzichte van Damascus afgezwakt in zijn streven om de betrekkingen met Arabische landen te verbeteren.

Eerder deze maand had de Turkse president Recep Tayyip Erdogan al aangekondigd dat hij via de regering in Moskou het diplomatiek overleg met Syrië makkelijker wilde maken. Erdogan zei toen ook dat hij de Syrische president Bashar al-Assad wilde ontmoeten. Eerder had Erdogan zijn Syrische ambtgenoot nog een moordenaar genoemd.

Eind november voerde de Turkse luchtmacht tientallen luchtaanvallen uit op kampen van de Koerdische milities van de YPG en de PKK in het noorden van Syrië. Die groepen waren volgens Ankara betrokken bij een bomaanslag in een drukke winkelstraat in Istanbul, waardoor zes mensen omkwamen en tientallen gewonden vielen. Ook dreigde Ankara toen met een nieuwe grondoperatie. Sinds 2016 voerden Turkije al drie van dergelijke operaties op Syrisch grondgebied uit.

Meer uit Buitenland

WHO: negen doden onder medisch personeel door aanvallen Israël

BEIROET (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon zijn zaterdag negen paramedici omgekomen. Dat schrijft directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een post op sociale media. Zeven anderen raakten gewond.

34 minuten geleden
Partijbureau Venezolaanse oppositieleider María Machado heropend

CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het partijbureau van de rechtse Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado is zaterdag in de hoofdstad Caracas heropend. Het werd gesloten in 2024 rond de omstreden herverkiezing van de linkse Nicolás Maduro als president. Machado dook daarna onder.

57 minuten geleden
Miljoenen mensen verwacht bij duizenden demonstraties in de VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - De aangekondigde demonstraties voor deze zaterdag in de VS kunnen opnieuw miljoenen mensen op de been brengen, zo is de verwachting. Het worden de derde 'No Kings Rallies' waarbij geprotesteerd wordt tegen president Donald Trump, en inmiddels ook tegen de oorlog in Iran.

2 uur geleden
Duizenden protesteren in Londen tegen rechts en voor Palestijnen

LONDEN (ANP/AFP) - Duizenden mensen betogen in Londen in twee grote protestmarsen tegen radicaal rechts en voor de Palestijnse zaak. De twee optochten komen samen voor een eindmanifestatie op Whitehall in het regeringscentrum van de Britse hoofdstad. Daar wordt een boodschap overgebracht van de burgemeester van Londen, Sadiq Khan van de partij Labour. De leider van de Green Party, Zack Polanski, spreekt naar verwachting de menigte toe.

2 uur geleden
Premier Irak veroordeelt aanval op woning Koerdische president

BAGHDAD (ANP/RTR/AFP) - De premier van Irak, Mohammed Shia al-Sudani, veroordeelt de aanslag op zijn Koerdische collega Nechirvan Barzani, president van de Koerdische Autonome Regio in Noord-Irak. Al-Sudani wil een gezamenlijk Iraaks-Koerdisch onderzoeksteam samenstellen dat uitzoekt wie achter de aanval zat.

2 uur geleden
A7 richting Lyon goeddeels geblokkeerd door actie chauffeurs

LYON (ANP/AFP) - Ongeveer 25 vrachtauto's en een bus zijn op de drukke Franse autosnelweg A7 richting Lyon gestopt om te demonstreren tegen de hoge brandstofprijzen, melden plaatselijke media. De chauffeurs delen pamfletten uit aan automobilisten die nog over één rijbaan kunnen.

4 uur geleden
Rosatom: aanvallen kerncentrale Iran gevaar nucleaire veiligheid

MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De situatie bij de Iraanse kerncentrale ⁠Bushehr verslechtert steeds verder. Daarvoor waarschuwde de topman van het Russische kernenergieconcern Rosatom. Aleksej Lichatsjov noemde aanvallen in de omgeving een gevaar voor de nucleaire veiligheid.

5 uur geleden