Turkije en Syrië zetten toenadering voort met nieuwe ontmoeting
ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De ministers van Buitenlandse Zaken van Turkije, Syrië en Rusland ontmoeten elkaar "in de tweede helft van januari", meldt de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Mevlut Cavusoglu. De bijeenkomst zou "in een derde land kunnen plaatsvinden", aldus Cavusoglu.
Woensdag voerden de Syrische en Turkse defensieministers in Moskou al overleg met de Russische defensieminister Sergej Sjojgoe over de burgeroorlog in Syrië en de Syrische vluchtelingen die in Turkije verblijven. Het was voor het eerst sinds het begin van de oorlog in Syrië in 2011 dat de Syrische en Turkse defensieminister met elkaar aan tafel zaten.
Moskou hoopt volgens waarnemers de kloof tussen de twee landen te overbruggen door ze te verenigen in de strijd tegen een gemeenschappelijke vijand: Koerdische troepen in Noord-Syrië, die door Ankara beschreven worden als "terroristen" en die gesteund worden door Washington.
Steunpilaar
Turkije, buurland van Syrië, is al meer dan tien jaar de belangrijkste politieke en militaire steunpilaar van de Syrische oppositie. Turkije heeft zich sinds het begin van de burgeroorlog in Syrië in 2011 hard opgesteld tegen het regime van president Bashar al-Assad, maar heeft de afgelopen maanden zijn houding ten opzichte van Damascus afgezwakt in zijn streven om de betrekkingen met Arabische landen te verbeteren.
Eerder deze maand had de Turkse president Recep Tayyip Erdogan al aangekondigd dat hij via de regering in Moskou het diplomatiek overleg met Syrië makkelijker wilde maken. Erdogan zei toen ook dat hij de Syrische president Bashar al-Assad wilde ontmoeten. Eerder had Erdogan zijn Syrische ambtgenoot nog een moordenaar genoemd.
Eind november voerde de Turkse luchtmacht tientallen luchtaanvallen uit op kampen van de Koerdische milities van de YPG en de PKK in het noorden van Syrië. Die groepen waren volgens Ankara betrokken bij een bomaanslag in een drukke winkelstraat in Istanbul, waardoor zes mensen omkwamen en tientallen gewonden vielen. Ook dreigde Ankara toen met een nieuwe grondoperatie. Sinds 2016 voerden Turkije al drie van dergelijke operaties op Syrisch grondgebied uit.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De federale diensten die in Minneapolis jacht maken op ongedocumenteerde immigranten hebben mogelijk "het protocol gebroken" voordat ze een verpleegkundige doodschoten tijdens protesten. Dat zegt Stephen Miller, topadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump. Eerder noemde hij de verpleegkundige, Alex Pretti, een "moordenaar".
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt Irak dat het niet zonder gevolgen blijft als Nouri al-Maliki weer premier wordt. Het land kan dan niet langer rekenen op Amerikaanse steun, schreef hij op sociale media.
10 uur geleden