Turkije en Rusland openen waarnemingscentrum Nagorno-Karabach
BAKU (ANP/RTR) - Turkije en Rusland hebben in de nasleep van het conflict bij Nagorno-Karabach een gezamenlijk waarnemingscentrum geopend. Vanuit die post gaan militairen uit de twee landen toezien op de naleving van de wapenstilstand die na zes weken het einde inluidde van de zware gevechten tussen Armenië en Azerbeidzjan.
Azerbeidzjan maakte zaterdag bekend dat het waarnemingscentrum in de regio Agdam in Azerbeidzjan officieel de deuren heeft geopend. Het Russische ministerie van Defensie heeft laten weten dat drones worden ingezet om te kijken of iedereen zich houdt aan de wapenstilstand, die tot stand kwam na Russische bemiddeling. Ook zal "informatie van andere bronnen" worden bekeken.
Nagorno-Karabach wordt door de internationale gemeenschap gezien als een deel van Azerbeidzjan, maar er wonen vooral etnische Armenen. Die verklaarden zich in de jaren negentig onafhankelijk. Dat leidde herhaaldelijk tot gewapende conflicten. Er vielen vorig jaar in anderhalve maand tijd duizenden doden. Azerbeidzjan kon toen ook weer gebieden inlijven. Dat zorgde voor grote onrust in Armenië.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
3 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
3 uur geleden