Turkije en Armenië hervatten handelsbetrekkingen na 33 jaar
ANKARA (ANP/AFP) - Turkije en Armenië gaan na 33 jaar hun handelsbetrekkingen formeel hervatten. Dat heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag gezegd.
Turkije sloot de grens met zijn buurland in 1993 uit steun voor bondgenoot Azerbeidzjan. Dat land voerde toen een oorlog tegen Armenië om de regio Nagorno-Karabach. De afgelopen tijd zochten Turkije en Armenië voorzichtig weer toenadering tot elkaar. "In het kader van ons normaliseringsproces met Armenië dat sinds 2022 gaande is, zijn de bureaucratische voorbereidingen voor het opstarten van directe handel tussen ons land en Armenië per 11 mei afgerond", meldde de woordvoerder op X.
Er was al wel handel tussen de twee landen via Georgië. Onder de nieuwe regeling kunnen goederen formeel worden aangemerkt als directe export van Turkije naar Armenië, waarbij die landen als oorsprong en eindbestemming worden vermeld.
Normale betrekkingen
Armenië verwelkomde het besluit van Turkije om "de verboden op de bilaterale handel met Armenië op te heffen", verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van dat land. De woordvoerder omschreef de stap van Ankara als een "belangrijke stap in de richting van de ontwikkeling van volwaardige en normale betrekkingen tussen beide landen".
Vorige maand besloten Armenië en Turkije al om de Kars-Gyumri-spoorlijn aan beide zijden van hun grens weer in gebruik te nemen. Turkish Airlines, de nationale luchtvaartmaatschappij van Turkije, voerde in maart haar eerste directe vlucht uit tussen Istanbul en Jerevan.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.
5 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
8 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
10 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
11 uur geleden