Turkije beperkt export naar Israël na verbod luchtdroppings Gaza
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Turkije heeft beperkingen op de export naar Israël aangekondigd. De stap volgt op de afwijzing door de Israëlische regering van het Turkse verzoek om hulpgoederen vanuit de lucht in de Gazastrook te droppen. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Hakan Fidan, beloofde eerder al tegenmaatregelen te nemen tegen Israël.
Het Turkse ministerie van Handel heeft nu exportbeperkingen aangekondigd voor producten die ook voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt. De door het ministerie verstrekte lijst bevat 54 items, waaronder bouwmaterialen zoals cement-, staal- en aluminiumproducten.
De beperkingen blijven volgens het ministerie van kracht totdat Israël een onmiddellijk staakt-het-vuren in Gaza afkondigt en een voldoende en ononderbroken stroom van humanitaire hulp naar de Gazastrook toestaat.
Felle kritiek
De spanningen tussen beide landen zijn hoog opgelopen sinds de Israëlische invasie in de Gazastrook. Zo heeft de Turkse president Erdogan herhaaldelijk felle kritiek geuit op het optreden van de Israëlische strijdkrachten. Israël beschuldigt Turkije er daarentegen van Hamas te steunen.
Turkije is lid van de NAVO, maar in tegenstelling tot de Verenigde Staten en de Europese Unie beschouwt Turkije Hamas niet als een terroristische organisatie. Erdogan heeft de militanten van de groep 'vrijheidsstrijders' genoemd. Israël heeft andere landen, zoals Nederland, wel toestemming gegeven hulpgoederen vanuit de lucht in het Palestijnse gebied te droppen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.
28 minuten geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML is van plan met andere Europese technologiebedrijven te lobbyen voor een sterkere techsector in de Europese Unie. Volgens de top van de chipmachinemaker is het een "enorme rode vlag" dat slechts 1 procent van alle apparatuur die ASML verkoopt naar Europese klanten gaat.
43 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie gaat de productie, export, import en voorraden van brandstoffen in de Europese Unie nauwer in de gaten houden. Daarvoor wordt een nieuw zogenoemd brandstofobservatorium opgericht. Dat maakte het dagelijks EU-bestuur woensdag bekend bij de presentatie van een reeks maatregelen om de impact van de Iranoorlog voor de energiemarkten in de regio te beperken.
1 uur geledenKAATSHEUVEL (ANP) - De Efteling heeft vorig jaar bijna 5 miljoen unieke bezoekers verwelkomd. Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder. Dat meldt de Efteling in het jaarverslag over 2025.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De haven van Rotterdam heeft in het eerste kwartaal van dit jaar nog weinig last gehad van de oorlog in het Midden-Oosten. De goederenoverslag daalde licht, met 0,7 procent tot 103 miljoen ton, maar de overslag van onder meer ruwe olie, minerale olie, lng en containers nam toe.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door de overvolle stroomnetten in Nederland kunnen huishoudens en bedrijven in meerdere provincies de komende jaren waarschijnlijk geen nieuwe of zwaardere stroomaansluiting krijgen. "Als het niet dit jaar is dan ergens in de komende jaren. Nagenoeg heel Nederland staat nu op rood als je kijkt naar de vraag naar stroom en het aanbod", zegt energiedeskundige Hans van Cleef van het bureau EqoLibrium.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten kan dit jaar en volgend jaar tot 15.000 extra bedrijfsfaillissementen wereldwijd leiden. Dat verwacht kredietverzekeraar Allianz Trade in nieuwe voorspellingen, waarin ook voor Nederland wordt uitgegaan van meer bankroeten.
3 uur geleden