Turkije begint oplevering woningen voor aardbevingsslachtoffers
ISTANBUL (ANP/DPA) - Een jaar na de verwoestende aardbevingen is Turkije begonnen met de oplevering van nieuwe woningen voor de getroffen bevolking. President Recep Tayyip Erdogan woonde zaterdag een ceremonie bij in de provincie Hatay.
"We blijven de pijn voelen van de levens die we hebben verloren bij de aardbeving", zei Erdogan. Hatay, bij de Syrische grens, was een van de provincies die het zwaarst werd getroffen door de twee aardbevingen van 6 februari 2023.
In de hele regio verblijven nog steeds 690.000 mensen in tijdelijke containerwoningen. Volgens de regering wordt in bepaalde gebieden nog altijd puin geruimd. Erdogan zei dat zijn regering van plan is om tegen het einde van het jaar 200.000 woningen op te leveren, van de in totaal geplande 390.000. 75.000 daarvan moeten in de komende twee maanden klaar zijn.
Felle kritiek
In de nasleep van de aardbeving kwam er felle kritiek op de regering van Erdogan. Bouwvoorschriften zouden niet zijn gehandhaafd, waardoor veel gebouwen instortten. Eerder deze week drong Human Rights Watch er bij Ankara op aan om overheidsfunctionarissen verantwoordelijk te stellen voor het toestaan van gebrekkige constructies.
Door de aardbevingen kwamen volgens de officiële cijfers zeker 53.000 mensen om het leven in Turkije. In buurland Syrië stierven volgens het Syrian Observatory for Human Rights 6800 mensen.
Meer uit Buitenland
NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
6 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
8 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
9 uur geleden