Turkije begint antitrustzaak tegen Facebook
ISTANBUL (ANP/BLOOMBERG) - Turkije begint een antitrustzaak tegen Facebook. Reden voor het onderzoek zijn de wijzigingen die berichtendienst WhatsApp, onderdeel van Facebook, doorvoert. Daarbij zijn vragen over schending van privacyregels gerezen.
De veranderingen in de voorwaarden en diensten van WhatsApp worden op 8 februari van kracht. Dan wordt het onder meer mogelijk om meer gegevens te delen met het moederbedrijf Facebook. Gebruikers moeten akkoord gaan met de nieuwe voorwaarden anders verliezen ze de toegang tot hun accounts bij WhatsApp.
Volgens de autoriteiten mogen de wijzigingen van de voorwaarden niet zomaar worden geïmplementeerd. De klagers menen dat Facebook met de aanpassingen de beschikking krijgt over meer gebruikersgegevens.
BiP
De Turkse president Recep Tayyip Erdogan stopte eerder al met het gebruik van berichtendienst WhatsApp vanwege de wijziging in de voorwaarden. In plaats van WhatsApp maken de president en zijn gevolg gebruik van gecodeerde diensten van de berichtenapp BiP van de Turkse telecomaanbieder Turkcell. Erdogan riep de Turken ook op om over te schakelen naar BiP.
Eerder beboette Turkije socialemediabedrijven omdat zij geen lokale vertegenwoordiger hadden aangesteld, zoals een nieuwe wet voorschrijft. Activisten beschuldigen de president ervan steeds autoritairder te handelen. De vereiste benoeming van vertegenwoordigers is volgens hen vooral bedoeld om platformen in Turkije onbruikbaar te maken.
Onrust
In Turkije worden regelmatig gebruikers van sociale media gearresteerd, omdat zij op de platformen Erdogan zouden hebben beledigd. De toegang tot Twitter in het land is belemmerd. Het Chinese TikTok, dat net als WhatsApp-moeder Facebook eerder een boete kreeg, stemde vorige week in met de aanstelling van een lokale vertegenwoordiger.
Dat WhatsApp meer gebruikersinformatie gaat delen met moederbedrijf Facebook, geldt overigens niet voor Europa. Vanwege de Europese privacyverordening AVL mag dat hier niet. Op sociale media ontstond de afgelopen dagen onrust over de nieuwe voorwaarden.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Een honderdtal vluchten van EasyJet zijn zaterdag en zondag in Frankrijk geannuleerd wegens een aangekondigde staking van cabinepersoneel.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine minnen de handel uitgegaan. Beleggers hadden aandacht voor nieuwe macro-economische cijfers over Amerikaanse consumenten. Daaruit kwam onder meer naar voren dat de winkelverkopen in juli onverwachts waren gedaald vergeleken met de maand ervoor.
11 uur geledenDEURNE (ANP) - De elektrische bussenfabrikant Ebusco kampt nog altijd met financiële problemen. Het bedrijf meldt bij zijn halfjaarresultaten dat inspanningen om de situatie te verbeteren "betekenisvolle vooruitgang" laten zien, maar dat de financiële positie van Ebusco "sterk beperkt" blijft. Dit maakt het volgens Ebusco onzeker of het zijn bedrijfsactiviteiten nog wel kan blijven voortzetten.
11 uur geledenCARMEL-BY-THE-SEA (ANP) - Het Nederlandse sportwagenmerk Spyker heeft vrijdag in Californië zijn nieuwe sportwagen C8 Preliator XXV gepresenteerd. Daarmee wil ondernemer Victor Muller het merk dat enkele jaren weg is geweest opnieuw op de kaart zetten.
13 uur geledenHAMBURG (ANP) - De Duitse webshop About You is ook geraakt door het datalek bij CEVA Logistics. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door vakmedium Logistiek.nl. Eerder werd al bekend dat onder meer de Bijenkorf en bol.com last hebben van het incident.
13 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR) - Shell mag niet meer zoeken naar olie en gas voor de Wild Coast, de oostkust van Zuid-Afrika. Dat heeft het Constitutioneel Hof van Zuid-Afrika vrijdag bepaald, waarbij een uitspraak uit 2024 van een lagere rechter werd vernietigd. Dit is een tegenslag voor de oliemaatschappij na een jarenlange juridische strijd met lokale gemeenschappen en milieuactivisten.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fastned was vrijdag een van de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. De exploitant van snellaadstations voor elektrische auto's maakte deze week bekend dat het in de eerste helft van dit jaar een recordaantal nieuwe stations heeft geopend en werd positiever over de winstontwikkeling dit jaar.
15 uur geleden