Turkije beëindigt omstreden onderzoeksmissie in Middellandse Zee
ANKARA (ANP/RTR) - Het Turkse onderzoeksschip Oruc Reis heeft maandag een omstreden onderzoeksmissie naar olie en gas beëindigd in een betwist deel van de Middellandse Zee. De NAVO-leden Turkije en Griekenland maken allebei aanspraak op onderzeese energiebronnen in het gebied.
De spanningen laaiden in augustus op toen Ankara de Oruc Reis erop uit stuurde voor seismisch onderzoek in deze wateren waarvan ook Griekenland de rechten claimt. Turkije trok het schip in oktober terug vlak voor het begin van een EU-top om "diplomatie mogelijk te maken", maar stuurde het schip later terug na wat het "onbevredigende resultaten van de top" noemde.
Eerder deze maand zei Turkije dat de Oruc Reis tot 29 november in de regio actief zou zijn. Het Turkse ministerie van Energie meldde maandag dat het schip een missie had voltooid die begon op 10 augustus. Trackinggegevens bevestigden dat de Oruc Reis maandagochtend terug was in de haven van Antalya.
Spanningen
Na weken van opgelopen spanningen kwamen Ankara en Athene overeen om de besprekingen over de claims in september te hervatten, na een onderbreking van vier jaar. Maar Griekenland heeft sindsdien gezegd dat het geen gesprekken zou beginnen zolang Turkse schepen zich in betwiste wateren bevinden.
Vorige week riep het Europees Parlement op tot sancties tegen Ankara vanwege het bezoek van president Erdogan aan Noord-Cyprus en de Turkse operaties in het oostelijke Middellandse Zeegebied, die het illegaal noemde. De EU-leiders zullen op 11 en 12 december bijeenkomen om sancties te bespreken.
Meer uit Buitenland
KATHMANDU (ANP/AFP) - De Amerikaan Tyler Andrews claimt in recordtijd de top van de Mount Everest te hebben bereikt. De beklimming van de bijna 8849 meter hoge berg duurde slechts 9 uur en 55 minuten, aldus zijn team.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Achter de schermen is binnen de Amerikaanse overheid druk uitgeoefend om een bankbiljet van 250 dollar te laten ontwerpen waarop president Trump staat. Dat schrijft de krant The Washington Post, die ook meldt dat een topmedewerker is overgeplaatst die daar niets in zag.
11 minuten geledenANHOLT (ANP/DPA) - Het lichaam van bultrug Timmy wordt naar verwachting dit weekend aan land gebracht. Op het strand van het Deense eiland Anholt wordt dan ter plekke een autopsie uitgevoerd, meldden de lokale autoriteiten.
14 minuten geledenBANDAR ABBAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zeggen dat Iran in de nacht van woensdag op donderdag een raket heeft afgevuurd richting Koeweit, die werd onderschept door de krijgsmacht van dat land. Iran lanceerde ook vijf drones die "een dreiging vormden" in en rond de Straat van Hormuz, wat volgens de VS neerkomt op een schending van een eerder afgesproken staakt-het-vuren.
20 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Mensenrechtenchef Volker Türk van de Verenigde Naties ziet het aantal burgerslachtoffers door de oorlog in Oekraïne stijgen. Zijn kantoor spreekt over een gevaarlijke escalatie van de oorlog. De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten maakt zich zorgen over Russische dreigementen om aanvallen op Kyiv nog verder op te voeren en wil nieuwe vredesonderhandelingen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft afspraken met de EU goedgekeurd over het lenen van 90 miljard euro. Een ruime meerderheid van de parlementsleden stemde in met het voorstel.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Frankrijk moet snel maatregelen nemen om de overbevolking in gevangenissen tegen te gaan, zeggen experts van de Verenigde Naties. Ze waarschuwen dat de omstandigheden in sommige gevangenissen mogelijk de fundamentele rechten van gedetineerden schenden.
3 uur geleden