Tumultueus verloop tweede procesdag tramaanslag Utrecht
UTRECHT (ANP) - De tweede dag van het strafproces tegen Gökmen T. is dinsdag opnieuw tumultueus verlopen. Nadat T. luidruchtig en provocerend reageerde op de slachtofferverklaring van een jonge vrouw die de tramaanslag in Utrecht van vorig jaar ternauwernood overleefde, liet de rechtbank hem net als maandag uit de rechtszaal verwijderen.
Utrechter T. (38) heeft bekend dat hij op 18 maart vorig jaar het vuur opende op omstanders in en bij een tram op het 24 Oktoberplein in Utrecht. Er vielen vier doden en meerdere gewonden. Het Openbaar Ministerie (OM) beschouwt de aanslag als een terreurdaad.
Dinsdag kregen slachtoffers en nabestaanden van de aanslag ruimte van de rechtbank om hun verhaal te doen. Tijdens de emotionele betogen van nabestaanden kreeg de Utrechter steeds een lachje op zijn gezicht, iets waarop een deel van hen hem ook aansprak. Reageren deed hij pas toen de jonge vrouw die de aanslag overleefde tegen hem zei: 'Gökmen, je hebt me niet verslagen'. "Jammer, jammer", galmde zijn stem door de rechtszaal. Het was de eerste keer dat hij sprak. Hij werd direct uit de zaal verwijderd.
Levenslang
De slachtoffers en nabestaanden vroegen de rechtbank vrijwel allemaal T. een levenslange gevangenisstraf op te leggen. "Deze idioot verdient de allerzwaarste straf die er is", zei de zus van een doodgeschoten man die eerst nog kogels wist op te vangen met zijn laptoptas en aan de noodrem trok. Een vader die zijn 19-jarige dochter mist, zei dat T. "een kogel voor zichzelf had moeten bewaren".
De slachtoffers beschreven de enorme paniek in de tram onder de passagiers en hoe ramen eruit geslagen werden om aan de schutter te ontkomen. Een toen 20-jarige studente keek in de tram recht in de loop van het pistool. Het wapen weigerde, waarop de schutter de jonge vrouw voor haar neerschoot. Daarna richtte hij het wapen opnieuw op haar en schoot haar in haar borst. "Mijn hart werd op een millimeter na geraakt."
Achterhoofd
Een man die uit het raam van de tram sprong, had kort ervoor de loop tegen zijn achterhoofd gehad. Het wapen weigerde. "Je ging koelbloedig door met schieten. De angst en het geschreeuw gingen door merg en been. Ik dacht dat de hele stad bezeten was", zei hij.
Donderdag gaat de zaak verder met de laatste slachtofferverklaringen. Aansluitend volgt de strafeis.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen zijn tot 12.00 uur vrijdag 66 meldingen binnengekomen van mensen die schade hebben opgelopen door de aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag. Daarnaast belden tientallen mensen met de organisatie. Twaalf inwoners maakten melding van een Acuut Onveilige Situatie.
2 uur geledenVALKENBURG (ANP) - De kerstmarkten in Valkenburg zijn vrijdagmiddag begonnen met een fors aantal veiligheidsmaatregelen. De Limburgse gemeente Valkenburg aan de Geul neemt al extra maatregelen sinds het landelijke dreigingsniveau eind 2023 werd opgeschaald naar niveau 4 van de 5, wat betekent dat de kans op een aanslag in Nederland reëel is. Maar dit jaar zijn het meer maatregelen dan in voorgaande jaren.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het waterschap Noorderzijlvest voert inspecties uit in een gebied van 10 kilometer rond het epicentrum van de aardbeving in het Groningse dorp Zeerijp. "Risicovolle objecten" zoals kades langs het Eemskanaal, gemalen en dijken worden onderzocht op schade. Dat gebeurt altijd bij aardbevingen met een kracht van 3.0 en hoger, meldt het noordelijke waterschap.
2 uur geledenZEERIJP (ANP) - De gemeente Eemsdelta is "enorm geschrokken" dat in de nacht van donderdag op vrijdag in de omgeving van Zeerijp rond 01.16 uur een "zware aardbeving" heeft plaatsgevonden. Zeerijp valt onder de gemeente Eemsdelta.
2 uur geledenAPELDOORN (ANP) - In Den Haag en Zoetermeer zijn bij een bedrijf duizenden computerservers offline gehaald die werden gebruikt voor cybercrime. Dat meldt de politie, die de aanbieder omschrijft als een malafide websitebeheerder.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland overweegt vervoersbedrijf Transdev een boete op te leggen, omdat het de komende maanden met dieselbussen blijft rijden op de eilanden Goeree-Overflakkee en Hoeksche Waard. Transdev heeft voor de nieuwe concessie, die over een maand ingaat, 67 elektrische bussen besteld bij VDL en Volvo. Door productieproblemen komen die echter weken tot maanden later binnen dan beloofd.
2 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zegt de onrust te betreuren die de nieuwe aardbeving in de provincie Groningen heeft veroorzaakt. De beving bij Zeerijp is het gevolg van de jarenlange gaswinning in het Groningenveld, waarvoor de NAM verantwoordelijk was.
2 uur geleden