Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tuinman (BBB): Nederland houdt voortrekkersrol in steun Oekraïne

Tuinman (BBB): Nederland houdt voortrekkersrol in steun Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Aankomend staatssecretaris Gijs Tuinman (Defensie) vindt dat Nederland een "voortrekkersrol" moet blijven spelen bij het steunen van Oekraïne in de oorlog met Rusland. Dat zegt hij in een hoorzitting met Tweede Kamerleden. Hij kreeg daar een vraag over omdat zijn partij BBB in december nog tegen een motie stemde van NSC en GroenLinks-PvdA die daartoe oproep. Ook de PVV stemde tegen die motie.

Tuinman zegt eventuele zorgen daarover te kunnen wegnemen. Hij ziet dat Nederland nu al een voortrekkersrol vervult, en vindt dat dit "een goede positie is, die ook past bij hoe Nederland naar de wereld kijkt". Nederland heeft altijd voorop gelopen bij internationale samenwerking, zowel in de EU als de NAVO, zegt Tuinman. "Ik denk niet dat dat in de toekomst gaat veranderen."

Binnen de nieuwe coalitie wordt verschillend gedacht over steun aan Oekraïne. Met name voor VVD en NSC is die steun vanzelfsprekend, maar de PVV is altijd zeer kritisch geweest. In het hoofdlijnenakkoord is evenwel afgesproken dat Oekraïne kan blijven rekenen op politieke, militaire, financiële en morele steun.

Stemgedrag

Jimme Nordkamp (GroenLinks-PvdA) wijst op een andere motie uit februari, die uitsprak dat het nodig is om Oekraïne "zo lang als nodig en minimaal op hetzelfde niveau militair te steunen". Ook hier stemden VVD en NSC voor, terwijl PVV en BBB tegen stemden. Nordkamp vraagt Brekelmans: "Hoe beoordeelt u het stemgedrag van Tuinman op deze motie?"

"Ik ga niet het stemgedrag van de BBB op moties becommentariëren", antwoordt Brekelmans. Hij zegt al zeven maanden met Tuinman te hebben samengewerkt over "hoe we de steun aan Oekraïne kunnen vormgeven en verder kunnen voortzetten". Met het regeerakkoord en de antwoorden van Tuinman heeft de aankomend defensieminister "geen enkele twijfel dat we daar op een goede manier invulling aan kunnen geven".

Meer uit Politiek

Ongeduldig PRO ziet kabinet niet bewegen in onderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."

2 dagen geleden
Stoffer vindt dat kabinet laat met begrotingsgesprekken begint

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).

3 dagen geleden
Bikker wil dat rekening niet eenzijdig bij werkende mensen ligt

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.

3 dagen geleden
Struijs kritisch op minderheidskabinet, ziet kansen voor 50PLUS

DEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.

3 dagen geleden
Nachten Heinen zijn 'al korter' in aanloop naar Prinsjesdag

DEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.

3 dagen geleden
Paternotte wil dat PRO en JA21 elkaar niet uitsluiten

DEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.

3 dagen geleden
PvdD-leider Teunissen gaat eind november met zwangerschapsverlof

DEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.

3 dagen geleden