TU/e hekelt 'grimmig protest', hoogleraar in veiligheid gebracht
EINDHOVEN (ANP) - De Technische Universiteit Eindhoven (TU/e) is niet te spreken over een groep demonstranten die eerder deze week een lezing verstoorde van hoogleraar Karel Martens, die verbonden is aan de Israëlische universiteit Technion. Volgens het college van bestuur ervoeren aanwezige studenten en medewerkers "een intimiderende en zelfs bedreigende sfeer". De lezing kon niet worden afgemaakt en de hoogleraar is zelfs door de beveiliging naar een aparte ruimte begeleid.
De lezing van Martens was dinsdag. Die zou eerst plaatsvinden in het gebouw Neuron, maar toen duidelijk werd dat er gedemonstreerd ging worden voor de situatie in Gaza is de lezing uit veiligheidsoverwegingen verplaatst naar Gemini en is de beveiliging opgeschaald. Volgens de universiteit verzamelden zich in en om het gebouw zo'n dertig demonstranten toen de lezing bezig was. Met instemming van de hoogleraar vond er met hen een gesprek plaats, met de bedoeling dat de lezing daarna verder zou gaan.
Volgens het college werd de sfeer echter grimmig en liep de discussie "dusdanig uit de hand" dat besloten is om Martens daar weg te halen. "Hij heeft zich vervolgens, onder begeleiding van de beveiliging, teruggetrokken in een kantoor naast de ruimte waar de lezing plaatsvond. Buiten het kantoor werd de uitgang door actievoerders versperd, en de vrije doorgang daarmee belemmerd. Na ongeveer een half uur is de hoogleraar door de beveiliging naar zijn vervoer begeleid, de demonstranten waren toen al weg."
Het college van bestuur laat vrijdag in een verklaring weten de manier van demonstreren af te keuren en zegt dat dit niet strookt met de waarden van de universiteit. "We roepen in deze tijden van spanning nogmaals iedereen op om kalmte te bewaren en met elkaar in dialoog te blijven, met respect voor elkaars perspectieven en ervaringen." Ook doet het college een dringende oproep aan iedereen die verbonden is aan de universiteit om "actief te blijven zoeken naar begrip en verbinding", zodat iedereen zich veilig voelt om zijn of haar gedachten en gevoelens te uiten.
Onder meer eindhovenstudents4palestine had op sociale media opgeroepen tegen de komst van Martens te zullen demonstreren. "Technion is diep verweven met het Israëlische militair-industriële complex en ontwikkelt technologieën die worden gebruikt om Palestijnse burgers te onderdrukken", schreef de groep erbij. Op het Instagramaccount zijn beelden van het protest geplaatst. Ook komende dinsdag wil de groep demonstreren als opnieuw een wetenschapper van Technion een lezing geeft.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).
4 uur geledenTIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland was niet voorbereid op een "brede crisis" zoals de coronacrisis, zegt toenmalig Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid Pieter-Jaap Aalbersberg. Volgens hem lagen er allerlei handboeken voor kleinere crises in afgebakende sectoren, maar was de voorbereiding op een crisis die het hele land raakt niet op orde.
6 uur geledenASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft vrijdag celstraffen van 47 maanden opgelegd aan de drie mannen uit Heerhugowaard die in januari vorig jaar de gouden helm van Coțofenești en drie gouden armbanden roofden uit het Drents Museum in Assen.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO ziet op dit moment geen mogelijkheden om de ledenomroepen en aspirant-omroep Ongehoord Nederland (ON!) nader tot elkaar te brengen. Dat schrijft de NPO vrijdag in een reactie op het advies dat een onafhankelijke commissie een maand geleden uitbracht over de werkwijze van de NPO. Daarin staat dat bij ON! "substantiële tekortkomingen" zijn vastgesteld "in de naleving van journalistieke normen".
8 uur geleden