Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TU Eindhoven stelt tentamens week uit na cyberaanval

TU Eindhoven stelt tentamens week uit na cyberaanval

EINDHOVEN (ANP) - De TU Eindhoven stelt tentamens die volgende week op de agenda stonden een week uit na de cyberaanval van afgelopen weekend. De universiteit stelt verder dat een oplossing voor de netwerkproblemen "in zicht" is. "De komende dagen worden naar verwachting stapsgewijs delen van het netwerk weer in de lucht gebracht, waarmee systemen weer beschikbaar komen."

De verwachting is nu dat maandag weer voldoende systemen beschikbaar zijn voor veel werkzaamheden. "Het besluit geeft studenten en docenten helderheid en voldoende tijd om de tentamens voor te bereiden en opdrachten tijdig af te ronden", motiveert de universiteit het uitstel van de tentamens.

Wie de digitale aanval heeft gepleegd en met welke bedoeling, is nog onbekend. Toen ICT'ers van de universiteit de aanval zaterdagavond hadden ontdekt, hebben ze uit voorzorg het netwerk uit de lucht gehaald. Daardoor konden studenten en medewerkers geen gebruik meer maken van belangrijke zaken als hun mail, wifi, de onlineleeromgeving Canvas en Microsoft Teams. Veel werk aan de TU kwam daardoor stil te liggen.

Wifi

In een verklaring houdt het crisisteam dat zich bezighoudt met de gevolgen een slag om de arm. "Hoewel de TU/e voldoende vertrouwen heeft in de voortgang van de aanpak van de cyberaanval en het weer in de lucht krijgen van het netwerk, is een opstart nooit risicoloos en kunnen er nog tegenvallers optreden." Studenten krijgen het advies de website de komende dagen in de gaten te houden voor de laatste ontwikkelingen.

Op de campus in Eindhoven is dinsdag wel weer wifi beschikbaar. "Het zal naar verwachting nog weken duren voordat alle functionaliteit volledig is hersteld", voegt de TU eraan toe. De universiteit laat ook een extern onderzoek doen naar de cyberaanval. Dat is gebruikelijk in dit soort gevallen.

Steun

Vicevoorzitter van het universiteitsbestuur Patrick Groothuis benadrukt dat "veiligheid en zorgvuldigheid" vooropstaan bij het herstarten van systemen. Hij zegt veel steun te ervaren van andere bedrijven en instellingen in de regio Eindhoven, en ook vanuit politiek Den Haag. Groothuis spreekt van een "uitzonderlijke situatie", die volgens hem een "enorme impact" heeft op de universiteit.

De TU wil de opgelopen achterstanden in het volgende kwartaal inlopen. Die periode wordt daarom iets "ingedikt", zegt de vicevoorzitter.

Meer uit Binnenland

Eerste officiële vorst, temperatuur in De Bilt onder nul

DE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.

2 uur geleden
A32 open na spoedreparaties, ook inspecties andere aquaducten

GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.

7 uur geleden
Kind van gehuwd stel krijgt niet meer automatisch naam van vader

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.

10 uur geleden
Politie houdt 150 tot 200 demonstranten aan bij datacentrum

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.

14 uur geleden
NCTV: cyberdreiging neemt snel toe door AI, actie nodig

DEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."

17 uur geleden
Jetten vindt zijn aanwezigheid bij Rode Lijn-demo 'niet passend'

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.

17 uur geleden
OM wil geen straf voor bestuurder Haagse tram die man overreed

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.

19 uur geleden