TU Eindhoven stelt tentamens week uit na cyberaanval
EINDHOVEN (ANP) - De TU Eindhoven stelt tentamens die volgende week op de agenda stonden een week uit na de cyberaanval van afgelopen weekend. De universiteit stelt verder dat een oplossing voor de netwerkproblemen "in zicht" is. "De komende dagen worden naar verwachting stapsgewijs delen van het netwerk weer in de lucht gebracht, waarmee systemen weer beschikbaar komen."
De verwachting is nu dat maandag weer voldoende systemen beschikbaar zijn voor veel werkzaamheden. "Het besluit geeft studenten en docenten helderheid en voldoende tijd om de tentamens voor te bereiden en opdrachten tijdig af te ronden", motiveert de universiteit het uitstel van de tentamens.
Wie de digitale aanval heeft gepleegd en met welke bedoeling, is nog onbekend. Toen ICT'ers van de universiteit de aanval zaterdagavond hadden ontdekt, hebben ze uit voorzorg het netwerk uit de lucht gehaald. Daardoor konden studenten en medewerkers geen gebruik meer maken van belangrijke zaken als hun mail, wifi, de onlineleeromgeving Canvas en Microsoft Teams. Veel werk aan de TU kwam daardoor stil te liggen.
Wifi
In een verklaring houdt het crisisteam dat zich bezighoudt met de gevolgen een slag om de arm. "Hoewel de TU/e voldoende vertrouwen heeft in de voortgang van de aanpak van de cyberaanval en het weer in de lucht krijgen van het netwerk, is een opstart nooit risicoloos en kunnen er nog tegenvallers optreden." Studenten krijgen het advies de website de komende dagen in de gaten te houden voor de laatste ontwikkelingen.
Op de campus in Eindhoven is dinsdag wel weer wifi beschikbaar. "Het zal naar verwachting nog weken duren voordat alle functionaliteit volledig is hersteld", voegt de TU eraan toe. De universiteit laat ook een extern onderzoek doen naar de cyberaanval. Dat is gebruikelijk in dit soort gevallen.
Steun
Vicevoorzitter van het universiteitsbestuur Patrick Groothuis benadrukt dat "veiligheid en zorgvuldigheid" vooropstaan bij het herstarten van systemen. Hij zegt veel steun te ervaren van andere bedrijven en instellingen in de regio Eindhoven, en ook vanuit politiek Den Haag. Groothuis spreekt van een "uitzonderlijke situatie", die volgens hem een "enorme impact" heeft op de universiteit.
De TU wil de opgelopen achterstanden in het volgende kwartaal inlopen. Die periode wordt daarom iets "ingedikt", zegt de vicevoorzitter.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) hebben de snelweg A12 geblokkeerd in Den Haag. Volgens een woordvoerster zijn ze rond het middaguur de Utrechtsebaan opgegaan en bevinden ze zich nu bij de tunnelbak. De actie was niet vooraf aangekondigd.
50 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een 26-jarige Rotterdammer wordt verdacht van betrokkenheid bij meerdere steekpartijen en een poging daartoe zaterdagochtend in de Maasstad. Volgens de politie raakten twee willekeurig gekozen personen gewond. Een van hen is naar het ziekenhuis gebracht, de ander is ter plaatse behandeld aan zijn verwondingen. De verdachte zit vast.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens de ANWB zaterdag druk op de wegen in de vakantielanden, met zowel terugkerend als vertrekkend verkeer. Veel vertraging is er in Italië naar de Brennerpas en richting Rimini.
3 uur geledenAALSMEER (ANP) - Na een inbraak in een brandweerkazerne in Aalsmeer heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag vier mannen aangehouden. De verdachten gingen er in een auto vandoor, waarop de politie een korte achtervolging inzette, zegt een woordvoerder van de politie Amsterdam.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De brand bij een recyclingbedrijf aan de Doklaan in Rotterdam-Zuid is onder controle, meldt de veiligheidsregio. De brand brak vrijdagavond uit en veroorzaakte tot ver in de omgeving veel rook- en stankoverlast. Ook werden de Maastunnel en delen van wegen afgesloten. De tunnel is zaterdagochtend weer vrijgegeven.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een persoon is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen bij een schietincident in een woning aan de New Yorksingel in Den Haag. Dat meldt de politie op X.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De grote brand die vrijdagavond uitbrak bij een recyclingbedrijf aan de Doklaan in Rotterdam-Zuid is nog niet onder controle, aldus de veiligheidsregio. De brandweer zet een drone in om onder andere hotspots van de brand op te sporen. De vele eenheden van de brandweer die blussen worden bijgestaan door een blusboot van het Havenbedrijf.
12 uur geleden