Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TU Eindhoven haalt netwerk offline om cyberaanval

TU Eindhoven haalt netwerk offline om cyberaanval

EINDHOVEN (ANP) - De TU Eindhoven (TU/e) heeft zondag haar netwerk uit de lucht gehaald omdat sprake is van een cyberaanval. Doordat het netwerk offline is, kunnen studenten en medewerkers van de technische universiteit geen gebruikmaken van "netwerkgebonden voorzieningen, zoals e-mail, wifi, Canvas en Teams", meldt de universiteit in een verklaring. Ook zijn er geen onderwijsactiviteiten mogelijk, in ieder geval tot en met maandag.

ICT-experts van de universiteit, die nog wel toegang hebben tot de systemen, onderzoeken de aard en omvang van de cyberaanval. De universiteit verwacht dat het netwerk op zijn vroegst dinsdag weer toegankelijk is. Deze week stond in Eindhoven "beperkt onderwijs" gepland, zoals inhaalactiviteiten en tentamenvoorbereiding. De gebouwen en campus van de TU blijven wel toegankelijk.

"We beseffen dat het uitzetten van het netwerk vervelende gevolgen heeft, voor al onze studenten, medewerkers, maar ook voor andere partijen op de campus", zegt Patrick Groothuis, vicevoorzitter van het college van bestuur van de TU/e. "Deze noodzakelijke ingreep is gedaan om erger te voorkomen. We hopen dan ook op begrip, en we doen ons uiterste best om dit op te lossen en zo snel mogelijk alle systemen weer toegankelijk te hebben."

Geen contact

Om wat voor cyberaanval het precies gaat, wordt nog onderzocht, meldt een woordvoerder van de universiteit. De aanval werd zaterdag rond 21.00 uur ontdekt door de ICT-mensen van de TU/e. Over hoe er precies te werk werd gegaan, kan de woordvoerder nog niet te veel zeggen met het oog op het onderzoek dat nu wordt gedaan. "Maar het heeft alle kenmerken van een cyberaanval gezien de verdachte activiteiten op onze servers."

Wie er precies achter zit, is nog onduidelijk. Er is geen contact met een hackende partij, aldus de zegsman. Er is ook geen sprake van een gijzeling, er zijn geen systemen geblokkeerd.

'Gebruikelijke gegevens'

Op de vraag of zich gevoelige of zelfs geheime gegevens op de netwerken van de TU/e bevinden antwoordt de woordvoerder bevestigend. "In principe alle gebruikelijke gegevens die horen bij de bedrijfsvoering van een universiteit staan op de systemen." Of er gegevens buit zijn gemaakt, wordt nog onderzocht. "Maar vooralsnog zijn daar geen tekenen van."

De politie is op de hoogte en staat in contact met de universiteit, meldt een politiewoordvoerder. Of er aangifte is gedaan, weet hij niet. Voor meer informatie verwijst de zegsman door naar de woordvoerder van de TU/e.

Meer uit Binnenland

Honderden hulpvragen van gestrande Nederlanders in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Bij Nederlandse alarmcentrales zijn sinds afgelopen weekend honderden meldingen binnengekomen naar aanleiding van de onrust in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om meldingen van Nederlanders die zijn gestrand in het gebied.

1 uur geleden
Invalkracht dagverblijf verdacht van onzedelijk betasten kinderen

AMSTERDAM (ANP) - Een 66-jarige invalkracht op een kinderdagverblijf in Amsterdam wordt ervan verdacht twee kinderen onzedelijk te hebben betast. Daarnaast vervolgt het Openbaar Ministerie de verdachte uit Almere voor het maken van kinderporno waarbij nog twee andere kinderen betrokken zijn.

1 uur geleden
Minder gasverbruik op stations, ProRail zet verwarming vaker uit

UTRECHT (ANP) - Het gasverbruik op treinstations is de afgelopen vijf jaar met 60 procent afgenomen, meldt ProRail. Dat komt onder meer doordat de spoorbeheerder de verwarming in hallen, wachtruimtes en toiletten alleen nog aanzet als dat noodzakelijk is. Voorheen werden die ruimtes standaard verwarmd.

1 uur geleden
Raad kritisch over taakstrafverbod bij geweld tegen hulpverleners

DEN HAAG (ANP) - Het plan om rechters te verbieden taakstraffen op te leggen bij geweld tegen hulpverleners, krijgt stevige kritiek van de Raad van State. Pas dit voorstel aan of dien het niet in, luidt de boodschap van de belangrijkste kabinetsadviseur aan het kabinet. Die vindt dat de bewegingsvrijheid van rechters en officieren van justitie te veel wordt ingeperkt door dit wetsvoorstel.

2 uur geleden
Rijksmuseum ontdekt nieuwe Rembrandt na twee jaar onderzoek

AMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum heeft een nieuwe Rembrandt ontdekt. Het is het schilderij Het visioen van Zacharias in de tempel, uit 1633. Twee jaar diepgaand onderzoek heeft aangetoond dat het echt door Rembrandt is geschilderd, meldt het museum maandag.

2 uur geleden
Strafrechtadvocaten bezoeken EBI weer, staking opgeschort

VUGHT (ANP) - Gedetineerden in de zwaarste gevangenisregimes kunnen hun advocaten weer ontvangen. Een groep van 46 advocaten heeft besloten hun staking op te schorten. Ze hervatten maandag hun bezoeken aan de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught en de vier Afdelingen voor Intensief Toezicht (AIT).

3 uur geleden
Meer mensen voelden zich onveilig in 2025

DEN HAAG (ANP) - Mensen voelden zich vaker onveilig in 2025 dan twee jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een bevolkingsonderzoek over veiligheid. Vorig jaar voelde 37 procent van de mensen zich weleens onveilig, bij het vorige peilmoment in 2023 was dat nog bijna 35 procent.

4 uur geleden