Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TU Eindhoven haalt netwerk offline om cyberaanval

TU Eindhoven haalt netwerk offline om cyberaanval

EINDHOVEN (ANP) - De TU Eindhoven (TU/e) heeft zondag haar netwerk uit de lucht gehaald omdat sprake is van een cyberaanval. Doordat het netwerk offline is, kunnen studenten en medewerkers van de technische universiteit geen gebruikmaken van "netwerkgebonden voorzieningen, zoals e-mail, wifi, Canvas en Teams", meldt de universiteit in een verklaring. Ook zijn er geen onderwijsactiviteiten mogelijk, in ieder geval tot en met maandag.

ICT-experts van de universiteit, die nog wel toegang hebben tot de systemen, onderzoeken de aard en omvang van de cyberaanval. De universiteit verwacht dat het netwerk op zijn vroegst dinsdag weer toegankelijk is. Deze week stond in Eindhoven "beperkt onderwijs" gepland, zoals inhaalactiviteiten en tentamenvoorbereiding. De gebouwen en campus van de TU blijven wel toegankelijk.

"We beseffen dat het uitzetten van het netwerk vervelende gevolgen heeft, voor al onze studenten, medewerkers, maar ook voor andere partijen op de campus", zegt Patrick Groothuis, vicevoorzitter van het college van bestuur van de TU/e. "Deze noodzakelijke ingreep is gedaan om erger te voorkomen. We hopen dan ook op begrip, en we doen ons uiterste best om dit op te lossen en zo snel mogelijk alle systemen weer toegankelijk te hebben."

Geen contact

Om wat voor cyberaanval het precies gaat, wordt nog onderzocht, meldt een woordvoerder van de universiteit. De aanval werd zaterdag rond 21.00 uur ontdekt door de ICT-mensen van de TU/e. Over hoe er precies te werk werd gegaan, kan de woordvoerder nog niet te veel zeggen met het oog op het onderzoek dat nu wordt gedaan. "Maar het heeft alle kenmerken van een cyberaanval gezien de verdachte activiteiten op onze servers."

Wie er precies achter zit, is nog onduidelijk. Er is geen contact met een hackende partij, aldus de zegsman. Er is ook geen sprake van een gijzeling, er zijn geen systemen geblokkeerd.

'Gebruikelijke gegevens'

Op de vraag of zich gevoelige of zelfs geheime gegevens op de netwerken van de TU/e bevinden antwoordt de woordvoerder bevestigend. "In principe alle gebruikelijke gegevens die horen bij de bedrijfsvoering van een universiteit staan op de systemen." Of er gegevens buit zijn gemaakt, wordt nog onderzocht. "Maar vooralsnog zijn daar geen tekenen van."

De politie is op de hoogte en staat in contact met de universiteit, meldt een politiewoordvoerder. Of er aangifte is gedaan, weet hij niet. Voor meer informatie verwijst de zegsman door naar de woordvoerder van de TU/e.

Meer uit Binnenland

Zo'n 100 mensen lopen mars in Utrecht voor slachtoffers Libanon

UTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.

4 uur geleden
Ook medische patiëntgegevens gestolen bij hack ChipSoft

AMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.

4 uur geleden
Kunstroofverdachte vraagt rechtbank om akkoord procesafspraken

ASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.

9 uur geleden
Gestolen helm volgende week weer te zien in Roemeens museum

BOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemenië. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.

9 uur geleden
Toch natuurvergunning nodig voor luchthavens Rotterdam, Eindhoven

DEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.

10 uur geleden
RWS roept op tijdens werk aan A2: rijd niet binnendoor

UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.

10 uur geleden
Tientallen websites met designerdrugs offline gehaald om gevaren

DEN HAAG (ANP) - Tientallen websites die zogenoemde designerdrugs aanboden, zijn offline gehaald op last van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Het gebruik ervan kan levensgevaarlijk zijn", melden de overheidsdiensten.

11 uur geleden