TU Eindhoven haalt netwerk offline om cyberaanval
EINDHOVEN (ANP) - De TU Eindhoven (TU/e) heeft zondag haar netwerk uit de lucht gehaald omdat sprake is van een cyberaanval. Doordat het netwerk offline is, kunnen studenten en medewerkers van de technische universiteit geen gebruikmaken van "netwerkgebonden voorzieningen, zoals e-mail, wifi, Canvas en Teams", meldt de universiteit in een verklaring. Ook zijn er geen onderwijsactiviteiten mogelijk, in ieder geval tot en met maandag.
ICT-experts van de universiteit, die nog wel toegang hebben tot de systemen, onderzoeken de aard en omvang van de cyberaanval. De universiteit verwacht dat het netwerk op zijn vroegst dinsdag weer toegankelijk is. Deze week stond in Eindhoven "beperkt onderwijs" gepland, zoals inhaalactiviteiten en tentamenvoorbereiding. De gebouwen en campus van de TU blijven wel toegankelijk.
"We beseffen dat het uitzetten van het netwerk vervelende gevolgen heeft, voor al onze studenten, medewerkers, maar ook voor andere partijen op de campus", zegt Patrick Groothuis, vicevoorzitter van het college van bestuur van de TU/e. "Deze noodzakelijke ingreep is gedaan om erger te voorkomen. We hopen dan ook op begrip, en we doen ons uiterste best om dit op te lossen en zo snel mogelijk alle systemen weer toegankelijk te hebben."
Geen contact
Om wat voor cyberaanval het precies gaat, wordt nog onderzocht, meldt een woordvoerder van de universiteit. De aanval werd zaterdag rond 21.00 uur ontdekt door de ICT-mensen van de TU/e. Over hoe er precies te werk werd gegaan, kan de woordvoerder nog niet te veel zeggen met het oog op het onderzoek dat nu wordt gedaan. "Maar het heeft alle kenmerken van een cyberaanval gezien de verdachte activiteiten op onze servers."
Wie er precies achter zit, is nog onduidelijk. Er is geen contact met een hackende partij, aldus de zegsman. Er is ook geen sprake van een gijzeling, er zijn geen systemen geblokkeerd.
'Gebruikelijke gegevens'
Op de vraag of zich gevoelige of zelfs geheime gegevens op de netwerken van de TU/e bevinden antwoordt de woordvoerder bevestigend. "In principe alle gebruikelijke gegevens die horen bij de bedrijfsvoering van een universiteit staan op de systemen." Of er gegevens buit zijn gemaakt, wordt nog onderzocht. "Maar vooralsnog zijn daar geen tekenen van."
De politie is op de hoogte en staat in contact met de universiteit, meldt een politiewoordvoerder. Of er aangifte is gedaan, weet hij niet. Voor meer informatie verwijst de zegsman door naar de woordvoerder van de TU/e.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
3 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
7 uur geledenHOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de beloning verhoogd voor informatie die leidt naar de dader van de moord op Mariska Klompenhouwer, de dag voor Koninginnedag, in 2001 in Rotterdam. Het bedrag voor de gouden tip is meer dan verdubbeld, van 11.000 naar 25.000 euro. Daarnaast vraagt de politie rond Koningsnacht extra aandacht voor de moord en zendt Opsporing Verzocht maandag nooit eerder vertoonde bewakingsbeelden uit.
10 uur geleden