
TU Eindhoven haalt netwerk offline om cyberaanval
EINDHOVEN (ANP) - De TU Eindhoven (TU/e) heeft zondag haar netwerk uit de lucht gehaald omdat sprake is van een cyberaanval. Doordat het netwerk offline is, kunnen studenten en medewerkers van de technische universiteit geen gebruikmaken van "netwerkgebonden voorzieningen, zoals e-mail, wifi, Canvas en Teams", meldt de universiteit in een verklaring. Ook zijn er geen onderwijsactiviteiten mogelijk, in ieder geval tot en met maandag.
ICT-experts van de universiteit, die nog wel toegang hebben tot de systemen, onderzoeken de aard en omvang van de cyberaanval. De universiteit verwacht dat het netwerk op zijn vroegst dinsdag weer toegankelijk is. Deze week stond in Eindhoven "beperkt onderwijs" gepland, zoals inhaalactiviteiten en tentamenvoorbereiding. De gebouwen en campus van de TU blijven wel toegankelijk.
"We beseffen dat het uitzetten van het netwerk vervelende gevolgen heeft, voor al onze studenten, medewerkers, maar ook voor andere partijen op de campus", zegt Patrick Groothuis, vicevoorzitter van het college van bestuur van de TU/e. "Deze noodzakelijke ingreep is gedaan om erger te voorkomen. We hopen dan ook op begrip, en we doen ons uiterste best om dit op te lossen en zo snel mogelijk alle systemen weer toegankelijk te hebben."
Geen contact
Om wat voor cyberaanval het precies gaat, wordt nog onderzocht, meldt een woordvoerder van de universiteit. De aanval werd zaterdag rond 21.00 uur ontdekt door de ICT-mensen van de TU/e. Over hoe er precies te werk werd gegaan, kan de woordvoerder nog niet te veel zeggen met het oog op het onderzoek dat nu wordt gedaan. "Maar het heeft alle kenmerken van een cyberaanval gezien de verdachte activiteiten op onze servers."
Wie er precies achter zit, is nog onduidelijk. Er is geen contact met een hackende partij, aldus de zegsman. Er is ook geen sprake van een gijzeling, er zijn geen systemen geblokkeerd.
'Gebruikelijke gegevens'
Op de vraag of zich gevoelige of zelfs geheime gegevens op de netwerken van de TU/e bevinden antwoordt de woordvoerder bevestigend. "In principe alle gebruikelijke gegevens die horen bij de bedrijfsvoering van een universiteit staan op de systemen." Of er gegevens buit zijn gemaakt, wordt nog onderzocht. "Maar vooralsnog zijn daar geen tekenen van."
De politie is op de hoogte en staat in contact met de universiteit, meldt een politiewoordvoerder. Of er aangifte is gedaan, weet hij niet. Voor meer informatie verwijst de zegsman door naar de woordvoerder van de TU/e.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Loterij, het moederbedrijf van onder meer de Staatsloterij, Lotto en Toto, blijft in overheidshanden. Dat schrijft staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (Financiƫn) aan de Tweede Kamer. De afgelopen jaren zijn verschillende mogelijkheden tot privatisering in kaart gebracht, maar het kabinet wil het bedrijf toch als staatsdeelneming behouden.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump komt volgende maand naar Den Haag voor de NAVO-top, verzekert de Amerikaanse ambassadeur bij het bondgenootschap. "Ik verwacht en plan het, en we moeten er helemaal van uitgaan dat Donald Trump in Den Haag zal zijn voor de top", zei ambassadeur Matt Whitaker.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Scheidend Kamerlid Pieter Omtzigt kreeg een staande ovatie in de Tweede Kamer bij zijn afscheid. Voorzitter Martin Bosma zei dat Omtzigt "kwam als Kamerlid en gaat als instituut." In zijn toespraak roemde Bosma Omtzigt om zijn werklust en dossierkennis. "Zoals jij is er geen tweede."
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een tekort aan personeel en middelen bij uitvoeringsorganisaties binnen justitie, veiligheid, asiel en migratie kan zorgen voor veiligheidsproblemen, meldt de Inspectie van Justitie en Veiligheid in haar jaarbericht. De problemen spelen bij alle organisaties die hieronder vallen, zoals de politie, de brandweer, de Immigratie- en Naturalisatiedienst en het gevangeniswezen.
45 minuten geledenENSCHEDE (ANP) - De vuurwerkramp heeft de inwoners van Enschede "sterker dan ooit" met elkaar verbonden. "En die verbondenheid is zeker nu nog altijd voelbaar." Dat zei burgemeester Roelof Bleker van Enschede tijdens de herdenking van de vuurwerkramp, dit jaar precies 25 jaar geleden. "Een dag die alles veranderde."
49 minuten geledenVLAARDINGEN (ANP) - Het terrein van het recyclingbedrijf in Vlaardingen waar een grote brand woedt en het bijbehorende kantoor zijn ontruimd. Er worden geen mensen vermist, meldt de veiligheidsregio.
54 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Eindhoven is opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij de dood van een baby in Helmond in februari dit jaar. Dat bevestigt het Openbaar Ministerie na berichtgeving door Omroep Brabant. Wat de precieze rol is van de man in de zaak wordt nog onderzocht.
58 minuten geleden