Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TSMC verwacht geen problemen door exportbeperking China

TSMC verwacht geen problemen door exportbeperking China

TAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese chipproducent TSMC verwacht dat de nieuwe exportbeperkingen van China geen directe gevolgen zullen hebben op de productie van het bedrijf. Beijing kondigde onlangs aan de uitvoer van twee belangrijke grondstoffen die cruciaal zijn voor de chipindustrie aan banden te leggen.

Chinese exporteurs van deze metalen, genaamd gallium en germanium, moeten vanaf 1 augustus eerst toestemming vragen aan de Chinese overheid om ze het land uit te voeren. Ook moeten ze details over de buitenlandse kopers rapporteren. De stap van Beijing lijkt een tegenreactie te zijn op de onlangs bekendgemaakte exportbeperkingen voor de Nederlandse chipmachinemaker ASML richting China.

Onder aanvoering van de Verenigde Staten proberen de westerse landen te voorkomen dat China zelf geavanceerde chips kan ontwikkelen, omdat die ook voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt. De situatie rond Taiwan speelt daarbij een belangrijke rol in de bekoelde relatie tussen de twee grootmachten.

Belangrijke klant

Taiwan wordt door China als een afvallige regio gezien en de Chinezen hebben het afgelopen jaar twee grote militaire oefeningen rond het eiland gehouden. Taiwan, dat naast TSMC ook andere grote chipbedrijven kent, is ook de belangrijkste producent van chips ter wereld. Zo maakt TSMC onder meer chips voor klanten als iPhonemaker Apple en chipconcern Intel. Ook is het bedrijf een belangrijke klant van ASML.

"Na evaluatie verwachten we niet dat de exportbeperkingen op grondstoffen gallium en germanium enige directe invloed zullen hebben op de productie", stelde het bedrijf in een verklaring. TSMC ging niet in op de indirecte effecten op de lange termijn, maar zei dat het de situatie nauwlettend blijft volgen.

De Taiwanese minister van Economische Zaken Wang Mei-hua bagatelliseerde ook de impact van de nieuwe exportbeperkingen. Dat komt volgens de minister omdat het in China gewonnen germanium en gallium voornamelijk grondstoffen zijn die vervolgens worden verfijnd in landen als de Verenigde Staten en Japan. "Taiwan importeert de verfijnde materialen, dus de impact op korte termijn is beperkt", aldus de minister, die verklaarde de impact van de exportbeperkingen op de prijs en het aanbod van de grondstoffen op langere termijn in de gaten te blijven houden.

Meer uit Financieel

Luchtvaart rekent op annuleringen bij blijvende sluiting Hormuz

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.

9 minuten geleden
Oorlog in Midden-Oosten stuwt wereldvoedselprijzen, ziet FAO

ROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.

1 uur geleden
Bloomberg: eerste West-Europese schip verlaat Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.

2 uur geleden
Investeerders Vesteda stemmen in met pakket maatregelen

AMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.

3 uur geleden
Gasunie: Nederlandse gasvoorraden worden voorzichtig aangevuld

GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.

4 uur geleden
Dieselprijs aan de pomp meer dan 10 eurocent omhoog

EINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.

4 uur geleden
Beurzen Japan en Zuid-Korea klimmen na hoop op heropening Hormuz

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.

5 uur geleden