Tsjechische president eist lijst met alle Russische spionnen
PRAAG (ANP/DPA) - De Tsjechische president Milos Zeman wil een lijst van alle Russische spionnen die in zijn land actief zijn. Het verzoek leidt tot zorgen bij veiligheidsexperts omdat het sommige geheime bronnen in gevaar kan brengen.
Het verzoek van Zeman werd maandag gemeld door de publieke omroep CRo en is gericht aan Michal Koudelka. Dat is de directeur van de BIS, de Tsjechische inlichtingendienst. Wat Zeman met de lijst wil, is niet bekend.
De BIS rapporteert al jaren over toegenomen activiteiten van Russische inlichtingendiensten gericht op NAVO- en EU-lidstaten, maar heeft nooit concrete details verstrekt. Zeman wordt gezien als vriendelijk tegen Rusland en heeft in het verleden zijn eigen inlichtingendienst beschuldigd van incompetentie.
"Het vrijgeven van deze namen zou veel mensen en operaties in gevaar brengen. We kunnen het niet toestaan", zei voormalig minister van Binnenlandse Zaken Frantisek Buhlan en voegde eraan toe dat er geen reden was voor de president om de namen te kennen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
40 minuten geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
5 uur geledenASHKELON (ANP/AFP/RTR) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
5 uur geledenMANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.
6 uur geleden