Tsjechische president eist lijst met alle Russische spionnen
PRAAG (ANP/DPA) - De Tsjechische president Milos Zeman wil een lijst van alle Russische spionnen die in zijn land actief zijn. Het verzoek leidt tot zorgen bij veiligheidsexperts omdat het sommige geheime bronnen in gevaar kan brengen.
Het verzoek van Zeman werd maandag gemeld door de publieke omroep CRo en is gericht aan Michal Koudelka. Dat is de directeur van de BIS, de Tsjechische inlichtingendienst. Wat Zeman met de lijst wil, is niet bekend.
De BIS rapporteert al jaren over toegenomen activiteiten van Russische inlichtingendiensten gericht op NAVO- en EU-lidstaten, maar heeft nooit concrete details verstrekt. Zeman wordt gezien als vriendelijk tegen Rusland en heeft in het verleden zijn eigen inlichtingendienst beschuldigd van incompetentie.
"Het vrijgeven van deze namen zou veel mensen en operaties in gevaar brengen. We kunnen het niet toestaan", zei voormalig minister van Binnenlandse Zaken Frantisek Buhlan en voegde eraan toe dat er geen reden was voor de president om de namen te kennen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse parlementsleden die onderzoek doen naar de spraakmakende juwelenroof uit het Louvre hebben geopperd dat museumdirecteur Laurence des Cars zou moeten opstappen. Ze spreken in een tussentijdse conclusie van falend leiderschap, dat "bij flink wat landen en instituties" genoeg reden zou zijn om af te treden.
10 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV reist in juli naar Lampedusa. Het wordt de eerste keer dat een paus het Italiaanse eiland, waar veel migranten aankomen, aandoet sinds het historische bezoek van Leo's voorganger Franciscus in 2013.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De voorzitter van het Palestijnse technocratische comité dat tijdelijk het bestuur van de Gazastrook op zich neemt, Ali Shaath, is in Washington voor de eerste formele top van de Raad van Vrede. Dit hebben Palestijnse functionarissen bevestigd. Shaath was afgelopen maand ook bij de ceremoniële start van de raad in Davos.
44 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen brengt volgende maand een bezoek aan Groenland, laat haar woordvoerder weten. Een exacte datum is nog niet bekend.
1 uur geledenWINDSOR (ANP) - De Britse politie doorzoekt de voormalige residentie van de opgepakte oud-prins Andrew, bevestigt omroep BBC. Op beelden in Britse media is te zien dat agenten toegangspoorten bewaken bij de Royal Lodge in Berkshire.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nabestaanden van Virginia Giuffre, de vrouw die Andrew Mountbatten-Windsor heeft beschuldigd van seksueel wangedrag, hebben opgelucht gereageerd op de arrestatie van de ex-prins. "Eindelijk is vandaag ons gebroken hart verlicht door het nieuws dat niemand boven de wet staat - zelfs koninklijke personen niet", staat in een verklaring die in handen is van The Guardian.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse koning Charles zegt dat de autoriteiten na de arrestatie van zijn jongere broer Andrew kunnen rekenen op medewerking van het koningshuis. "Laat me heel duidelijk zijn: het recht moet zijn beloop hebben", stelde de vorst.
1 uur geleden