Tsjechisch-Franse schrijver Milan Kundera overleden
BRNO/PARIJS (ANP/AFP) - De Tsjechisch-Franse schrijver Milan Kundera is op 94-jarige leeftijd in Parijs overleden, meldt zijn uitgever in de Franse hoofdstad. Kundera werd in Brno, de tweede stad van Tsjechië, geboren en trok in 1975 naar Parijs. Zijn boeken werden in meer dan veertig talen vertaald en zijn wereldberoemd. In Nederland is onder meer zijn werk De ondraaglijke lichtheid van het bestaan veel verkocht en gelezen.
Kundera heeft veel geschreven over zijn geboorteland, Tsjechoslowakije, onder meer over het communistische stelsel daar. Hij schreef vanaf 1989 in de Franse taal. Zijn eerste boek 'De grap' (1967) wordt gekenschetst door cynische humor waarmee hij vernietigend schrijft over het Tsjechoslowaakse communistische bewind. Hij wist waar hij het over had, want hij was zelf als 18-jarige een enthousiaste communist geworden en hij was partijlid. Kundera kreeg op den duur steeds meer botsingen met de partijbonzen en werd in 1956 als partijlid geroyeerd. In 1970 werd hij definitief uit de partij gezet.
Kundera wilde eigenlijk, nog steeds in Tsjechoslowakije, halverwege de jaren zeventig geen boeken meer schrijven. Afscheidswals (1976) zou een van zijn laatste romans zijn geweest als hij niet op aandringen en met hulp van vrienden en bewonderaars naar Frankrijk was gegaan.
Daar schreef hij zijn bekendste boek: De ondraaglijke lichtheid van het bestaan. Het speelt zich af rond de Praagse Lente van 1968, tijdens een opstand tegen het communistische regime in Tsjechoslowakije, gevolgd door een Sovjet-Russische invasie. Het wordt een iconische en filosofische roman genoemd. Vier hoofdpersonen met verschillende achtergronden en denkbeelden worstelen met het toeval, de politiek, de kunst, de liefde en seks, en in het algemeen met de lichtheid van het bestaan. Een verfilming van het boek is in 1988 als The Unbearable Lightness of Being uitgekomen. De Praagse Lente en de gevolgen daarvan dreven Kundera het land uit naar Parijs.
Meer uit Buitenland
NAYPYIDAW (ANP/AFP/DPA) - Het parlement van Myanmar is jaren na de militaire staatsgreep van 2021 voor het eerst weer bijeengekomen voor een normale bijeenkomst. De volksvertegenwoordiging is na omstreden verkiezingen gevuld met bondgenoten van het militaire regime.
14 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft landen in de regio opgeroepen niet samen te werken met televisiezender Iran International. In een verklaring wordt gewaarschuwd dat infrastructuur waar de zender gebruik van maakt op de Iraanse lijst met doelwitten kan worden gezet.
55 minuten geledenDUBAI (ANP/AFP) - De internationale luchthaven van Dubai hervat het vliegverkeer na een incident met een drone. "Vluchten van en naar DXB worden geleidelijk hervat naar geselecteerde bestemmingen, na de tijdelijke opschorting die als voorzorgsmaatregel was ingevoerd", meldt Dubai Airports in een verklaring.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - Israël meldt dat het "beperkte en gerichte" grondoperaties uitvoert in het zuiden van Libanon. Die zijn gericht tegen belangrijke bolwerken van de Hezbollah-beweging, stelt de Israëlische krijgsmacht op X.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft in de nacht van zondag op maandag 145 Oekraïense drones neergeschoten, meldt het Russische ministerie van Defensie in een verklaring. Er zouden 53 drones zijn neergeschoten boven de regio Moskou.
2 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Er is tijdelijk geen vliegverkeer mogelijk van en naar de internationale luchthaven van Dubai, meldt de luchtvaartautoriteit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). De maatregel is tijdelijk en uit voorzorg vanwege veiligheidsoverwegingen, aldus de autoriteit.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De eerste ronde van de gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk heeft nog geen duidelijke winnaar voor het burgemeesterschap opgeleverd in grote steden, melden Franse media. In Parijs gaat een linkse kandidaat aan kop in de peilingen. In Marseille is er sprake van een nek-aan-nekrace tussen linkse en extreemrechtse kandidaten. Ook in andere grote steden is het nog spannend, meldt Le Monde.
3 uur geleden