
Tsjechië: EU-politici kregen geld uit Russisch propagandanetwerk
PRAAG/BRUSSEL (ANP/AFP) - De Tsjechische inlichtingendiensten hebben een netwerk opgerold dat Russische propaganda verspreidde in Europa. Dat deed het met geld uit Moskou, zegt de Tsjechische premier Petr Fiala. Er zouden ook Europese politici betaald zijn. Nieuwssite Denik N noemt FVD-voorman Thierry Baudet en FVD-Europarlementariër Marcel de Graaff als betrokkenen.
De groep zou de Tsjechische website Voice of Europe gebruikt hebben om lidstaten van de Europese Unie te ontmoedigen om Oekraïne te steunen. Volgens Fiala is ook het Europees Parlement "bereikt". Hij gaf verder geen details. Wel kondigde Fiala sancties aan tegen Voice of Europe en twee pro-Russische politici uit Oekraïne om hun betrokkenheid.
Denik N meldt op basis van bronnen bij het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken dat politici zich door Voice of Europe lieten betalen met Russisch geld. Er zouden politici benaderd zijn uit Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Hongarije en Polen. De rechts-nationalistische Duitse partij Alternative für Deutschland wordt bij naam genoemd.
Baudet
Baudet heeft het eerder in een interview met Voice of Europe opgenomen voor Rusland in de oorlog tegen Oekraïne. De FVD-leider geeft desgevraagd geen inhoudelijke reactie. "Haha", stuurt hij op vragen van ANP.
Van de huidige Nederlandse Europarlementariërs komt De Graaff het vaakst aan het woord bij Voice of Europe. Hij heeft de artikelen op de site zelf regelmatig verspreid via sociale media. In een interview uit oktober vorig jaar zei hij onder meer dat Europa alleen een serieus machtsblok kan worden door samen te werken met Rusland.
De Graaff, die het steevast opneemt voor Rusland en Oekraïne en het Westen hekelt, noemt de berichtgeving "pure laster" van partijen die zich juist laten bedotten door Amerikaanse propaganda. Hij stelt slechts uit te zijn op vrede, "en om die boodschap uit te dragen hebben we geen betalingen nodig".
Meer uit Buitenland
TEHERAN/TEL AVIV (ANP/RTR) - De oorlog tussen Israël en Iran, die vorige week begon met een grootscheepse aanval van Israël, is de tweede week ingegaan met een nacht van luchtaanvallen over en weer. Bij de vijandelijkheden zijn volgens het Human Rights Activists News Agency aan Iraanse zijde tot nu toe 639 doden gevallen, vooral burgers. Israëlische autoriteiten melden "enkele tientallen" burgerdoden.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Een Amerikaans hof van beroep heeft donderdag geoordeeld dat president Donald Trump voorlopig de controle over de Nationale Garde van Californië mag behouden. Het hof verlengde daarmee de opschorting van een eerdere uitspraak van een lagere rechter, die had bepaald dat Trump onrechtmatig de Nationale Garde had ingezet in Los Angeles.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft generaal Gennadi Sjapovalov aangesteld als nieuwe bevelhebber van de landmacht. Zijn voorganger, generaal Michailo Drapati, heeft begin deze maand om ontslag gevraagd. Hij voelt zich verantwoordelijk voor de dood van twaalf soldaten bij een Russische raketaanval op een opleidingscentrum.
9 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in Iran onder meer de zwaarwateronderzoeksreactor Khondab die in aanbouw is, geraakt volgens het Internationale Atoomenergieagentschap IAEA.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtafweer van Israël lijkt steeds minder goed te functioneren. Volgens een Israëlische veiligheidsfunctionaris die nieuwszender NBC heeft gesproken, heeft het land de afgelopen 24 uur 65 procent van de door Iran afgevuurde raketten weten neer te halen. Dat is veel minder dan de 90 procent in de 24 uur daarvoor.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump komt binnen twee weken met een besluit of de Verenigde Staten Israël gaan helpen bij het bombarderen van Iraanse atoomfaciliteiten. Het Witte Huis heeft dat donderdag laten weten.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De onderhandelingen over een Europese anti-corruptierichtlijn tussen de EU-lidstaten en het Europees Parlement zijn gestrand. Eerder deze week zag het ernaar uit dat de twee onderhandelende partijen het eens zouden kunnen worden over strengere regels, maar met name Duitsland en Italië vonden het voorstel te vergaand.
11 uur geleden