Trump zet Nationale Garde in Washington in vanwege criminaliteit
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zet de Nationale Garde in om de criminaliteit en zwervers in Washington aan te pakken. Ook stelt hij de lokale politie onder controle van de federale overheid. "We nemen onze hoofdstad terug", zei hij onder meer. Trump maakte dit bekend tijdens een persconferentie in het Witte Huis.
"Ik zet de Nationale Garde in om de wet, orde en openbare veiligheid in Washington te helpen herstellen", aldus Trump. "Onze hoofdstad is overgenomen door gewelddadige bendes en bloeddorstige criminelen, aan drugs verslaafde maniakken en daklozen." Het Amerikaanse leger mag niet rechtstreeks deelnemen aan binnenlandse rechtshandhavingsactiviteiten.
Trump stelde dat hij tijdelijk de controle over de politie van de stad kan overnemen op basis van noodbevoegdheden die zijn vastgelegd in een tientallen jaren oude wet die de politieke autonomie van Washington regelt. Volgens het Witte Huis is het de bedoeling dat de controle over de lokale politie dertig dagen duurt.
Vuurwapengebruik
Zondag merkte burgemeester Muriel Bowser nog op dat de hoofdstad "geen piek in criminaliteit" kent. Ook benadrukte ze dat gewelddadige misdaad vorig jaar het laagste niveau in meer dan dertig jaar bereikte en in de eerste zeven maanden van dit jaar verder daalde.
Wapengeweld is nog wel een probleem in de stad. In 2023 had Washington het op twee na hoogste aantal moorden met vuurwapens van alle Amerikaanse steden met meer dan 500.000 inwoners, aldus de organisatie Everytown for Gun Safety.
Dakloosheid
Trump zei ook dat zijn maatregelen bedoeld zijn om dakloosheid in de stad aan te pakken. Eerder ondertekende hij een bevel dat het voor staten en steden makkelijker maakt om daklozenkampen op federaal land te verwijderen en mensen in een psychiatrische of verslavingskliniek te plaatsen. Dat is een andere aanpak dan het bestaande beleid in Washington, dat erop gericht is om eerst huisvesting voor daklozen te vinden en daarna pas behandelingsmogelijkheden voor hen te zoeken.
Op een willekeurige avond verblijven 3782 mensen in noodopvang in de stad met ongeveer 700.000 inwoners. Ongeveer 800 mensen worden beschouwd als dakloos of "op straat", aldus Community Partnership, een organisatie die zich inzet om dakloosheid terug te dringen.
Los Angeles
Trump stuurde in juni leden van de Nationale Garde naar Los Angeles. Daar was onrust ontstaan rond protesten tegen invallen van de immigratiedienst ICE.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelde voor om nog voor verkiezingsdag aanvallen op Iran uit te voeren. Drie hooggeplaatste Israëlische defensiefunctionarissen melden dat aan The New York Times. Volgens de bronnen stuitte Netanyahu op weerstand van de Israëlische legerchef Eyal Zamir, waardoor de aanval er niet kwam.
10 minuten geledenPARIJS/MARSEILLE/LYON (ANP) - In meerdere Franse steden zijn mensen maandagavond de straat opgegaan om te demonstreren tegen racisme na een schietpartij in twee voorsteden van Parijs vrijdag. Daarbij viel een dode en raakten vijf mensen gewond. President Emmanuel Macron sprak van een racistische terreurdaad.
16 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP/RTR) - Saudi-Arabië zegt in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen van de Houthi-rebellen in Jemen te hebben afgeslagen. Er zouden drie ballistische raketten en vier drones zijn onderschept die onderweg waren naar gebieden in respectievelijk het oosten en zuiden van Saudi-Arabië.
21 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Rond de Oekraïense stad Olesjky is in de nacht van maandag op dinsdag om 02.00 uur (Nederlandse tijd) een humanitair bestand ingegaan. Het Russische ministerie van Defensie liet op Telegram weten aanvallen op Cherson te hebben opgeschort vanwege het plaatselijke staakt-het-vuren. In de Oekraïense hoofdstad Kyiv klonken rond dat tijdstip juist explosies na een eerdere dodelijke aanval, aldus verslaggevers van Reuters.
28 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Jay-Z zal optreden tijdens de volgende halftimeshow in de Super Bowl. In februari volgend jaar staat de rapper op het podium van het SoFi Stadium in Los Angeles voor de pauzeshow van de finale van het American footballseizoen.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Voormalig directeur van de FBI James Comey is voor de derde keer aangeklaagd door het Amerikaanse ministerie van Justitie. Volgens de aanklacht deelde hij in oktober 2016 geheime informatie over de nationale veiligheid met een verslaggever van The New York Times.
4 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro zegt dat hij van het hooggerechtshof het land niet mag verlaten. De rechtse politicus verloor zondag de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, een uitslag die hij niet erkent.
8 uur geleden