'Trump wilde met nieuwe minister verkiezingen ongeldig verklaren'
WASHINGTON (ANP/AFP) - Oud-president Donald Trump heeft in de eindfase van zijn ambtstermijn met de gedachten gespeeld om toenmalig Amerikaans minister van Justitie Jeffrey Rosen te ontslaan. Hij wilde hem vervangen door een jurist die voor hem de verkiezingsuitslag in de staat Georgia ongeldig zou verklaren.
Dat schrijven Amerikaanse media, waaronder The New York Times en The Washington Post. Trump zou hebben afgezien van het plan toen hij te horen kreeg dat alle topmensen op het ministerie onmiddellijk ontslag zouden nemen als hij dit plan in werking zou zetten.
Trump zou tot zijn idee zijn gekomen omdat hij zeer ontstemd was over de weigering van de justitietop om verkiezingsuitslagen ongeldig te verklaren. Hij kreeg bij het voornemen tot ontslag van Rosen wel steun van Jeffrey Clark, een advocaat van het ministerie van Justitie die de beweringen van Trump steunde dat de verkiezingen waren gestolen.
Verkiezingsfraude
Trump verloor de verkiezingen in de staat Georgia met een klein verschil van Joe Biden. Hij beweerde met bewijzen te komen dat hij het slachtoffer was van grootscheepse verkiezingsfraude, maar leverde daarvoor nooit enig bewijs.
Begin januari zorgde een uitgelekte geluidsopname waarop Trump de staatssecretaris van Georgia onder druk zette om "genoeg stemmen te vinden" om de nederlaag ongedaan te maken, voor grote ophef en ontzetting in Washington.
Afzettingsprocedure
Het bericht in de Amerikaanse media is slecht nieuws voor Trump in aanloop naar de afzettingsprocedure tegen hem in Amerikaanse Senaat. Trump wordt door zowel Democraten als sommige partijgenoten van de Republikeinen verantwoordelijk gehouden voor het gewelddadige optreden van zijn fans. Zij spreken over een aanval op de democratie.
Het zogeheten impeachment begint naar verwachting in de week van 8 februari, meldde Chuck Schumer de leider van de Democraten in de Senaat. Die partij wilde het proces eerder beginnen, maar de Republikeinse leider Mitch McConnell riep hen op de afzetting uit te stellen tot half februari om Trump meer tijd te geven om zich voor te bereiden op zijn verdediging. Uiteindelijk werd een compromis gesloten.
Of Trump echt wordt afgezet is nog maar de vraag. Daar moeten 67 senatoren voor stemmen. Dat betekent dat zeventien Republikeinen moeten worden overtuigd. Ondanks dat Trump niet meer uit zijn ambt kan worden gezet, heeft het proces niet alleen symbolische waarde. Trump kan zijn presidentiële pensioen kwijtraken als hij wordt veroordeeld. Ook zou hij dan nooit meer een publieke functie mogen bekleden.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt nog eens 130 miljoen euro vrij voor het gebruik en de bestrijding van drones aan de EU-grenzen, werd maandag bekendgemaakt. Het geld is zowel bedoeld om grenstoezicht op te voeren als om beter in te kunnen spelen op vijandige droneactiviteiten bij de grenzen, staat in een persbericht.
2 minuten geledenPARIJS (ANP) - Bij de protesten bij Franse onderwijsinstellingen is maandag in Lens een 15-jarige scholier zwaargewond geraakt aan de hand, nadat de leerling vermoedelijk een granaat had opgepakt die was afgeschoten door de politie. Dat melden meerdere Franse media op gezag van de lokale autoriteiten. Onduidelijk is om wat voor projectiel het gaat.
3 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Rusland wil de militaire hulp die Oekraïnes bondgenoten leveren de komende tijd ook met geweld dwarsbomen, verwacht de Duitse buitenlandse inlichtingendienst. Duitsland loopt volgens BND-hoofd Martin Jäger "gevaar om in een gewelddadig conflict met Rusland terecht te komen".
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Op meer dan vierhonderd Franse onderwijsinstellingen wordt maandag gedemonstreerd. Dat meldt het Franse ministerie van Onderwijs. Ook zijn vier- tot vijfhonderd locaties geheel of gedeeltelijk gesloten vanwege de onlusten.
2 uur geledenDHUBAB (ANP/RTR) - Het Jemenitische regeringsleger zegt de controle over de zeestraat Bab al-Mandeb terug te hebben veroverd op de Houthi's, meldt Al Jazeera. Die groep nam het gebied rond die belangrijke vaarroute vorige maand in na een snelle opmars, maar het regeringsleger kondigde maandag een tegenoffensief aan.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Andrew Mountbatten-Windsor is een rechtszaak gestart tegen Thames Valley Police. De voormalige prins wil de rechtmatigheid van de huiszoekingsbevelen die in februari tot zijn arrestatie leidden, laten onderzoeken, meldt persbureau Reuters maandag.
3 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft vervroegde verkiezingen aangekondigd vanwege de woningcrisis die al weken voor grote protesten zorgt. Zijn regering deed vorige week twee wetsvoorstellen om die crisis aan te pakken, maar die werden weggestemd door het parlement.
4 uur geleden