Trump wil zeldzame aardmetalen van Oekraïne in ruil voor hulp
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - President Donald Trump van de Verenigde Staten wil de Amerikaanse toevoer van zeldzame aardmetalen veiligstellen en Oekraïne moet de VS van deze mineralen voorzien. In ruil daarvoor blijft Kyiv Amerikaanse hulp krijgen. De wapenzendingen voor de Oekraïense strijd tegen Rusland zouden inmiddels zijn hervat, melden ingewijden.
Volgens Trump gaf Oekraïne de garantie op zijn zeldzame aardmetalen in ruil voor Amerikaanse hulp. De voorbije jaren is het Westen zich bewuster geworden van de groeiende afhankelijkheid van China voor de winning en verwerking van zeldzame aardmetalen.
Zeldzame aardmetalen zijn essentieel voor de energietransitie en worden gebruikt in elektrische auto's, zonnepanelen en windmolens. Ook de defensie-industrie verwerkt ze in straaljagers, wapens en raketten. Omdat de bodem van het Deense eiland Groenland er rijk aan is wil Trump het naar eigen zeggen inlijven.
De Amerikaanse zendingen van wapens naar Oekraïne waren de afgelopen dagen onderbroken. Ze werden in het weekeinde hervat nadat het Witte Huis was teruggekomen op zijn beslissing alle hulp aan Oekraïne stop te zetten, aldus bronnen.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/AFP) - Er zijn tot nu toe bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika, blijkt uit een overzicht van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). 452 van die gevallen komen uit de Democratische Republiek Congo (DRC), waar meer dan tachtig mensen officieel aan het ebolavirus zijn overleden. In buurland Oeganda werden negentien bevestigde gevallen gemeld.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo is in Madrid aangekomen voor een bezoek van bijna een week aan Spanje. Het is het eerste bezoek van een paus aan Spanje sinds 2010. Onderweg zei hij dat hij "met een goede boodschap komt, een boodschap van liefdadigheid en respect voor alle mensen".
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.
10 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.
10 uur geledenHAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.
13 uur geleden