Trump wil zeldzame aardmetalen van Oekraïne in ruil voor hulp
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - President Donald Trump van de Verenigde Staten wil de Amerikaanse toevoer van zeldzame aardmetalen veiligstellen en Oekraïne moet de VS van deze mineralen voorzien. In ruil daarvoor blijft Kyiv Amerikaanse hulp krijgen. De wapenzendingen voor de Oekraïense strijd tegen Rusland zouden inmiddels zijn hervat, melden ingewijden.
Volgens Trump gaf Oekraïne de garantie op zijn zeldzame aardmetalen in ruil voor Amerikaanse hulp. De voorbije jaren is het Westen zich bewuster geworden van de groeiende afhankelijkheid van China voor de winning en verwerking van zeldzame aardmetalen.
Zeldzame aardmetalen zijn essentieel voor de energietransitie en worden gebruikt in elektrische auto's, zonnepanelen en windmolens. Ook de defensie-industrie verwerkt ze in straaljagers, wapens en raketten. Omdat de bodem van het Deense eiland Groenland er rijk aan is wil Trump het naar eigen zeggen inlijven.
De Amerikaanse zendingen van wapens naar Oekraïne waren de afgelopen dagen onderbroken. Ze werden in het weekeinde hervat nadat het Witte Huis was teruggekomen op zijn beslissing alle hulp aan Oekraïne stop te zetten, aldus bronnen.
Meer uit Buitenland
Phnom Penh (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend, meldt het Cambodjaanse ministerie van Defensie. De landen hebben drie dagen onderhandeld over een wapenstilstand en zijn al weken verwikkeld in hevige grensconflicten.
47 minuten geledenWARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.
3 uur geledenADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
13 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
14 uur geleden