Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump wil zeldzame aardmetalen van Oekraïne in ruil voor hulp

Trump wil zeldzame aardmetalen van Oekraïne in ruil voor hulp

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - President Donald Trump van de Verenigde Staten wil de Amerikaanse toevoer van zeldzame aardmetalen veiligstellen en Oekraïne moet de VS van deze mineralen voorzien. In ruil daarvoor blijft Kyiv Amerikaanse hulp krijgen. De wapenzendingen voor de Oekraïense strijd tegen Rusland zouden inmiddels zijn hervat, melden ingewijden.

Volgens Trump gaf Oekraïne de garantie op zijn zeldzame aardmetalen in ruil voor Amerikaanse hulp. De voorbije jaren is het Westen zich bewuster geworden van de groeiende afhankelijkheid van China voor de winning en verwerking van zeldzame aardmetalen.

Zeldzame aardmetalen zijn essentieel voor de energietransitie en worden gebruikt in elektrische auto's, zonnepanelen en windmolens. Ook de defensie-industrie verwerkt ze in straaljagers, wapens en raketten. Omdat de bodem van het Deense eiland Groenland er rijk aan is wil Trump het naar eigen zeggen inlijven.

De Amerikaanse zendingen van wapens naar Oekraïne waren de afgelopen dagen onderbroken. Ze werden in het weekeinde hervat nadat het Witte Huis was teruggekomen op zijn beslissing alle hulp aan Oekraïne stop te zetten, aldus bronnen.

Meer uit Buitenland

Topgeneraals Israël en VS ontmoetten elkaar in Pentagon

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.

2 uur geleden
Oekraïne meldt ruim tien doden door inslag drone bij bus

DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.

4 uur geleden
Bij brand in Crans-Montana gewond geraakte Zwitser overleden

SION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.

6 uur geleden
Slowaakse veiligheidsadviseur stapt op over mails met Epstein

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.

6 uur geleden
Zelensky: komende week nieuwe onderhandelingen in Abu Dhabi

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.

9 uur geleden
Bijna 200 doden na geweld in Pakistaanse provincie Beloetsjistan

QUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.

9 uur geleden
Tientallen gewonden bij onrust in Turijn

TURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.

10 uur geleden