Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump wil zeldzame aardmetalen van Oekraïne in ruil voor hulp

Trump wil zeldzame aardmetalen van Oekraïne in ruil voor hulp

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - President Donald Trump van de Verenigde Staten wil de Amerikaanse toevoer van zeldzame aardmetalen veiligstellen en Oekraïne moet de VS van deze mineralen voorzien. In ruil daarvoor blijft Kyiv Amerikaanse hulp krijgen. De wapenzendingen voor de Oekraïense strijd tegen Rusland zouden inmiddels zijn hervat, melden ingewijden.

Volgens Trump gaf Oekraïne de garantie op zijn zeldzame aardmetalen in ruil voor Amerikaanse hulp. De voorbije jaren is het Westen zich bewuster geworden van de groeiende afhankelijkheid van China voor de winning en verwerking van zeldzame aardmetalen.

Zeldzame aardmetalen zijn essentieel voor de energietransitie en worden gebruikt in elektrische auto's, zonnepanelen en windmolens. Ook de defensie-industrie verwerkt ze in straaljagers, wapens en raketten. Omdat de bodem van het Deense eiland Groenland er rijk aan is wil Trump het naar eigen zeggen inlijven.

De Amerikaanse zendingen van wapens naar Oekraïne waren de afgelopen dagen onderbroken. Ze werden in het weekeinde hervat nadat het Witte Huis was teruggekomen op zijn beslissing alle hulp aan Oekraïne stop te zetten, aldus bronnen.

Meer uit Buitenland

Iran: het is de VS niet gelukt ons vertrouwen te winnen

TEHERAN (ANP/RTR) - Het is de Verenigde Staten niet gelukt het vertrouwen van Iran te winnen in de onderhandelingen in Islamabad dit weekend. Dat zegt parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, die de 71-koppige Iraanse delegatie voorzit.

1 uur geleden
Orbán brengt stem uit, 'hier om te winnen'

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zijn stem uitgebracht in Boedapest. In reactie op de toegestroomde journalisten zei hij voor niets minder dan de winst te zijn gekomen. "Ik ben hier om te winnen." Gevraagd naar de ongewoon hoge opkomst zo kort na het openen van de stembussen, zei hij blij te zijn. "Heel goed - hoe meer van ons komen opdagen, hoe beter." Ook zei hij zijn belangrijkste tegenstander, Péter Magyar van Tisza, niet te hebben onderschat.

3 uur geleden
Vance vertrekt uit Pakistan na 'laatste en beste bod' aan Iran

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance vertrekt uit Islamabad nadat hij Iran een "laatste en beste" voorstel heeft gedaan. Een akkoord bleef uit na 21 uur overleg, zei hij zondag tegen verslaggevers. Het stuklopen van de gesprekken brengt het fragiele staakt-het-vuren in gevaar. Dat werd deze week voor een periode van twee weken ingesteld, op verzoek van Pakistan.

5 uur geleden
Stembussen geopend in Hongarije voor langverwachte verkiezingen

BOEDAPEST (ANP) - In Hongarije zijn de stembureaus geopend voor de parlementsverkiezingen. Die worden ook buiten Hongarije nauwlettend gevolgd, met het oog op de ommezwaai die een winst van de oppositie kan betekenen.

5 uur geleden
Tientallen doden door verdrukking bij toeristische site in Haïti

PORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Bij een verdrukking bij een toeristische trekpleister in het noorden van Haïti zijn zaterdag zeker 30 mensen om het leven gekomen. Dat hebben de autoriteiten bekendgemaakt. Ze waarschuwen dat het dodental nog kan oplopen.

7 uur geleden
Astronauten na maanmissie: 'Aarde is reddingsboot in heelal'

N i e u w bericht, meer quotes in 4e en 5e alinea

11 uur geleden
Persbureau Iran: gesprekken VS en Iran hervat

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse en Amerikaanse delegaties zijn in Islamabad begonnen aan een nieuwe gespreksronde, met Pakistaanse functionarissen als bemiddelaars. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim.

14 uur geleden