Trump wil snel nucleaire deal met Iran
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgeroepen tot het snel regelen van een "geverifieerde nucleaire vredesovereenkomst" met Iran. Hij deed dat kort na zijn richtlijn dat er maximale druk zou moeten zijn op Iran.
Trump saboteerde in zijn eerste ambtstermijn een soortgelijke deal die Iran in 2015 met China, Duitsland, de EU, Frankrijk Groot-Brittannië, Rusland en de VS had gesloten voor een controleerbare beperking van het Iraanse nucleaire programma. Dat in ruil voor verlichting van de voor de Iraanse economie rampzalige sancties tegen het land.
Trump stelt nu dat hij "Iran graag ziet als een groot en succesvol land, maar zonder een kernwapen". Met een nieuw nucleair akkoord zou Iran volgens Trump in vrede en welvaart kunnen bloeien. Hij weersprak berichten dat hij met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu te gast zou hebben gezegd dat hij samen met Israël plannen smeedt om Iran "aan gruzelementen" te schieten. Dat is grovelijk overdreven volgens de Amerikaanse president.
Kernwapens
Volgens Trump kan meteen aan zo'n akkoord worden gewerkt en kan een groot feest in het Midden-Oosten worden gehouden als het af en ondertekend is. "God zegene het Midden-Oosten", zei Trump.
De VS en Israël beschuldigen Iran er al decennia van dat het land kernwapens wil maken. Iran heeft dat altijd tegengesproken. Het land zegt kernenergie nodig te hebben voor zijn energiebehoefte. Bij de machtsovername door de radicale sjiitische geestelijkheid telde het land in 1979 ongeveer 37 miljoen inwoners en topfiguren van het regime waren tegen nucleaire activiteiten. Het land telt nu meer dan 90 miljoen inwoners. Iran wil de beschikbare olie liever exporteren dan zelf opstoken. Kernenergie zou de energiebehoefte voor een deel dekken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later zei de gouverneur dat hij tegenstrijdige berichten ontving over de toestand van de twee.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn doodgeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Dat ging tijdelijk op slot. De Amerikaanse president Donald Trump was in Florida. Het motief van de schietpartij is nog onbekend.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis in Washington is op slot gegaan door een schietpartij in de buurt. De lockdown werd gemeld door het kantoor van de Amerikaanse president Donald Trump.
6 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De president van Nigeria, Bola Tinubu, heeft een noodtoestand afgekondigd, nu het land kampt met een golf van massale ontvoeringen.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Kevin Spacey staat volgend jaar een nieuwe rechtszaak te wachten. De Hollywood-acteur moet in oktober in Londen voorkomen in een zaak die draait om drie aanklachten van seksueel misbruik, is woensdag bekendgemaakt.
7 uur geledenLIMA (ANP/DPA) - Weer moet een ex-president in Peru achter de tralies. Martín Vizcarra, die van 2018 tot 2020 aan de macht was, is veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens corruptie. Hij nam in 2014 als gouverneur van een provincie smeergeld aan van bouwbedrijven.
8 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door een verwoestende brand in meerdere woontorens in Hongkong is opgelopen naar 36, meldt de lokale brandweer. Met 279 andere personen zou geen contact zijn, aldus de autoriteiten. Zeker 29 mensen zijn opgenomen in een ziekenhuis. De brandweer krijgt de brand langzaam onder controle.
9 uur geleden