Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump wil snel nucleaire deal met Iran

Trump wil snel nucleaire deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgeroepen tot het snel regelen van een "geverifieerde nucleaire vredesovereenkomst" met Iran. Hij deed dat kort na zijn richtlijn dat er maximale druk zou moeten zijn op Iran.

Trump saboteerde in zijn eerste ambtstermijn een soortgelijke deal die Iran in 2015 met China, Duitsland, de EU, Frankrijk Groot-Brittannië, Rusland en de VS had gesloten voor een controleerbare beperking van het Iraanse nucleaire programma. Dat in ruil voor verlichting van de voor de Iraanse economie rampzalige sancties tegen het land.

Trump stelt nu dat hij "Iran graag ziet als een groot en succesvol land, maar zonder een kernwapen". Met een nieuw nucleair akkoord zou Iran volgens Trump in vrede en welvaart kunnen bloeien. Hij weersprak berichten dat hij met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu te gast zou hebben gezegd dat hij samen met Israël plannen smeedt om Iran "aan gruzelementen" te schieten. Dat is grovelijk overdreven volgens de Amerikaanse president.

Kernwapens

Volgens Trump kan meteen aan zo'n akkoord worden gewerkt en kan een groot feest in het Midden-Oosten worden gehouden als het af en ondertekend is. "God zegene het Midden-Oosten", zei Trump.

De VS en Israël beschuldigen Iran er al decennia van dat het land kernwapens wil maken. Iran heeft dat altijd tegengesproken. Het land zegt kernenergie nodig te hebben voor zijn energiebehoefte. Bij de machtsovername door de radicale sjiitische geestelijkheid telde het land in 1979 ongeveer 37 miljoen inwoners en topfiguren van het regime waren tegen nucleaire activiteiten. Het land telt nu meer dan 90 miljoen inwoners. Iran wil de beschikbare olie liever exporteren dan zelf opstoken. Kernenergie zou de energiebehoefte voor een deel dekken.

Meer uit Buitenland

Zelensky en Trump bellen een uur

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdagavond ongeveer een uur gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Dat maakte het kantoor van Zelensky bekend.

19 minuten geleden
Musk wil afzetting rechters die hem tegenwerken

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Techmiljardair Elon Musk roept het Huis van Afgevaardigden op rechters uit hun functie te zetten die zijn bezuinigingsoperatie binnen de overheid dwarsbomen. "Er moet onmiddellijk een golf van gerechtelijke afzettingen komen, niet slechts één", zei Musk op berichtendienst X.

30 minuten geleden
Trump na gesprek met Poetin: begin onderhandelingen Oekraïne

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt na een telefoongesprek met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin dat hun teams "onmiddellijk" beginnen met onderhandelen over de oorlog in Oekraïne. Dat schrijft Trump op Truth Social. De Amerikaanse president zegt direct met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky te bellen om hem te informeren over het gesprek met Poetin.

1 uur geleden
Senaat keurt benoeming Gabbard tot inlichtingenchef goed

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft met nipte meerderheid ingestemd met de benoeming van Tulsi Gabbard tot inlichtingenchef van president Donald Trump. 52 senatoren stemden voor haar aanstelling, 48 waren tegen.

1 uur geleden
Israël: hervatting oorlog in Gaza maakt Trump-plan mogelijk

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft gewaarschuwd dat een nieuwe oorlog in de Gazastrook niet zal eindigen voordat Hamas is verslagen en alle gijzelaars vrij zijn. Hij stelde ook dat nieuwe vijandigheden de weg kunnen vrijmaken voor "de realisatie van de visie van de Amerikaanse president Trump voor Gaza."

1 uur geleden
Noodtoestand op tweede Grieks eiland na duizenden aardbevingen

ATHENE (ANP/AFP) - De Griekse autoriteiten hebben vanwege aanhoudende aardbevingen ook de noodtoestand uitgeroepen op een tweede eiland, Amorgos. Dat stelt de overheid om effectiever hulp te verlenen als de situatie daarom vraagt.

1 uur geleden
Defensieminister sust zorgen: VS blijven toegewijd aan NAVO

BRUSSEL (ANP) - De NAVO kan op haar grote beschermheer de Verenigde Staten blijven rekenen, verzekert de Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth. Maar Europa moet volgens hem wel zelf zorgen voor de verdediging van het oude continent, afgezien van de nucleaire paraplu.

2 uur geleden