Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump wil snel nucleaire deal met Iran

Trump wil snel nucleaire deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgeroepen tot het snel regelen van een "geverifieerde nucleaire vredesovereenkomst" met Iran. Hij deed dat kort na zijn richtlijn dat er maximale druk zou moeten zijn op Iran.

Trump saboteerde in zijn eerste ambtstermijn een soortgelijke deal die Iran in 2015 met China, Duitsland, de EU, Frankrijk Groot-Brittannië, Rusland en de VS had gesloten voor een controleerbare beperking van het Iraanse nucleaire programma. Dat in ruil voor verlichting van de voor de Iraanse economie rampzalige sancties tegen het land.

Trump stelt nu dat hij "Iran graag ziet als een groot en succesvol land, maar zonder een kernwapen". Met een nieuw nucleair akkoord zou Iran volgens Trump in vrede en welvaart kunnen bloeien. Hij weersprak berichten dat hij met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu te gast zou hebben gezegd dat hij samen met Israël plannen smeedt om Iran "aan gruzelementen" te schieten. Dat is grovelijk overdreven volgens de Amerikaanse president.

Kernwapens

Volgens Trump kan meteen aan zo'n akkoord worden gewerkt en kan een groot feest in het Midden-Oosten worden gehouden als het af en ondertekend is. "God zegene het Midden-Oosten", zei Trump.

De VS en Israël beschuldigen Iran er al decennia van dat het land kernwapens wil maken. Iran heeft dat altijd tegengesproken. Het land zegt kernenergie nodig te hebben voor zijn energiebehoefte. Bij de machtsovername door de radicale sjiitische geestelijkheid telde het land in 1979 ongeveer 37 miljoen inwoners en topfiguren van het regime waren tegen nucleaire activiteiten. Het land telt nu meer dan 90 miljoen inwoners. Iran wil de beschikbare olie liever exporteren dan zelf opstoken. Kernenergie zou de energiebehoefte voor een deel dekken.

Meer uit Buitenland

VS-gezant Witkoff maandag naar Moskou voor gesprekken Oekraïne

MIAMI (ANP/AFP) - De gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, reist maandag naar Moskou, aldus een Amerikaanse functionaris. Witkoff ontmoet de Russische president Vladimir Poetin naar verwachting op dinsdag.

4 uur geleden
Rubio: gesprekken met Oekraïne productief, maar meer werk nodig

MIAMI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio waren de gesprekken met een Oekraïense delegatie zondag in Florida "zeer productief". Hij voegde eraan toe dat er "nog meer werk" nodig is om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen.

6 uur geleden
Commissie: ex-premier Bangladesh gaf opdracht tot moorden in 2009

DHAKA (ANP/AFP) - Een commissie die is ingesteld om een ​​gewelddadige muiterij te onderzoeken waarbij zestien jaar geleden tientallen hoge legerofficieren werden gedood, heeft geconcludeerd dat voormalig premier Sheikh Hasina opdracht had gegeven tot de moorden.

9 uur geleden
Paus vraagt Libanezen ondanks problemen in hun land te blijven

BEIROET (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in een toespraak de Libanese bevolking opgeroepen in het verdeelde en door crisis geteisterde land te blijven. Hij deed dat in het presidentiële paleis in Libanon, waar hij zondagmiddag aankwam.

9 uur geleden
Overleg VS en Oekraïne begonnen in Florida

MIAMI (ANP/AFP) - In de Amerikaanse staat Florida zijn gesprekken begonnen tussen een Oekraïense delegatie en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, speciaal gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Namens Oekraïne zijn onder anderen topfunctionaris Roestem Oemjerov en onderminister Sergiy Kyslytsya aanwezig.

10 uur geleden
Forse stijging dodental in Sri Lanka door noodweer

COLOMBO (ANP/AFP) - Het dodental in Sri Lanka als gevolg van het noodweer is opnieuw fors gestegen. Zeker 334 mensen zijn omgekomen door overstromingen en aardverschuivingen die werden veroorzaakt door cycloon Ditwah. Bijna vierhonderd mensen worden nog steeds vermist, meldt het rampenbestrijdingscentrum van de eilandstaat.

10 uur geleden
Rechts eist in protest in Madrid ontslag Spaanse premier

MADRID (ANP/AFP) - In Madrid zijn zondag tienduizenden aanhangers van de rechtse oppositie op straat gekomen om het "ontslag" te eisen van de socialistische premier Pedro Sánchez, wiens positie onder druk staat door rechtszaken in zijn entourage. De demonstratie was georganiseerd door de rechtse partij Partido Popular (PP). Volgens lokale autoriteiten namen ongeveer 40.000 mensen deel aan het protest.

11 uur geleden