Trump wil snel nucleaire deal met Iran
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgeroepen tot het snel regelen van een "geverifieerde nucleaire vredesovereenkomst" met Iran. Hij deed dat kort na zijn richtlijn dat er maximale druk zou moeten zijn op Iran.
Trump saboteerde in zijn eerste ambtstermijn een soortgelijke deal die Iran in 2015 met China, Duitsland, de EU, Frankrijk Groot-Brittannië, Rusland en de VS had gesloten voor een controleerbare beperking van het Iraanse nucleaire programma. Dat in ruil voor verlichting van de voor de Iraanse economie rampzalige sancties tegen het land.
Trump stelt nu dat hij "Iran graag ziet als een groot en succesvol land, maar zonder een kernwapen". Met een nieuw nucleair akkoord zou Iran volgens Trump in vrede en welvaart kunnen bloeien. Hij weersprak berichten dat hij met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu te gast zou hebben gezegd dat hij samen met Israël plannen smeedt om Iran "aan gruzelementen" te schieten. Dat is grovelijk overdreven volgens de Amerikaanse president.
Kernwapens
Volgens Trump kan meteen aan zo'n akkoord worden gewerkt en kan een groot feest in het Midden-Oosten worden gehouden als het af en ondertekend is. "God zegene het Midden-Oosten", zei Trump.
De VS en Israël beschuldigen Iran er al decennia van dat het land kernwapens wil maken. Iran heeft dat altijd tegengesproken. Het land zegt kernenergie nodig te hebben voor zijn energiebehoefte. Bij de machtsovername door de radicale sjiitische geestelijkheid telde het land in 1979 ongeveer 37 miljoen inwoners en topfiguren van het regime waren tegen nucleaire activiteiten. Het land telt nu meer dan 90 miljoen inwoners. Iran wil de beschikbare olie liever exporteren dan zelf opstoken. Kernenergie zou de energiebehoefte voor een deel dekken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 1 miljoen huishoudens in de Verenigde Staten zitten zondag zonder stroom als gevolg van een zware winterstorm die de oostelijke en zuidelijke staten heeft lamgelegd met hevige sneeuwval en ijzel. Volgens de website PowerOutage waren de zwaarst getroffen staten Tennessee (330.000 klanten zonder stroom) en Mississippi en Louisiana (elk meer dan 100.000).
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Barack Obama heeft de dood van een tweede burger door federale agenten in Minneapolis scherp veroordeeld. In een samen met zijn vrouw Michelle afgegeven verklaring zei Obama dat de dodelijke incidenten een "wake-upcall" moeten zijn, omdat de fundamentele Amerikaanse waarden "steeds meer onder vuur liggen".
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechterlijke macht in Iran heeft duidelijk gemaakt dat er "zo snel mogelijk" processen volgen tegen de mensen die zijn opgepakt bij de recente protesten tegen het islamitische regime. Zij die schuldig worden bevonden, worden "zonder de minste genade" gestraft, zei hij tegen persbureau Mizan.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische strijdkrachten zoeken op een begraafplaats in Gaza naar de overblijfselen van de laatste overleden gijzelaar die door Hamas nog niet is overgedragen aan Israël. Dat heeft het kantoor van premier Benjamin Netanyahu bekendgemaakt.
4 uur geledenKOBANI (ANP/AFP) - Een VN-hulpkonvooi is zondag aangekomen in de Syrische stad Kobani, waar een Koerdische meerderheid woont. De vrachtwagens hebben onder meer brandstof en voedsel aan boord, zegt VN-hulporganisatie OCHA.
5 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.
6 uur geleden