Trump wil snel nucleaire deal met Iran
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgeroepen tot het snel regelen van een "geverifieerde nucleaire vredesovereenkomst" met Iran. Hij deed dat kort na zijn richtlijn dat er maximale druk zou moeten zijn op Iran.
Trump saboteerde in zijn eerste ambtstermijn een soortgelijke deal die Iran in 2015 met China, Duitsland, de EU, Frankrijk Groot-Brittannië, Rusland en de VS had gesloten voor een controleerbare beperking van het Iraanse nucleaire programma. Dat in ruil voor verlichting van de voor de Iraanse economie rampzalige sancties tegen het land.
Trump stelt nu dat hij "Iran graag ziet als een groot en succesvol land, maar zonder een kernwapen". Met een nieuw nucleair akkoord zou Iran volgens Trump in vrede en welvaart kunnen bloeien. Hij weersprak berichten dat hij met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu te gast zou hebben gezegd dat hij samen met Israël plannen smeedt om Iran "aan gruzelementen" te schieten. Dat is grovelijk overdreven volgens de Amerikaanse president.
Kernwapens
Volgens Trump kan meteen aan zo'n akkoord worden gewerkt en kan een groot feest in het Midden-Oosten worden gehouden als het af en ondertekend is. "God zegene het Midden-Oosten", zei Trump.
De VS en Israël beschuldigen Iran er al decennia van dat het land kernwapens wil maken. Iran heeft dat altijd tegengesproken. Het land zegt kernenergie nodig te hebben voor zijn energiebehoefte. Bij de machtsovername door de radicale sjiitische geestelijkheid telde het land in 1979 ongeveer 37 miljoen inwoners en topfiguren van het regime waren tegen nucleaire activiteiten. Het land telt nu meer dan 90 miljoen inwoners. Iran wil de beschikbare olie liever exporteren dan zelf opstoken. Kernenergie zou de energiebehoefte voor een deel dekken.
Meer uit Buitenland
TAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.
4 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
8 uur geleden