Trump wil parlementariër Matt Gaetz als minister van Justitie
WASHINGTON (ANP) - Aankomend president van de Verenigde Staten Donald Trump wil parlementariër Matt Gaetz uit Florida als zijn minister van Justitie. Trump noemt de politicus in een verklaring op zijn platform Truth Social een getalenteerde advocaat die zich heeft onderscheiden in het Congres. Hij zegt dat Gaetz het vertrouwen van het Amerikaanse volk in het ministerie moet gaan herstellen.
Trump zegt in de verklaring ook dat een einde moet komen aan "het om partijpolitieke redenen inzetten van ons rechtssysteem als wapen". Hij verwijst daarmee vermoedelijk naar de strafzaken die tegen hem zijn ingesteld door speciaal aanklager Jack Smith, die valt onder het ministerie van Justitie. Hij vervolgt Trump voor pogingen om zijn verkiezingsnederlaag in 2020 ongedaan te maken en voor het achterhouden van geheime documenten na zijn vertrek uit het Witte Huis.
Gaetz staat bekend als een trouwe aanhanger van Trump. Hij geldt binnen zijn eigen partij als een omstreden figuur en dat betekent dat het uitdagend kan worden om goedkeuring van de Senaat te krijgen voor zijn benoeming, schrijft The Washington Post. Tegen Gaetz liep eerder nog een onderzoek vanwege zijn mogelijke betrokkenheid bij de seksuele uitbuiting van een minderjarige vrouw. Hij kwam uiteindelijk niet voor de rechter.
De voordracht van Gaetz zorgde meteen voor verdeeldheid. "Ik was geschokt door deze aankondiging", zei de als gematigd bekendstaande Republikeinse senator Susan Collins. Haar partijgenoot Lisa Murkowski zei volgens de krant dat Gaetz "niet op mijn bingokaart" stond. Senator Lindsey Graham was een stuk positiever. Hij noemde Gaetz een "slimme vent" en zei presidenten meestal de ruimte te geven om hun eigen kabinetsleden te kiezen.
Meer uit Buitenland
KABUL (ANP/AFP/RTR) - Islamitische Staat (IS) heeft een aanslag op een Chinees restaurant in de Afghaanse hoofdstad Kaboel geclaimd. Daarbij kwamen volgens lokale autoriteiten een Chinees en zes Afghanen om het leven. Een niet nader gespecificeerd aantal mensen raakte gewond. IS spreekt zelf van 25 slachtoffers.
1 uur geledenNDJAMENA (ANP/AFP) - De Soedanese Rapid Support Forces zeggen "per ongeluk" in gevecht te zijn geraakt met het leger uit buurland Tsjaad. Daarbij werden volgens dat land zeven militairen gedood. De RSF zegt dat het om een fout ging en dat de paramilitairen het gemunt hadden op leden van het Soedanese leger die vanuit Tsjaad de grens zouden zijn overgestoken.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Het aantal doden door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot veertig. Ook zijn zo'n veertig mensen gedurende maandag opgegeven als vermist. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie er zo'n veertig in het ziekenhuis liggen. Volgens het regiobestuur kan het nog zeker 24 uur duren voordat het dodental definitief is vastgesteld. Het is het dodelijkste treinongeluk in het land sinds 2013.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De VS en Syrië hebben telefonisch contact gehad over het recente geweld in Syrië. Dat meldt het kantoor van de Syrische president Ahmed al-Sharaa. In dat gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump ging het onder meer over rechten en bescherming voor Koerden in Syrië.
2 uur geledenPITUFFIK (ANP) - Vliegtuigen van het Amerikaans-Canadese luchtvaartcommando NORAD zijn onderweg naar een Amerikaanse basis op Groenland, meldt NORAD op X. De actie zou zijn gecoördineerd met Denemarken en Groenland, benadrukt de militaire organisatie die waakt over het luchtruim van Canada en de Verenigde Staten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De militaire oefening in Groenland die bondgenoten als Nederland voorbereiden, moet niet bij een kleine, eenmalige exercitie blijven. Het is de bedoeling dat het eerder een oefenprogramma of -reeks wordt, "voor de lange termijn", zegt de Deense poolgebiedcommandant.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse ex-minister van Financiën, Gillmore Hoefdraad, heeft maandag in hoger beroep tien jaar gevangenisstraf gekregen voor het overtreden van de anticorruptiewet en voor verduistering.
2 uur geleden