Trump wil na goed gesprek met Poetin 'vrijwel meteen' vervolg
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt heel snel een tweede overlegronde te willen als zijn aankomende gesprek met de Russische leider Vladimir Poetin goed verloopt. Daar kan dan ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bij aanwezig zijn, vertelde Trump op een bijeenkomst in het Kennedy Center.
"Dat wil ik vrijwel onmiddellijk doen", zei Trump over zo'n mogelijke vervolgbijeenkomst. "Dan hebben we een snelle tweede bijeenkomst met presidenten Poetin en Zelensky en mijzelf, als ze me erbij willen hebben." De Amerikaanse president sloot niet uit dat er geen vervolggesprek met Poetin komt als hij niet tevreden is over de uitkomst van het eerste gesprek.
Trump en Poetin spreken elkaar deze week een-op-een in Alaska. Hij bevestigde woensdag dat hij naderhand Zelensky zal bellen en daarna andere leiders. "Er is een heel goede kans dat er een tweede bijeenkomst komt die productiever is dan de eerste. Want op de eerste ga ik uitzoeken waar we nu zitten en wat we gaan doen."
'Vriendelijk gesprek'
De Amerikaanse president zei dat het eerste gesprek met Poetin weliswaar belangrijk is, maar vooral bedoeld is om de weg te bereiden voor vervolgoverleg. Trump voerde woensdag alvast digitaal vooroverleg met Zelensky en andere Europese leiders. Daar was hij erg positief over. "Ik zou het een tien geven", zei hij. "Het verliep erg vriendelijk."
Trump waarschuwde ook dat Rusland met "zeer ernstige gevolgen" te maken krijgt als Poetin vrijdag niet instemt met het stoppen van de oorlog, zonder dit verder toe te lichten. Hij dreigde eerder met zware sancties tegen Rusland en landen die met Rusland handelen. Een deadline die Trump hiervoor had gesteld, liep vrijdag af zonder gevolgen. Zelensky omschreef het uitblijven van die sancties eerder als een overwinning voor Poetin.
Het is nog niet duidelijk waar een eventueel overleg tussen Trump, Poetin en Zelensky moet plaatsvinden. De Amerikaanse, Oekraïense en Europese leiders hebben het woensdag over mogelijke locaties gehad, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. De bron verklaart dat onder de mogelijke locaties steden in Europa en het Midden-Oosten zijn. Volgens de Franse president Emmanuel Macron is de wens dat de ontmoeting plaatsvindt in een neutraal Europees land.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
12 uur geleden