Trump wil lagere tarieven voor Panamakanaal, anders terug naar VS
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Panama moet de tarieven voor het gebruik van het Panamakanaal verlagen. Als dat niet gebeurt, moet Panama het kanaal teruggeven aan de Verenigde Staten. Dat schrijft aankomend president Donald Trump op Truth Social.
Volgens Trump rekent Panama "exorbitant hoge prijzen". De tarieven zijn "belachelijk", zo schrijft hij.
Het Panamakanaal is een belangrijk doorgangskanaal tussen de Atlantische en de Stille Oceaan. De Verenigde Staten zijn de grootste gebruiker ervan. Driekwart van de schepen is van Amerikaanse origine.
China
Volgens Trump bestaat het risico dat het kanaal in Chinese handen valt. China is de op een na grootste gebruiker en een bedrijf in Hongkong beheert twee van de vijf havens die dicht bij het kanaal liggen.
Hij geeft oud-president Jimmy Carter een veeg uit de pan omdat die naar zijn mening het kanaal verkwanseld heeft "voor één dollar". Carter sloot in 1977 een verdrag met Panama waarin werd bepaald dat het kanaal in 2000 zou worden overgedragen aan Panama.
Teruggave
"Het kanaal is niet weggegeven ten gunste van anderen, maar als een symbool voor de samenwerking tussen ons en Panama", schrijft Trump. "Als de legale en morele principes van dit grootse gebaar om het weg te geven niet worden gevolgd, zullen we eisen dat het Panamakanaal aan ons wordt teruggegeven."
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
1 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.
6 uur geledenTORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.
12 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht heeft zaterdag meerdere aanvallen uitgevoerd in Libanon waarbij doden zijn gevallen. Volgens nieuwszender Al Jazeera kwamen minstens achttien mensen om het leven. Bij een luchtaanval in de stad Saksakiyeh vielen zeven doden, onder wie een kind, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
20 uur geleden