Trump wil lagere tarieven voor Panamakanaal, anders terug naar VS
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Panama moet de tarieven voor het gebruik van het Panamakanaal verlagen. Als dat niet gebeurt, moet Panama het kanaal teruggeven aan de Verenigde Staten. Dat schrijft aankomend president Donald Trump op Truth Social.
Volgens Trump rekent Panama "exorbitant hoge prijzen". De tarieven zijn "belachelijk", zo schrijft hij.
Het Panamakanaal is een belangrijk doorgangskanaal tussen de Atlantische en de Stille Oceaan. De Verenigde Staten zijn de grootste gebruiker ervan. Driekwart van de schepen is van Amerikaanse origine.
China
Volgens Trump bestaat het risico dat het kanaal in Chinese handen valt. China is de op een na grootste gebruiker en een bedrijf in Hongkong beheert twee van de vijf havens die dicht bij het kanaal liggen.
Hij geeft oud-president Jimmy Carter een veeg uit de pan omdat die naar zijn mening het kanaal verkwanseld heeft "voor één dollar". Carter sloot in 1977 een verdrag met Panama waarin werd bepaald dat het kanaal in 2000 zou worden overgedragen aan Panama.
Teruggave
"Het kanaal is niet weggegeven ten gunste van anderen, maar als een symbool voor de samenwerking tussen ons en Panama", schrijft Trump. "Als de legale en morele principes van dit grootse gebaar om het weg te geven niet worden gevolgd, zullen we eisen dat het Panamakanaal aan ons wordt teruggegeven."
Meer uit Buitenland
SAUMOS (ANP/DPA) - Duizenden toeristen zijn geëvacueerd vanwege een natuurbrand in de buurt van de Franse stad Bordeaux. Volgens de lokale autoriteiten gaat het om een voorzorgsmaatregel.
26 minuten geledenALMOROX (ANP) - Een natuurbrand ten zuidwesten van Madrid bedreigt omliggende bebouwde plaatsen. Een wijk moet helemaal ontruimd en de inwoners van Villa del Prado moeten binnenblijven met hun ramen en deuren dicht. De brand brak woensdag door nog onbekende oorzaak uit ten noorden van Almorox en lijkt zich vooral in oostelijke richting uit te breiden.
3 uur geledenBUSAN (ANP/AFP) - UNESCO heeft de Zuid-Libanese stad Tyrus toegevoegd aan zijn lijst van bedreigd werelderfgoed. Israël heeft de historische stad de afgelopen maanden meermaals gebombardeerd in het conflict met Hezbollah.
6 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse journalist die voor de Duitse wereldomroep (DW) werkt, Alican Uludağ, is onder voorwaarden door de Turkse justitie vrijgelaten. Hij werd dinsdag opnieuw aangehouden in verband met berichten op sociale media. Hij was twee maanden voorwaardelijk op vrije voeten in afwachting van een proces met betrekking tot zijn stellingname of berichtgeving.
10 uur geledenMONROVIA (ANP) - De politie in Liberia zegt dinsdag voor meer dan 300 miljoen dollar aan cocaïne te hebben onderschept in de buurt van de hoofdstad Monrovia, meldt de BBC. Het zou de grootste cocaïnevangst in het land ooit zijn.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - In Frankrijk zijn tijdens de hittegolf van juni 5764 meer sterfgevallen geregistreerd dan normaal, aldus voorlopige cijfers van de Franse gezondheidsautoriteiten. Die noemen de oversterfte onder mensen van 15 jaar en ouder "ongekend".
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt voortaan een brug of elektriciteitscentrale in Iran te bombarderen voor elke Iraanse aanval op een schip in de Straat van Hormuz. Of die aanvallen nu "met een raket, drone of ander wapen" zijn. Dat schrijft hij op zijn Truth Social.
10 uur geleden