Trump wil geen NAVO-landen verdedigen die te weinig bijdragen
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw kritiek geuit op de NAVO-bondgenoten van de Verenigde Staten. Hij zei dat andere lidstaten financieel nog steeds niet genoeg bijdragen en waarschuwde dat ze niet op Amerikaanse hulp hoeven te rekenen als ze in gebreke blijven. "Als ze niet betalen, ga ik ze niet verdedigen", zei de Republikein. "Ze zouden meer moeten betalen."
NBC News had eerder al bericht dat Trump overweegt om alleen bondgenoten te verdedigen die voldoende geld in hun krijgsmacht steken. NAVO-landen spraken in 2014 af in tien jaar te gaan toewerken naar defensie-uitgaven die neerkomen op 2 procent van hun bruto binnenlands product. Trump vindt dat te weinig en heeft zich uitgesproken voor een NAVO-norm van 5 procent, al zitten de VS daar zelf ook niet op.
De VS hebben binnen de NAVO met afstand de grootste krijgsmacht. Als de regering van Trump zou weigeren bepaalde lidstaten te verdedigen tegen een aanval, zou dat haaks staan op de huidige praktijk binnen het bondgenootschap en dat volgens veel experts zelfs fataal uithollen. Lidstaten hebben juist beloofd dat een aanval op een van de leden wordt behandeld als een aanval op alle aangesloten landen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
11 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
13 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
16 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
1 dag geleden