
Trump wil geen NAVO-landen verdedigen die te weinig bijdragen
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw kritiek geuit op de NAVO-bondgenoten van de Verenigde Staten. Hij zei dat andere lidstaten financieel nog steeds niet genoeg bijdragen en waarschuwde dat ze niet op Amerikaanse hulp hoeven te rekenen als ze in gebreke blijven. "Als ze niet betalen, ga ik ze niet verdedigen", zei de Republikein. "Ze zouden meer moeten betalen."
NBC News had eerder al bericht dat Trump overweegt om alleen bondgenoten te verdedigen die voldoende geld in hun krijgsmacht steken. NAVO-landen spraken in 2014 af in tien jaar te gaan toewerken naar defensie-uitgaven die neerkomen op 2 procent van hun bruto binnenlands product. Trump vindt dat te weinig en heeft zich uitgesproken voor een NAVO-norm van 5 procent, al zitten de VS daar zelf ook niet op.
De VS hebben binnen de NAVO met afstand de grootste krijgsmacht. Als de regering van Trump zou weigeren bepaalde lidstaten te verdedigen tegen een aanval, zou dat haaks staan op de huidige praktijk binnen het bondgenootschap en dat volgens veel experts zelfs fataal uithollen. Lidstaten hebben juist beloofd dat een aanval op een van de leden wordt behandeld als een aanval op alle aangesloten landen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - In zijn afscheidsrede heeft de Duitse bondskanselier Olaf Scholz de democraten in zijn land tot samenhang opgeroepen. Hij noemde de komende machtswisseling een "uitdrukking van democratische normaliteit".
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft luchtaanvallen uitgevoerd in Jemen na een raketaanval een dag eerder door Houthi-rebellen op de internationale luchthaven bij Tel Aviv. De Houthi's meldden Amerikaans-Israëlische luchtaanvallen op onder meer de haven van Hodeidah aan de Rode Zee.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering wil ongedocumenteerde immigranten 1000 dollar (ongeveer 884 euro) geven als ze bereid zijn vrijwillig het land te verlaten. De overheid betaalt bovendien de reiskosten. Het geld wordt uitbetaald als iemand zijn terugkeer heeft bevestigd via een daarvoor bestemde app.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - De pro-Europese premier van Roemenië, Marcel Ciolacu, heeft zijn aftreden aangekondigd. De sociaaldemocraat trekt zijn centrumlinkse partij terug uit de regeringscoalitie na het enorme verkiezingssucces van uiterst rechts. De extreem nationalistische George Simion won een dag eerder de eerste ronde van de presidentsverkiezingen met een ruime voorsprong. De kandidaat van Ciolacu's coalitie slaagde er niet in de tweede ronde te halen.
5 uur geledenVILNIUS (ANP/AFP) - Litouwen gaat 1,1 miljard euro uitgeven om zijn grenzen met Rusland en Belarus te versterken, maakte het NAVO-lid maandag bekend. Het grootste deel van het geld, 800 miljoen, wordt gebruikt om antitankmijnen aan te schaffen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De langverwachte rechtszaak tegen Sean 'Diddy' Combs is maandag van start gegaan. In de rechtbank van New York begon de selectie van de jury die zal oordelen of de rapper zich schuldig heeft gemaakt aan onder meer mensenhandel en seksueel misbruik.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël wil gebieden in de Palestijnse Gazastrook gaan bezetten, aldus de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap. Volgens een topfunctionaris wordt nog wel eerst geprobeerd een deal te sluiten over de Israëlische gijzelaars die zich in handen van Hamas in Gaza bevinden.
6 uur geleden