Trump wil dat rechtszaak rond geheime documenten wordt afgewezen
MIAMI (ANP) - De voormalige Amerikaanse president Donald Trump wil dat de rechter de strafzaak tegen hem rond het achterhouden van geheime documenten afwijst. Zijn advocaten in de zaak zeggen dat de vervolging juridisch gebrekkig is, blijkt uit een rechtbankdocument.
Advocaten van Trump, de koploper in het Republikeinse kamp voor de presidentsverkiezingen later dit jaar, betwisten de benoeming van speciaal aanklager Jack Smith en zeggen dat de beschuldigingen in strijd zijn met een Amerikaanse wet over het gebruik van presidentiële gegevens. De centrale aanklacht zou daarbij te vaag zijn.
Trump doet bovendien beroep op presidentiële onschendbaarheid, omdat de beschuldigingen voortkomen uit beslissingen die hij in zijn laatste weken als president nam. Dat is ook zijn verdediging in de strafzaken tegen hem rond de presidentsverkiezingen van 2020.
De oud-president wordt beschuldigd van het illegaal achterhouden van geheime documenten in zijn resort in Florida nadat hij het Witte Huis verliet. Volgens de aanklacht probeerde Trump ook dozen met geheime documenten te verbergen nadat hij een dagvaarding had ontvangen om ze terug te geven.
De autoriteiten namen uiteindelijk 13.000 overheidsdocumenten in beslag bij een inval in Mar-a-Lago. Ongeveer honderd ervan droegen het stempel geheim en bevatten onder meer geheimen over kernwapens.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."
52 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.
56 minuten geledenTEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Libanon zijn begonnen aan hun eerste directe topoverleg sinds 1993. Ambassadeurs van de landen zijn samengekomen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van zeventien landen, waaronder Nederland, roepen Libanon en Israël op om "de kans die het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran biedt" aan te grijpen. Het aanhouden van de oorlog in Libanon brengt "de huidige de-escalatie in de regio" in gevaar, stellen de Europese landen en Australië in een verklaring.
2 uur geledenPALMA (ANP/AFP) - Een Spaanse rechtbank zegt geen onderzoek te kunnen doen naar de deepfakezaak van de Duitse tv-presentatrice Collien Fernandes. Zij had een aanklacht ingediend tegen haar ex, tv-ster Christian Ulmen, voor het jarenlang heimelijk verspreiden van gemanipuleerde naaktfoto's en -video's van haar.
3 uur geledenROME (ANP/RTR/DPA/AFP) - Italië schort een meer dan twintig jaar oude defensiedeal met Israël op. Dat maakte premier Giorgia Meloni bekend tijdens een bezoek aan Verona. Israël zegt in een reactie dat dat besluit weinig gevolgen zal hebben.
4 uur geleden