Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump wil automatisch burgerschap kinderen illegalen schrappen

Trump wil automatisch burgerschap kinderen illegalen schrappen

NEW YORK (ANP) - Aankomend Amerikaans president Donald Trump is nog steeds van plan het zogenoemde 'geboorterecht' in de Verenigde Staten te schrappen, zei hij zondag in het NBC-programma Meet the Press. Krachtens dat recht wordt eenieder die op Amerikaans grondgebied geboren wordt, automatisch Amerikaans staatsburger, ongeacht de afkomst of verblijfsstatus van de ouders. Trump wil het recht alleen afschaffen voor in de VS geboren kinderen van illegale immigranten.

Trump zei in het gesprek dat hij het geboorterecht al in zijn eerste ambtstermijn (2017-2021) had willen afschaffen voor kinderen van illegale immigranten. "Ik wilde het via een uitvoerend bevel ('executive order') doen, maar toen moesten we eerst covid oplossen", zei Trump. "Maar we moeten er een einde aan maken. Het is belachelijk." In het interview met NBC zei hij opnieuw het recht middels een uitvoerend bevel te willen afschaffen.

Mocht Trump als president een dergelijk bevel uitvaardigen, dan zal dit zeker juridisch worden aangevochten. In 2018, toen hij nog president was, beloofde Trump per decreet een einde te maken aan het automatische staatsburgerschap voor kinderen van illegale immigranten. Hij vaardigde het bevel nooit uit.

Het recht op automatisch staatsburgerschap werd in 1868 vastgelegd in het Veertiende Amendement van de Amerikaanse Grondwet. De interpretatie ervan is altijd geweest dat het geldt ongeacht de verblijfsstatus van de ouders. Een verandering van de grondwet moet in de VS door twee derde van beide huizen van het parlement worden goedgekeurd, waarna driekwart van de staten het moet ratificeren.

Meer uit Buitenland

Rubio mogelijk bij overleg met Oekraïne in VS

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.

1 uur geleden
Parijs waarschuwt boeren: geen blokkades tijdens feestdagen

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.

2 uur geleden
Poetin zegt aanvallen op Oekraïne te stoppen bij verkiezingen

MOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.

5 uur geleden
Doden bij steekaanval bij treinstation Taiwan

TAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.

6 uur geleden
Internationale monitor: geen hongersnood meer in Gazastrook

NEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Volgens internationale waarnemers is er momenteel geen hongersnood meer in de Gazastrook. Dit komt door de verbetering van de aanvoer van goederen sinds het bestand tussen Israël en Hamas dat 10 oktober inging. Maar de toestand blijft nog steeds kritiek. Bij hervatting van de vijandelijkheden kan het risico op hongersnood half april weer terug zijn.

7 uur geleden
WHO: ruim 1000 patiënten overleden in afwachting evacuatie Gaza

GENÈVE (ANP) - In de Gazastrook zijn in de afgelopen anderhalf jaar meer dan duizend mensen overleden die in afwachting waren van een medische evacuatie, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) op X. Topman Tedros Adhanom Ghebreyesus roept meer landen op om "hun deuren te openen voor de patiënten uit Gaza".

7 uur geleden
Eerste aanval Oekraïne op schip schaduwvloot op Middellandse Zee

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst een schip van de Russische schaduwvloot aangevallen op de Middellandse Zee, meldt een bron van de Oekraïense veiligheidsdienst SBOe. Het vaartuig zou flinke schade hebben opgelopen, maar leeg zijn geweest op het moment van de droneaanval.

8 uur geleden