Trump wil automatisch burgerschap kinderen illegalen schrappen
NEW YORK (ANP) - Aankomend Amerikaans president Donald Trump is nog steeds van plan het zogenoemde 'geboorterecht' in de Verenigde Staten te schrappen, zei hij zondag in het NBC-programma Meet the Press. Krachtens dat recht wordt eenieder die op Amerikaans grondgebied geboren wordt, automatisch Amerikaans staatsburger, ongeacht de afkomst of verblijfsstatus van de ouders. Trump wil het recht alleen afschaffen voor in de VS geboren kinderen van illegale immigranten.
Trump zei in het gesprek dat hij het geboorterecht al in zijn eerste ambtstermijn (2017-2021) had willen afschaffen voor kinderen van illegale immigranten. "Ik wilde het via een uitvoerend bevel ('executive order') doen, maar toen moesten we eerst covid oplossen", zei Trump. "Maar we moeten er een einde aan maken. Het is belachelijk." In het interview met NBC zei hij opnieuw het recht middels een uitvoerend bevel te willen afschaffen.
Mocht Trump als president een dergelijk bevel uitvaardigen, dan zal dit zeker juridisch worden aangevochten. In 2018, toen hij nog president was, beloofde Trump per decreet een einde te maken aan het automatische staatsburgerschap voor kinderen van illegale immigranten. Hij vaardigde het bevel nooit uit.
Het recht op automatisch staatsburgerschap werd in 1868 vastgelegd in het Veertiende Amendement van de Amerikaanse Grondwet. De interpretatie ervan is altijd geweest dat het geldt ongeacht de verblijfsstatus van de ouders. Een verandering van de grondwet moet in de VS door twee derde van beide huizen van het parlement worden goedgekeurd, waarna driekwart van de staten het moet ratificeren.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/DPA) - Starlink-terminals die in Oekraïne worden gebruikt door Rusland zijn uitgezet. Dat meldde de Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov nadat er contacten waren geweest met SpaceX, het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk en producent van het systeem voor satellietinternet.
13 minuten geledenABU DHABI (ANP) - Het overleg tussen Oekraïne, Rusland en de Verenigde Staten heeft een nieuwe gevangenenruil tussen de twee landen in oorlog opgeleverd, meldt de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X. Het gaat volgens hem om 314 gevangenen en de eerste ruil in vijf maanden.
18 minuten geledenMILAAN (ANP/DPA) - De Italiaanse politie doet onderzoek naar mogelijke sabotage van badkamers in het olympisch dorp in Milaan, schrijft de krant Corriere della Sera. Tussen half december en half januari zijn zeventig douches beschadigd en dus wordt onderzocht of de veiligheid van het dorp wel op orde is.
20 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering gaat samen met Microsoft, academici en experts een systeem ontwikkelen waarmee deepfake-materiaal online kan worden opgespoord. Dit moet uiteindelijk misbruik van AI en schadelijke deepfakes tegengaan.
30 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin noemt het tijdverspilling om in te gaan op onbewezen berichten dat Jeffrey Epstein banden zou hebben gehad met de Russische inlichtingendiensten. Polen kondigde deze week aan daar een onderzoek naar in te stellen.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP/AFP) - Het Europees Parlement had de immuniteit van de Catalaanse politicus Carles Puigdemont niet mogen intrekken, oordeelt het Europese Hof van Justitie. Dat geldt ook voor zijn Catalaanse collega's Antoni Comín en Clara Ponsatí.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - In China zijn drie parlementariërs die banden hebben met de defensiesector uit hun ambt gezet. Dat berichten staatsmedia nadat eerder al een onderzoek was ingesteld naar de hoogste generaal van het land, Zhang Youxia.
1 uur geleden