Trump wil automatisch burgerschap kinderen illegalen schrappen
NEW YORK (ANP) - Aankomend Amerikaans president Donald Trump is nog steeds van plan het zogenoemde 'geboorterecht' in de Verenigde Staten te schrappen, zei hij zondag in het NBC-programma Meet the Press. Krachtens dat recht wordt eenieder die op Amerikaans grondgebied geboren wordt, automatisch Amerikaans staatsburger, ongeacht de afkomst of verblijfsstatus van de ouders. Trump wil het recht alleen afschaffen voor in de VS geboren kinderen van illegale immigranten.
Trump zei in het gesprek dat hij het geboorterecht al in zijn eerste ambtstermijn (2017-2021) had willen afschaffen voor kinderen van illegale immigranten. "Ik wilde het via een uitvoerend bevel ('executive order') doen, maar toen moesten we eerst covid oplossen", zei Trump. "Maar we moeten er een einde aan maken. Het is belachelijk." In het interview met NBC zei hij opnieuw het recht middels een uitvoerend bevel te willen afschaffen.
Mocht Trump als president een dergelijk bevel uitvaardigen, dan zal dit zeker juridisch worden aangevochten. In 2018, toen hij nog president was, beloofde Trump per decreet een einde te maken aan het automatische staatsburgerschap voor kinderen van illegale immigranten. Hij vaardigde het bevel nooit uit.
Het recht op automatisch staatsburgerschap werd in 1868 vastgelegd in het Veertiende Amendement van de Amerikaanse Grondwet. De interpretatie ervan is altijd geweest dat het geldt ongeacht de verblijfsstatus van de ouders. Een verandering van de grondwet moet in de VS door twee derde van beide huizen van het parlement worden goedgekeurd, waarna driekwart van de staten het moet ratificeren.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse politie begint een onderzoek naar de opgestapte Labour-politicus Peter Mandelson (72) en zijn contact met Jeffrey Epstein, schrijven Britse media als The Guardian en de BBC. In vrijdag vrijgegeven documenten zitten aanwijzingen dat Mandelson gevoelige informatie zou hebben doorgespeeld aan de omstreden Amerikaanse investeerder over de financiële crisis van 2008.
38 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij het proces in Frankrijk tegen de uiterst rechtse politicus Marine Le Pen is ook in hoger beroep geëist dat ze vijf jaar geen openbaar ambt mag bekleden. Dat betekent onder meer dat ze zich niet kandidaat kan stellen voor verkiezingen. Le Pen wil meedoen aan de Franse presidentsverkiezingen volgend jaar.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De VS hebben een Iraanse drone neergeschoten. Dat melden Reuters en AFP op basis van een woordvoerder van het militair commando in de regio, Tim Hawkins. Het onbemande toestel zou volgens CENTCOM een Amerikaans vliegdekschip in de Arabische Zee "op agressieve wijze" zijn genaderd.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO is begonnen aan de voorbereidingen voor een militaire missie in het Noordpoolgebied, waar ook Groenland ligt. Die gaat Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) heten, laat de hoogste commandant van de alliantie weten.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Twee jonge Zweden zijn in Denemarken veroordeeld voor de aanslag in oktober 2024 op de Israëlische ambassade in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Een 18-jarige kreeg twaalf jaar gevangenisstraf en een 21-jarige veertien jaar. Zij waren schuldig bevonden aan terrorisme.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP/DPA) - Rusland heeft de mensenrechten van oppositieleider Aleksej Navalny geschonden toen hij in 2021 werd gevangengenomen, zo oordeelt het hoogste Europese mensenrechtenhof. Volgens het hof werd de inmiddels overleden Navalny onderworpen aan een "onmenselijke behandeling" en was zijn gevangenneming onwettig.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Een leerling heeft een 60-jarige lerares neergestoken in een middelbare school in het Franse Sanary-sur-Mer, aan de Middellandse Zee ten oosten van Marseille. De toestand van de docente is kritiek, melden de autoriteiten. Volgens de zender BFMTV is de leerling 14 jaar.
3 uur geleden