Trump wijzigt mening: Oekraïne kan hele grondgebied heroveren
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Trump heeft zijn benadering van het conflict in Oekraïne volledig gewijzigd. Hij oordeelt nu dat Oekraïne "zijn grondgebied in zijn oorspronkelijke vorm kan heroveren en misschien zelfs verder kan gaan" bij Rusland.
"Rusland voert al drieënhalf jaar zonder duidelijke richting een oorlog die een echte militaire macht in minder dan een week zou hebben gewonnen", aldus de Amerikaanse president op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij stelt dat het land van president Poetin veel weg heeft van een papieren tijger.
Sinds zijn ontmoeting met Poetin in Alaska in augustus heeft de Amerikaanse president altijd volgehouden dat Oekraïne bereid moest zijn een deel van zijn territorium af te staan om de oorlog te beëindigen. Die besloten ontmoeting liep op niets uit, omdat de twee het niet eens konden worden over wat Trump "waarschijnlijk het belangrijkste" aspect noemde. Wel zeiden de VS toen hoop te hebben dat het conflict opgelost zou worden.
Gesprek Zelensky
Trump zei niet expliciet iets over mogelijke vredesonderhandelingen.
In een reactie op de ontmoeting met de Amerikaanse president eerder op de dag, sprak Volodymyr Zelensky van een constructief gesprek. Volgens de Oekraïense president was er wederzijds begrip dat de VS Oekraïne veiligheidsgaranties zullen bieden na een vredesakkoord met Rusland. Hij voegde daaraan toe dat Trump voor Oekraïne een "gamechanger" kan blijken in het oplossen van het conflict en noemde de Amerikaanse houding "een grote ommezwaai".
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP) - Het onverwachte telefoontje van de Finse president en de Noorse premier met de Russische president Vladimir Poetin is niet bij alle bondgenoten goed gevallen. Denemarken is "zeer sceptisch" over "soloacties" en Zweden waarschuwt dat de Europese eendracht onder druk kan komen.
7 minuten geledenMINNA (ANP/AFP) - De dood van tientallen opgepakte mijnwerkers is vorige maand in Nigeria veroorzaakt door de "wrede en inhumane" manier waarop ze waren opgesloten. Dat concludeerden de onderzoekers die moesten ophelderen hoe de gevangenen de dood vonden in een cel in de stad Minna.
14 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP/RTR) - Het olierijke Saudi-Arabië lag ook dinsdag onder vuur van de Houthi's uit Jemen. Die maakten bekend dat ze een raketaanval hadden uitgevoerd op de olieraffinaderij van Ras Tanura, de grootste in het koninkrijk.
33 minuten geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Een 72-jarige tandarts met een keelfetisj heeft in Antwerpen zeven jaar cel opgelegd gekregen voor het misbruik van tientallen patiënten. Carl S. uit Wilrijk raakte opgewonden van de kokhalzende geluiden die vrouwen maakten terwijl hij vingers in hun keel stak. De autoriteiten vonden bij huiszoekingen video's waarop te zien was hoe de tandarts daarbij masturbeerde.
36 minuten geledenOLESJKY (ANP/RTR) - De wapenstilstand rond de door Rusland bezette stad Olesjky zal tot en met 1 november duren, meldt de Oekraïense hoofdonderhandelaar Davyd Arachamja op Telegram.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse lerarenbond SNES-FSU neemt geen genoegen met hervormingen die de regering heeft beloofd na protesten. "Wat het ministerie heeft gezegd, is slechts het begin van een antwoord", zei secretaris-generaal Sophie Vénétitay. "Het zal niet genoeg zijn om de woede weg te nemen."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil de EU-grensbewakingsdienst Frontex flink meer slagkracht geven, zo staat in een voorstel dat de Europese Commissie dinsdag presenteert. Naar aanleiding van onder meer de situatie in de Spaanse enclave Ceuta van afgelopen zomer moet Frontex met een kleine delegatie binnen 24 uur beschikbaar zijn voor lidstaten om te worden ingezet aan de grenzen van de EU.
1 uur geleden