
Trump werpt zijn schaduw al vooruit in Kamer
DEN HAAG (ANP) - Een mogelijke winst van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen later dit jaar werpt zijn schaduw al vooruit in de Tweede Kamer. Het buitenland- en veiligheidsbeleid moet zich daar nu al op voorbereiden, was te horen tijdens de begrotingsbehandeling van Buitenlandse Zaken.
Trump moet nog gekozen worden tot kandidaat van de Republikeinse partij bij de presidentsverkiezingen van november, maar staat ver voor in de peilingen. Trump zette de verhouding met de NAVO-bondgenoten dit weekeinde al op scherp. Hij zei als hij president wordt een NAVO-lid dat wordt aangevallen en geen 2 procent spendeert aan het leger, niet te zullen helpen.
Het Atlantische bondgenootschap dreigt in een "existentiële crisis" te komen als Trump de nieuwe Amerikaanse president wordt, verklaarde Kati Piri van GroenLinks-PvdA. Ze omschreef de oud-president als een "geopolitieke pyromaan" die "meer op heeft met brute dictators dan traditionele Europese partners".
"Extreem zorgelijk"
Europa zal zijn veiligheid volgens haar op orde moeten brengen. Daarbij moet ook worden nagedacht over het versterken van de nucleaire dimensie, zei Piri. Trump onderhield als president goede banden met president Vladimir Poetin van Rusland. Trump voelt weinig voor doorgaan met het steunen van Oekraïne.
VVD'er Ruben Brekelmans vindt de opmerkingen van Trump "extreem zorgelijk". Een "diepgaande dialoog" met de VS is nodig, want Europa kan volgens hem nog niet zonder de nucleaire paraplu van de Amerikanen. Europa moet strategische capaciteiten van de VS overnemen zoals satellietcapaciteit en langeafstandsraketten.
Geld voor krijgsmacht
Europa zal daarvoor volgens de VVD'er meer moeten gaan betalen voor zijn verdediging. Zo wordt de wind uit de zeilen genomen van critici als Trump, zei hij. Een meerderheid van de Kamer wil dat er meer geld gaat naar de krijgsmacht. Een aantal partijen wil de 2 procent-norm vastleggen in een wet.
Volgens Jan Paternotte (D66) is Europa totaal niet voorbereid op de terugkeer van Trump. De EU moet snel op buitenland- en veiligheidsterrein het vetorecht afschaffen om tegenwerking door de Hongaarse premier Viktor Orbán te voorkomen, zegt Paternotte. Er moet geld naar wapenindustrie om Oekraïne te kunnen steunen.
Trump dreigde in zijn eerste termijn als president al uit de NAVO te stappen. Alles moet gedaan worden om de VS binnen de NAVO te houden, zei Raymond de Roon (PVV). Hij vindt dat het kabinet nu al moet beginnen contact te leggen met Trump en de Republikeinse partij. De PVV'er herhaalde geen militaire steun te willen geven aan Oekraïne.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De provincies hebben demissionair minister Mona Keijzer van Asiel en Migratie opgeroepen om de spreidingswet uit te voeren, in plaats van te vragen om noodopvanglocaties. Acht provincies kregen deze week het verzoek om met spoed elk 325 extra plekken in de noodopvang te realiseren. Als reactie stuurden de commissarissen van de Koning een gezamenlijke brief aan Keijzer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) kiest voor de bekritiseerde kabelroute langs Schiermonnikoog. Er moeten zware kabels door de Waddenzee komen om windenergie van de Noordzee aan land te brengen. Dit is volgens de klimaat- en energieminister de 'snelste en meest betrouwbare route', schrijft ze in een Kamerbrief.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid voor Forum voor Democratie (FVD) Ralf Dekker nam in maart deel aan een videoconferentie met Russische politici, waarachter een campagne van het Kremlin schuilging om de NAVO te ondermijnen. Dat schrijft NRC.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland zegt blij te zijn met de uitspraak van de Raad van State over de asielaanvragen van mensen uit Jemen. De hoogste bestuursrechter oordeelde woensdag dat demissionair minister David van Weel van Asiel beter moet uitleggen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Asiel, VVD) moet beter onderbouwen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen, oordeelt de Raad van State. Momenteel is het beleid dat Jemenieten alleen mogen blijven als zij persoonlijk gevaar lopen. De minister vindt dat er geen sprake is van een uitzonderlijk onveilige situatie, waarin alle asielzoekers zouden mogen blijven. Maar de hoogste bestuursrechter vindt dat hij dit niet goed heeft gemotiveerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vergeleken met de vorige Tweede Kamerverkiezingen zijn meer partijen van plan hun programma te laten doorrekenen door het Centraal Planbureau (CPB). Zeker tien partijen zijn dit van plan. De vorige keer waren het er acht. Vooral kleinere oppositiepartijen doen niet mee, uit principiële redenen of omdat ze het te veel moeite vinden.
3 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is tevreden met de afspraak die de Amerikaanse president Donald Trump en NAVO-baas Mark Rutte hebben gemaakt om op kosten van Europese lidstaten van het bondgenootschap extra Amerikaanse wapens naar Oekraïne te sturen. "Ik ben erg blij dat Europa en de VS op dit punt op een lijn zitten", zei demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) voor het begin van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
3 dagen geleden