Trump werpt zijn schaduw al vooruit in Kamer
DEN HAAG (ANP) - Een mogelijke winst van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen later dit jaar werpt zijn schaduw al vooruit in de Tweede Kamer. Het buitenland- en veiligheidsbeleid moet zich daar nu al op voorbereiden, was te horen tijdens de begrotingsbehandeling van Buitenlandse Zaken.
Trump moet nog gekozen worden tot kandidaat van de Republikeinse partij bij de presidentsverkiezingen van november, maar staat ver voor in de peilingen. Trump zette de verhouding met de NAVO-bondgenoten dit weekeinde al op scherp. Hij zei als hij president wordt een NAVO-lid dat wordt aangevallen en geen 2 procent spendeert aan het leger, niet te zullen helpen.
Het Atlantische bondgenootschap dreigt in een "existentiële crisis" te komen als Trump de nieuwe Amerikaanse president wordt, verklaarde Kati Piri van GroenLinks-PvdA. Ze omschreef de oud-president als een "geopolitieke pyromaan" die "meer op heeft met brute dictators dan traditionele Europese partners".
"Extreem zorgelijk"
Europa zal zijn veiligheid volgens haar op orde moeten brengen. Daarbij moet ook worden nagedacht over het versterken van de nucleaire dimensie, zei Piri. Trump onderhield als president goede banden met president Vladimir Poetin van Rusland. Trump voelt weinig voor doorgaan met het steunen van Oekraïne.
VVD'er Ruben Brekelmans vindt de opmerkingen van Trump "extreem zorgelijk". Een "diepgaande dialoog" met de VS is nodig, want Europa kan volgens hem nog niet zonder de nucleaire paraplu van de Amerikanen. Europa moet strategische capaciteiten van de VS overnemen zoals satellietcapaciteit en langeafstandsraketten.
Geld voor krijgsmacht
Europa zal daarvoor volgens de VVD'er meer moeten gaan betalen voor zijn verdediging. Zo wordt de wind uit de zeilen genomen van critici als Trump, zei hij. Een meerderheid van de Kamer wil dat er meer geld gaat naar de krijgsmacht. Een aantal partijen wil de 2 procent-norm vastleggen in een wet.
Volgens Jan Paternotte (D66) is Europa totaal niet voorbereid op de terugkeer van Trump. De EU moet snel op buitenland- en veiligheidsterrein het vetorecht afschaffen om tegenwerking door de Hongaarse premier Viktor Orbán te voorkomen, zegt Paternotte. Er moet geld naar wapenindustrie om Oekraïne te kunnen steunen.
Trump dreigde in zijn eerste termijn als president al uit de NAVO te stappen. Alles moet gedaan worden om de VS binnen de NAVO te houden, zei Raymond de Roon (PVV). Hij vindt dat het kabinet nu al moet beginnen contact te leggen met Trump en de Republikeinse partij. De PVV'er herhaalde geen militaire steun te willen geven aan Oekraïne.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
2 dagen geleden